Світ сприймає переслідування Порошенка владою Зеленського як шкідливу для держави політичну кампанію

Euroin

Про загрози для держави у зв’язку з неадекватною політикою Зеленського в переслідуванні опозиції донедавна писали сусіди – польські ЗМІ. 21 грудня у газеті Rzeczpospolita, яка є однією з найавторитетніших видань Польщі, було опубліковано статтю, в якій вказується, що навіть примара російських танків у Києві не може примирити українських політиків, вони ні на мить не можуть забути про опитування та політичні бонуси, натякаючи на те, що у своїй політиці Зеленський керується не державним інтересами, а короткостроковими політичними бонусами. «…У понеділок Державне бюро розслідувань України висуває звинувачення екс-президенту Петру Порошенку… І це, як не дивно, відбувається в той самий час, коли підтримка його та партії зростає в опитуваннях. І Порошенко не лише «колишній президент», але й лідер головної опозиційної сили в парламенті …і другий за популярністю політик в країні після Зеленського» – інформує Rzeczpospolita. Стаття має дуже характерний заголовок «На вагах доля України, а гетьмани все ще ворогують між собою» і моделює ситуацію дестабілізації країни (новий Майдан) в інтересах Росії.

Інше польське популярне щоденне видання Dziennik Gazeta Prawna пише, що «для президента Володимира Зеленського висунення обвинувачень у «державній зраді» його попереднику – це крапка над «і» у полюванні на найзагрозливішого суперника на наступних виборах президента України. Натомість для Петра Порошенка – це рубікон на шляху до побудови авторитарної держави, яка переслідує опозицію. Іноземні спостерігачі, навпаки, були найбільше здивовані, що звинувачення висунули саме тоді, коли Київ зазнає дедалі більшого тиску з боку Росії, дії якої свідчать про можливість вторгнення в Україну».

Попри те, що Польща є визнаним адвокатом України в ЄС і НАТО і потужним геополітичним партнером, зрозуміло, що така критика не має особливого впливу на поведінку президента Зеленського. Але 22 грудня Зеленському продзвенів значно серйозніший дзвіночок.

Впливова газета The Washington Post 22 грудня розмістила дуже критичну до політики Зеленського статтю. Заголовок статті чітко фіксує те, як виглядають для стороннього спостерігача дії Зеленського: «У час, коли російські війська зосереджені на кордоні, український лідер Зеленський замість цього зосереджується на внутрішніх ворогах». У статті «популістську» гру проти «олігарха Ахметова» і переслідування П’ятого Президента України Петра Порошенка названо небезпечним підходом: «Маючи близько 100 000 російських військових, що зосереджені на східному кордоні України, президент України Володимир Зеленський скористався цим моментом, щоб вибрати внутрішні битви — підхід, який ризикує розділити країну на тлі того, що західні чиновники попереджають, що може бути повномасштабним військовим нападом з боку Москви».

Крім того, як стверджує The Washington Post, Зеленський «ризикує представити міжнародній спільноті, яка обмірковує, як допомогти Україні для протидії Росії, неорганізований імідж України».

Як показує практика, публікації у The Washington Post – це, як правило, певне попередження. Зеленському треба приготуватися – у скорому часі йому доведеться зіткнутися з негативними наслідками невиконання союзницьких зобов’язань перед США і Британією. Там не сприймають вибіркового правосуддя і переслідування за політичними мотивами.


Іванна Климпуш-Цинцадзе

Міжнародні партнери наголошують на неприпустимості використання владою правоохоронних органів і судової системи України для політично вмотивованого переслідування опозиції.

Про це сказала народна депутатка з фракції «Європейська Солідарність», голова комітету з питань інтеграції України до ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе на брифінгу.

«Ми хотіли б звернути увагу суспільства на неприпустимі речі, які відбуваються сьогодні в правоохоронній і правовій сфері, на повну відсутність верховенства права», – сказала Климпуш-Цинцадзе.

«Очевидно, що це бачать не тільки представники опозиції, а й наші міжнародні партнери. В цей святковий час вони неодноразово протягом останніх днів вийшли з великою кількістю заяв щодо того, що відбувається з непризначенням Голови САП, буксування судової реформи в Україні», – додала вона.

«На тлі цього наші міжнародні партнери прекрасно бачать використання правоохоронних органів і судової системи країни в політично вмотивованих переслідуваннях опозиції», – наголосила Климпуш-Цинцадзе.

«Ми бачимо реакцію на спочатку намагання оголосити підозру п’ятому Президенту Петру Порошенку, а зараз те, що пишуть ЗМІ, про підписання рішення про примусовий привід чи арешт Петра Порошенка. Наші міжнародні партнери різко, поки що в дипломатичній формі реагують на цю інформацію. Ми вже бачимо, що США, Велика Британія, ЄС і Канада зробили через свої представництва в Україні чіткі заяви стосовно неприпустимості політичних мотивів, необхідності дотримання верховенства права, прозорих, чітких, відповідно до закону дотриманих процедур в такій історії, коли влада намагається звинуватити лідера опозиції», – сказала представниця «Європейської Солідарності».

«Міжнародна преса почала активно писати про те, що в Україні відбувається руками влади на тлі загрози з боку РФ розкол суспільства і атака на прозахідну опозицію. Ми бачимо, що наші партнери стривожені цією ситуацією, що замість внутрішнього об’єднання і мобілізації, замість спільної роботи з міжнародними партнерами, сьогодні влада в Україні поглиблює розкол і атакує необґрунтовано опозицію через атаку на Порошенка», – зазначила Климпуш-Цинцадзе.

«Велика кількість політиків, європарламентарів чітко заявили про свою позицію, починаючи від колишнього президента Польщі Комаровського, очільників польського Сейму, від грузинських парламентарів і таких фахівців і друзів України як колишній спецпредставник США з питань мирного врегулювання Курт Волкер. Всі в один голос говорять про те, що сьогодні такі дії влади виглядають абсолютно незрозумілими і вони точно грають на руку Кремлю. Очевидно, що це дуже тривожний сигнал для наших партнерів», – зазначила депутатка.


Ірина Геращенко

Монобільшість Зеленського умисно проголосувала за затяжні канікули для парламенту аж до кінця січня для того, щоб саме в цей час, коли і в Україні, і в світі період новорічних та різдвяних вакацій, були посиленні репресії. Про це під час брифінгу заявила співголова фракції «Європейська Солідарність» Ірина Геращенко. «Банкова планує, що залишаться непоміченими їх репресії», – сказала Геращенко.

«Коли рейтинг Зеленського несеться в тартарари, потрібно про щось говорити виборцям. У цьому новорічному ролику немає шансу говорити про закінчення епохи бідності, немає шансу говорити про закінчення епохи кумівства. Тому що навпаки куми, друзі, сусіди заполонили і парламент, і Офіс президента, і всі структури. Потрібно говорити про посадки. І ця маніакальна впертість Зеленського призводить до того, що країна розколюється і ми бачимо дуже серйозні загрози міжнародної ізоляції України», – сказала представниця «Європейської Солідарності».

«Сьогодні вийшло чергове опитування і більше 55% українців до олігархів відносять самого Володимира Зеленського, який безумовно має величезний вплив на медіа, створюючи сьогодні свій державний пропагандистський медіаходинг. Він залишається ключовим позитивним героєм своїх паркетних олігархічних каналів, які привели його до влади», – сказала депутатка.

Тим часом Зеленський займається особистими вказівками щодо репресій проти Порошенка і його команди. «Я хочу відверто зараз заявити, що всі члени команди «Європейської Солідарності», а також наші родини знаходяться під прицілом брудних інформаційних кампаній, правоохоронних органів, надуманих справ. Тому що намагаються знищити лідера і всю його команду, яка стоїть сьогодні на захисті демократії в Україні», – зазначила депутатка.

Депутатка подякувала політичним силам, громадським організаціям, політикам місцевим рада, які засудили прояви авторитаризму в Україні та висловили підтримку лідеру «Європейської Солідарності» Петру Порошенку. «Наша команда не дала Януковичу зробити з України якийсь «федеральний округ Російської Федерації», так от ми не дамо це зробити і Зеленському», – резюмує Геращенко.


«Європейська Солідарність»

Міжнародні партнери України застерігають владу від політичних мотивів у справі проти лідера опозиції, п’ятого Президента Петра Порошенка.

Посольство Сполучених Штатів Америки в Україні оприлюднило заяву, в якій наголосило на неприпустимості політичного переслідування лідера опозиційної партії.

«Сполучені Штати уважно стежать за справою проти колишнього президента Порошенка. Дуже важливо, щоб процес і результат ґрунтувалися на принципах верховенства права, а не політичних мотивах», – йдеться на сторінці Посольства у твіттері.

Надзвичайний і Повноважний Посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс у твіттері також застерегла владу від упередженого правосуддя.

«Я уважно стежу за звинуваченнями, висунутими проти Петра Порошенка. Важливо, щоб правоохоронні органи та судова влада розглянули цю справу, як і будь-яку іншу, незалежно, неупереджено та професійно, зебезпечуючи справедливість та повагу до належного процесу», – застерегла Мелінда Сіммонс.

Посольство Канади зробило заяву щодо справи проти Порошенка, в якій застерегло владу України від упередженого та незаконного переслідування лідера опозиції.

«Канада уважно стежить за серйозними звинуваченнями на адресу екс-президента Петра Порошенка. Важливо, щоб будь-яке розслідування відповідало найвищим стандартам прозорості, справедливості, законності та неупередженості», – йдеться у заяві Посольства, оприлюдненій у твіттері.

У Європейському Союзі застерегли владу від порушення принципу верховенства права.

«ЄС спостерігає за ситуацією щодо повідомлення підозри колишньому Президенту Порошенку. Головними складовими верховенства права є належна процедура, незалежність, неупередженість правосуддя,справедливість, прозорість судового процесу. Враховуючи це, ЄС відстeжуватиме розвиток подій», – йдеться у заяві Представництва ЄС в Україні.

Депутати Європейського Парламенту оприлюднили жорстку заяву щодо справи проти Петра Порошенка. У Європарламенті наголосили: українська влада має утримуватися від політичних переслідувань і вибіркового правосуддя, як у часи Януковича.

«Ми наполегливо застерігаємо компетентні органи України утримуватися від можливого політично мотивованого переслідування та уникати навіть натяків щодо повернення до відомих з минулого практик вибіркового правосуддя та політично мотивованих переслідувань у країні, яка прагне європейської інтеграції та, зокрема, перебуває, у процесі впровадженнявсеосяжної реформи судової системи, яка має призвести до безперечного застосування верховенства права без будь-яких сумнівів щодо політичного впливу», – йдеться у заяві.

«Ми очікуємо, що правоохоронні органи, зокрема Державне бюро розслідувань та Генеральна прокуратура, не стануть знаряддям боротьби з політичними опонентами нинішньої адміністрації шляхом висування звинувачень у «державній зраді» та «фінансуванні тероризму». Ми очікуємо на належний процес і незалежність, неупередженість судової влади, справедливість і прозорість судових процедур», – пишуть євродепутати.

«Будь-які політичні розбіжності повинні вирішуватися шляхом відкритих політичних дебатів і виборів як демократичного інструменту, а не шляхом вибіркового правосуддя. Ми закликаємо українську владу до реалізації європейського вибору України та невпинно залишатися на безкомпромісному шляху судової реформи», йдеться у документі.

Американський  дипломат, колишній спецпредставник США у справах України Курт Волкер наголошує: боротьба Зеленського із прозахідним лідером Порошенком вигідна Путіну. У той час, коли Путін розгорнув на кордонах України багатотисячне військо, Володимир Зеленський бореться з прозахідними силами в Україні – пише Волкер у статті «Зворотний відлік розпочався. Як зупинити нове вторгнення Росії в Україну».

«Путін бачить, що Україна розділена. Незважаючи на те, що російські сили підійшли впритул до кордонів, президент Володимир Зеленський бореться з двома найпотужнішими прозахідними силами в Україні — колишнім президентом Петром Порошенком і найбагатшим українським бізнесменом – у той час як інші, більш одіозні олігархи залишаються в тіні», – пише Волкер.

«Нинішній підхід до деолігархізації, а також вибір часу в період посилення російських загроз вигідні лише Росії. Настав час для всіх прозахідних сил в Україні забути про свої розбіжності та разом працювати над захистом країни», – переконаний Курт Волкер.

Грузинські політики та громадські діячі закликали українську владу відмовитись від політичних переслідувань Порошенка. Відповідний лист оприлюднив на своїй сторінці у мережі Facebook Гіоргі Вашадзе – депутат Парламенту Грузії, Голова політичної партії «Стратегія Акмашенебелі».

«Зараз ми бачимо дуже тривожну ситуацію в Україні, коли колишньому президенту Порошенку висунули підозру за звинуваченням у державній зраді та фінансуванні тероризму. Ми вважаємо, що переслідування політичного опонента, якого все ще широко підтримують як всередині країни, так і на міжнародному рівні, не піде на користь міжнародному іміджу України, тоді як Захід зараз наполегливо працює, щоб допомогти Україні захистити її територіальну цілісність і суверенітет. Варто зазначити, що ми знаємо Президента Порошенка як політика, який активно боровся проти російської агресії як на внутрішньому, так і на всіх міжнародних рівнях», – зазначили грузинські діячі.

Президент України Володимир Зеленський вибрав дуже невдалий час, щоб розпочати переслідування опозиції. Це може розділити країну на тлі загрози повномасштабного нападу з боку Росії – про це пише американське видання The Washington Post. Видання зазначає, що Зеленський, популярність якого різко впала з того часу, як два роки тому він здобув командну перемогу на президентських виборах в Україні, може розіграти популістську гру.

Віце-Маршалок Сенату Республіки Польща Міхал Камінський застеріг українську владу від переслідувань п’ятого президента Порошенка. Він наголосив: європейські партнери не розуміють, чому у ситуації щоденної загрози російського вторгнення влада України не консолідує суспільство, а займається тиском на опозицію.

«Президент Порошенко – дуже надійний партнер Заходу. Його голос, як ми чули сьогодні в Польші, дуже важливий для захисту України, тому що президента Порошенка як визнаного лідера дуже добре приймають у західних країнах, до нього прислухаються, і його заклики чують на Заході», – говорить Камінський.

«Люди на Заході і люди в Польщі не розуміють, що відбувається в Україні. Майже щодня виникає загроза російської агресії, і в цей же час ми чуємо, що є звинувачення і напади на президента Порошенка та інших лідерів опозицій. Сьогодні Україні потрібна єдність, а не розділення», – наголошує польський політик.

 

Президент Республіки Польща у 2010-2015 роках Броніслав Коморовський вважає, що справа проти Петра Порошенка на тлі загрози російського вторгнення – це зразок політики “розділяй і володарюй”.

“Це стара російська політика, “divide et impera”, “розділяй і володарюй”. Ділити суспільства, нації, бо тоді ними можна керувати. І це проблема, як не дати розділити Європейський Союз, як не дати поділити українське суспільство”, – сказав Коморовський журналістам у Варшаві в кулуарах міжнародної безпекової конференції.

«Наш головний меседж: показати Україні, що вся Польща, вся польська політична еліта, незалежно від політичних орієнтацій, підтримує Україну. Підтримує українську незалежність і однозначно на стороні України під час сьогоднішньої кризи», – наголосив Коморовський.

Британська газета  Financial Times цитує Порошенка, який застерігає владу від розколу суспільства в той час, коли біля українських кордонів стоїть російська армія.

«Сьогодні, коли вся Європа та весь світ, включаючи всю Україну, мають об’єднатися проти (президента РФ Володимира Путіна), в Україні відбуваються дивні речі», – пише видання.

Із заявою щодо неприпустимості тиску на опозицію та переслідувань лідера партії «Європейська Солідарність» Петра Порошенка виступила Стратегічна Рада Руху опору капітуляції, яка вважає, що репресії розхитують державу в інтересах Кремля.

«У 2014-2015 роках Україна витримала удар російської агресії, оскільки тоді відбулося об’єднання активного громадянського суспільства, українського політичного класу та всіх гілок влади для відсічі ворогу. В ті роки зокрема було створене українське військо, Україна диверсифікувала джерела надходження енергоносіїв і наблизилася до мети бути незалежною у сфері енергетичної безпеки. Теперішній порядок денний вимагає ще більшої уваги до питання національної єдності перед загрозою масштабної агресії Російської Федерації. Натомість дії політичного керівництва країни продовжують спрямовуватися на створення нових внутрішніх фронтів. Саме із цього погляду слід розглядати політичний тиск на на громадських активістів і волонтерів, на журналістів, на Суспільне мовлення, на україноцентричну політичну опозицію, у т.ч. – на п’ятого Президента України Петра Порошенка. Уже два роки здійснюється розправа над безпідставно звинуваченими Андрієм Антоненком, Юлією Кузьменко, Яною Дугарь, триває політично вмотивоване переслідування Сергія Стерненка. Стратегічна Рада РОК підкреслює, що захист національних інтересів, оборона України від зазіхань путінської Росії не може розглядатися представниками влади лише з огляду на особисті образи чи стурбованістю про свій рейтинг на наступних президентських або парламентських виборах. Ці репресивні дії підвищуючи градус суспільної напруги та дестабілізують суспільну ситуацію, що є вигідним Кремлю.

Звертаємося до Президента Володимира Зеленського із закликом припинити політичні переслідування в країні, позбутися зрадників у найближчому оточенні, перейти до втілення політики національної єдності та піклуватися про зміцнення обороноздатності держави. Бо завтра може бути вже пізно», – йдеться у заяві, яку підписали В’ячеслав Брюховецький, Герой України, почесний Президент Національного університету «Києво-Могилянська академія», учасник Ініціативної групи «Першого грудня»; Володимир Василенко, Надзвичайний і Повноважний Посол, Представник України в Раді ООН з прав людини (2006-2010); Володимир Огризко, Надзвичайний і повноважний посол України, міністр закордонних справ України (2007-2009 рр); Сергій Квіт, професор Національного університету «Києво-Могилянська академія», Міністр освіти і науки України (2014-2016); Роман Безсмертний, Надзвичайний і Повноважний Посол, Віцепрем’єр-міністр України (2005); Михайло Гончар, Президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ»; Данило Лубківський, Надзвичайний і Повноважний Посланник, Заступник міністра закордонних справ України (2014).

У ПЦУ висловили занепокоєння щодо обвинувачень у державній зраді п’ятого президента України Петра Порошенка. Представники церкви переконані, що політичні суперечки мають залишатися у політичній площині, особливо зважаючи на скупчення військ Росії  біля кордонів України.

“Протягом багатьох років наша Церква разом з іншими Церквами і релігійними організаціями України послідовно підтримували і продовжують підтримувати реформу правосуддя. Одним із ключових елементів цієї реформи є неухильне дотримання принципів незалежності та справедливості правосуддя на всіх етапах його здійснення – від початку слідства і до судового вироку та його виконання. Слідство і судовий розгляд мають відбуватися без жодного політичного тиску чи впливу на них із боку інших гілок та центрів влади, як це визначено Конституцією і законами України”, – йдеться в заяві ПЦУ.

У Православній Церкві України заявили: корупція, “телефонне право”, вибіркове та політично мотивоване правосуддя підривали та продовжують підривати авторитет України, суспільну довіру до правоохоронної і судової систем. Такі прояви зла стали однією з причин Революції Гідності, коли український народ повстав проти системної несправедливості та неправди з боку тих, хто мав стояти на сторожі закону і порядку. Всі ці вади також стають особливо небезпечними в умовах зовнішньої гібридної агресії проти України.

“Враховуючи все це ми поділяємо занепокоєння як у суспільстві, так і серед міжнародних союзників та партнерів України щодо обвинувачення колишнього глави держави у зраді. У час, коли суспільство поділене на політичному ґрунті, а супротивник скупчує біля кордонів війська і демонструє готовність до відкритого наступу, на наше переконання всім, від кого залежить розгляд цього питання, слід бути особливо пильними, неупередженими, пам’ятати про наслідки своїх рішень. Переконані, що політичні суперечки між тими, хто перебуває при владі, та тими, хто знаходиться в опозиції, повинні залишатися у політичній площині, як це притаманне демократичним європейським країнам”, – заявили в ПЦУ.

Львівська обласна рада підтримала звернення ініційоване «Європейською Солідарністю» до Президента України, Верховної Ради України, Генерального прокурора України щодо припинення політичного переслідування опозиції і її лідера Петра Порошенка. До звернення також долучаються місцеві ради по всій Україні.

«Офіс Генерального прокурора спільно із Державним бюро розслідувань проводять активні переслідування опозиції, яка стає найпопулярнішою політичною силою країни, тим самим приховується бездіяльність влади. Звертаємо увагу, що під командуванням п’ятого Президента України Петра Порошенка новостворена українська армія звільнила дві третини окупованого Донбасу, підписано Угоду про асоціацію з Євросоюзом, Томос про автокефалію Української Православної Церкви, отримано безвіз та енергетичну незалежність від Росії.

Перед обличчям загрози російського вторгнення вимагаємо негайно припинити переслідування опозиції, зокрема лідера політичної партії «Європейська Солідарність», п’ятого Президента України Петра Порошенка, стати на захист інтересів української держави шляхом консолідації суспільства.

Закликаємо проукраїнські патріотичні сили об’єднати зусилля заради збереження демократії, свободи слова, збереження зафіксованого в Конституції Євроатлантичного вибору Української держави і відновлення територіальної цілісності України.

Зауважимо, такі ж звернення будуть озвучені депутатами від партії «Європейська Солідарність» у радах усіх рівнів на Львівщині. Ми не дозволимо владі Зеленського знищити опозицію. Сьогодні «Європейська Солідарність» є єдиною проукраїнською опозиційною силою, яка впевнено відстоює суверенітет держави та її проєвропейський шлях розвитку», – йдеться у заяві.

Таке ж звернення скерували й депутати Чернівецької обласної ради.

«У час, коли ворог нарощує свою присутність на кордонах України, подібні кроки не можна розцінювати інакше ніж підігрування російському агресору. Усі 108 депутатів місцевих рад від партії “ЄС” вимагають негайно припинити переслідування опозиції», – зазначив заступник голови облради Михайло Павлюк.

 

Автори