Унеможливить боротьбу з олігархами: НАЗК розкритикувало законопроєкт Ради

Сьогодні, 16 червня, о 15:00 планується засідання Комітету Верховної Ради України з питань правової політики. Мета засідання — розглянути законопроект №5253 та альтернативний йому №5253–1.

Раніше Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) попереджало, що законопроект №5253 покликаний заборонити НАЗК виявляти фіктивні фінансові операції партій та надані за заниженими або завищеними цінами послуги. На цій підставі НАЗК зокрема призупиняє державне фінансування партій.

НАЗК розглядає законопроект як відповідь на результати своєї діяльності. Адже за останній рік через виявлені у звітах порушення Агентство призупинило державне фінансування трьох парламентських партій.

«У разі прийняття законопроекту в перевірках звітів партій не буде жодного сенсу. Фактично ми просто «перекладатимемо папери», бачитимемо порушення, але не зможемо їх навіть зафіксувати. Цим законопроектом депутати фактично збільшать вплив олігархів на партії, у той час як це йде врозріз із їхніми передвиборчими програмами, програмою Президента та діяльністю Уряду», — пояснює Голова НАЗК Олександр Новіков.

Наразі є ризики, що Комітет рекомендує Верховній Раді ухвалити законопроект «за основу і в цілому», тобто за одне засідання. Водночас таке голосування може відбутися вже завтра, 17 червня.

Як прийняття законопроекту допоможе олігархам?

Мета перевірки звітів партій та фінансування їхньої діяльності — зменшення впливу олігархів на державне управління.

Фінансові звіти політичних партій є відкритою інформацією, а НАЗК здійснює їхню перевірку та виявляє порушення. Завдяки цьому вдається запобігти незаконному фінансуванню партій.

Завдяки державному фінансуванню політичних партій у довгостроковій перспективі партії мають можливість не бути залежними від багатих внескодавців, таких як олігархи.

Якщо законопроект №5253 буде прийнятий, олігархи зможуть продовжувати фінансувати політичні партії, але водночас партії ще й отримуватимуть державне фінансування.

Що кажуть міжнародні практики та громадськість?

11 провідних громадських організацій закликали депутатів відмовитися від розгляду законопроекту №5253, який, на їхню думку, знищує контроль за партійними фінансами.

Міжнародна фундація виборчих систем (IFES) у своєму коментарі вказує, що законодавство у сфері політичного фінансування справді потребує змін, але законопроект №5253 «не вирішують ключових проблем, визначених міжнародними організаціями». IFES зазначає, що завдяки запропонованим депутатами змінам контроль за фінансами партій «не буде ефективним відповідно до міжнародних стандартів».

НАЗК сподівається, що Верховна Рада діятиме відповідно до принципів доброчесності та збереже існуючі механізми у сфері політичного фінансування.

Рішення — за народними депутатами.

Джерело

 

1 березня 2021 року Національне агентство з питань запобігання корупції зупинило державне фінансування партії “Слуга народу”. Тоді НАЗК виявило ознаки кримінальних правопорушень у звітах цієї партії та ще двох політичних сил.

Зі свого боку голова політсили Олександр Корнієнко заявив, що “Слуга народу” з’ясовує підстави для призупинення державного фінансування та проводить аналіз зауважень з боку НАЗК.

23 грудня 2020 року НАЗК призупинило державне фінансування статутної діяльності партії “Голос”.