Монотонне бубніння пропаганди

Ростислав Павленко

Колись, ще у 1990-х, студентом довелося слухати лекції відомого на той час політтехнолога. Він розповідав, що у рекламі є цікавий ефект: якість деяких рекламних роликів не потрібно покращувати. Людина звикає до монотонного бубніння про умовні пральні порошки і сприймає це як звичний фон.

Якщо спробувати покращити ролик, додавши в нього щось живе і людське, люди виходять із напівсну, прислухаються, а потім розуміють, що їх обдурили, і сильно розчаровуються. Реклама починає топити товар.

За схожим принципом працюють і нескінченні політичні шоу на російському телебаченні. Монотонне бубніння. Все як завжди. Мільйони росіян слухають фон телевізора. Український наступ провалився, Європа розвалюється, у Парижі бунтують, втрат немає, все йде за графіком, геї зовсім з глузду з’їхали, болгари захопилися, експерт НАТО впевнений у швидкій перемозі росії, всі мріють про такого президента, знову всіх переграли. І головне — не намагатися додати до цього щось живе та людське. Нехай у студії всі кричать. Не дай Боже, хтось заговорить спокійним голосом.

Багато людей помилково вважають, що головне завдання кремлівської пропаганди – переконати росіян у своїй правоті. Аж ніяк.

Завдання пропаганди — вкласти людям у голову прості готові відповіді на найголовніші питання. І для себе, і для інших. Щоби можна було відповідати не думаючи. Вийняти з голови папірець із готовою відповіддю. А потрібного ефекту пропаганда досягає зовсім не раціональними доказами і фактами, а щоденним монотонним повторенням одного й того ж на різні лади.

За схожим принципом працює і нескінченне політичне шоу під назвою «Марафон» на українському телебаченні. Монотонне бубніння. Все як завжди. Мільйони українців слухають фон телевізора…

Доброго всім дня! Тримаємо розум ясним і допомагаємо ЗСУ!