Закон про ручні суди прийнято (відео)
Законодавча гілка влади, на жаль, так і не почула судову владу і Верховна Рада України прийняла сьогодні проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» №1008 у другому читанні та в цілому
Попри критичні зауваження міжнародної спільноти про те, що законопроект суттєво загрожує суддівській незалежності, народні депутати підтримали ініціативу Президента України. Так, з критикою законопроєкту 1008 виступили Представництво ЄС в Україні, Посольство Канади, Рада Європи, а Моніторинговий комітет ПАРЄ спрямував запит до Венеційської Комісії щодо запропонованих проектом №1008 змін стосовно діяльності Верховного Суду та органів суддівського врядування.
Голова Верховного Суду Валентина Данішевська під час свого виступу в Парламенті у день голосування закликала народних депутатів не ігнорувати міжнародних партнерів України і діяти спільно задля забезпечення незалежного суду в Україні.
«Шановні народні депутати, я абсолютно підтримую пані Климпуш-Цинцадзе у тому, що не можна ігнорувати міжнародну спільноту, не можна ігнорувати наших партнерів. Це дуже небезпечно. Крім того, я хотіла б сказати що народ України чекає, що гілки влади будуть співпрацювати і давати людям те, що вони чекають роками. У нашому випадку – це своєчасні судові рішення. Отже, я би просила продемонструвати зараз народу нашу солідарність в тому, що ми спільно будемо напрацьовувати положення, які дозволять забезпечити в Україні незалежний суд».
До Дмитра Разумкова звернулися посли Канади, Британії, ФРН, ЄС з приводу судової реформи
До керівництва Верховної Ради України та Офісу Президента звернулися посли Канади, Великобританії, ФРН та посол ЄС з приводу закону про судову реформу — законопроекту №1008.
Як відомо, 16 жовтня Верховна Рада ухвалила в цілому судову реформу Президента Володимира Зеленського.
На законопроект відреагували представники іноземних країн та міжнародних інституцій. Так, Посол ЄС Матті Маасікас, Посол Великої Британії Мелінда Сіммонс, Посол Канади Роман Ващук, Генеральний директор ЄБРР в країнах Східної Європи та Кавказу Маттео Патроне та Посол ФРН Анка Фельдгузен звернулися до керівництва Верховної Ради України та Офісу Президента з приводу закону про судову реформу (законопроекту №1008).
Нижче наводимо неофіційний переклад тексту заяви:
«Шановний пане Разумков,
Як партнери, які підтримують демократичні реформи в Україні, ми схвалюємо і підтримуємо високий рівень амбіцій, який демонструє новий уряд України.
Ми поділяємо Вашу думку, що судова реформа лежить в основі успішної трансформації України і що незалежна, підзвітна, професійна та ефективна судова влада має першорядне значення.
У цьому контексті ми вітаємо Ваш намір продовжити судову реформу, у тому числі шляхом активізації органів судової влади, а також дисциплінарної та етичної складової судової влади, як це передбачено законопроектом №1008 “Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського самоврядування”.
Ми також схвалюємо, що проект закону передбачає залучення міжнародних експертів до процесів відбору та етичного нагляду, спираючись на позитивний досвід відбору суддів до Вищого антикорупційного суду.
Ми розуміємо, що цей проект закону є одним із кроків більш тривалої судової реформи, і він є сильною, політичною, вкрай важливою задачею для стрімкої реформи.
Ми також визнаємо, що проект закону був удосконалений під час підготовки до другого читання.
Тим не менш, ми все ще турбуємося з приводу відповідності деяких елементів законопроекту щодо незалежності суддів.
Аналогічні занепокоєння нещодавно висловив також Генеральний секретар Ради Європи.
Короткий перелік наших основних питань, що викликають занепокоєння, є в Додатку.
Ми хотіли б зустрітися з Вами, щоб з’ясувати, чому деякі з наших питань щодо цього законопроекту можуть мати великі ризики для реформи, яку запропонував уряд.
Ми також хотіли б обговорити можливі альтернативні рішення, які б підтримували темп реформи, який визначив уряд, уникаючи деяких ускладнень, викладених у Додатку.
Ми також рекомендуємо вам співпрацювати з Венеціанською комісією для повного забезпечення відповідності закону нашим загальним цінностям.
Ми готові продовжувати забезпечувати допомогу для подальшого впровадження судової реформи в Україні.
Матті Маасікас, Посол ЄС
Мелінда Сіммонс, Посол Великої Британії
Роман Ващук, Посол Канади
Маттео Патроне, Генеральнй директор ЄБРР в країнах Східної Європи та Кавказу
Анка Фельдгузен, Посол ФРН
Копія:
Його високоповажність Олексій Гончарук, Прем’єр-міністр України
Андрій Богдан, керівник Офісу Президента України
Руслан Рябошапка, Генеральний прокурор України
Руслан Стефанчук, перший заступник Голови Верховної Ради України
Ірина Венедіктова, Голова Комітету ВР з питань правової політики
Денис Монастирський, Голова Комітету ВР питань правоохоронної діяльності
Додаток: Головні нагальні питання, підготовлені ЄС, USAID, експертами з Канади
1. Запланований повторний відбір суддів Верховного Суду та скорочення його кількості без чіткої процедури та в незрозумілий термін.
Потенційні проблеми, пов’язані з доброчесністю та професіоналізмом кожного судді ВС, можуть бути вирішені у відповідності до поставлених цілей, що відповідають основному принципу здійснення суддею повноважень.
Хоча це незалежне право кожної держави — змінювати кількість суддів, але такі рішення мають відповідати принципу забезпечення незалежного виконання суддею його повноважень. Будь-якому скороченню суддів Верховного Суду має передувати перегляд норм юрисдикції суду та укомплектування належним штатом судів нижчих інстанцій для забезпечення доступу до правосуддя та стабільності судової системи.
2. Передбачуване підпорядкування нової Вищої кваліфікаційної комісії суддів нереформованій Вищій раді правосуддя.
Надання ВРП повноважень затверджувати правила та методологію, що стосується судового відбору, перешкоджає ВККС ефективно виконувати свої функції. Таке підпорядкування має відбутися лише після реформування ВРП.
3. Повноваження комісій
Вимоги щодо створення конкурсної комісії з відбору членів ВККС та Комісії з питань доброчесності та етики при ВРП, включаючи умови участі та залучення міжнародних експертів, повинні бути переглянуті для забезпечення їх ефективності».
Текст звернення опинився у розпорядженні «Судово-юридичної газети».
Петро Порошенко: Судова реформа «слуг народу» змусить українців шукати справедливість в судах за кордоном
Сьогодні фактично відбувається атака на судову систему України та скасування судової реформи. Через це українці будуть змушені шукати правди за кордоном, як в Лондоні, де українська держава захистила свої інтереси і виграла у колишніх власників ПриватБанку, чи як в Панамі, де відкрили кримінальну справу проти Портнова за розповсюдження неправдивої інформації, – сказав п’ятий президент України, лідер політичної партії «Європейська Солідарність» Петро Порошенко в коментарі журналістам.
«На жаль, сьогодні голосування (прийняття закону про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування (1008) – ред.) про скасування де-факто судової реформи, скасування де-факто незалежності Верховного суду», – заявив Петро Порошенко.
«Де-факто йде атака на судову систему України, що дивним чином збігається з оприлюдненим вчора рішенням Лондонського суду, коли Приватбанк виграв у колишніх власників», – зауважив він.
«Я б дуже не хотів, щоб правду українці вимушені були шукати тільки закордоном. Як Панама, яка порушила справу проти Портнова, і як Лондон, який врешті-решт захищає Україну в питаннях з колишніми власниками (ПриватБанку – ред.)», – сказав п’ятий президент України.
![](https://tverezo.info/wp-content/uploads/2019/03/geraschenko-1-150x150.jpg)
«Європейська Солідарність» голосувала проти знищення незалежного ВСУ, проти законопроекту №1008, який отримав нищівну критику Генсека Ради Європи і наших міжнародних партнерів. Посли Канади, Великої Британії, Німеччини надіслали листа спікеру ВР, в якому висловили глибоке занепокоєння знищенням суддівської незалежності. За закон проголосували лише Слуги і тушки з позафракційних.
Голові ВСУ надали на виступ… аж 1 хвилину, й ніхто її застережень не почув.
«Європейська Солідарність», інші фракції меншості закликали направити цей закон на повторне друге читання, дочекатися висновків Венеціанської комісії та врахувати їх. Зараз в ВСУ накопичилося більше 70000 справ, люди роками чекають права на захист в останній інстанції. Скорочення вдвічі кількості суддів тільки поглибить проблему.
Але це не всі новини про рух слуг до Європи. Як поінформував нас наш колега, член регламентного комітету Олег Синютка, слуги разом з ОПЗЖ запропонували парламенту зняти з розгляду законопроект «Про засади державної політики у сфері євроінтеграції». Цей законопроект передбачає обов’язковий аналіз всіх законопроектів на відповідність Європейському законодавству. Мотивація – на це треба додаткові кошти.
Так, незалежність безцінна, євроінтеграція і наближення до НАТО мають свою високу ціну. Слуги сказали, що це для них дорого.
Наступний крок – дешевий російський газ? Бо ж ми тепер все гаманцем міряємо.
![](https://tverezo.info/wp-content/uploads/2019/09/ariev.jpg)
Є слова слуг про наміри продовжити євроінтеграцію, а є дії. Сьогодні їх дві:
1) Євросоюз, Раду Європи, Канаду, Велику Британію та інших вони послали куди подалі у відповідь на прохання не спішити приймати законопроект №1008, який є небезпечним і шкідливим для судової реформи, і почекати хоча б до висновків Венеціанської комісії. Ні, відступ від європейських норм суддівського самоврядування зроблений, а зачепили найбільше Верховний Суд, реформа якого на Заході була добре оцінена. Отже, євроінтеграція послана, раз…
2)… а ось і два. На регламентному комітеті ВР запропонували парламенту зняти з розгляду законопроект «Про засади державної політики у сфері євроінтеграції». Слугам, напевно, не сподобалось, що цей законопроект передбачає відповідність Європейському законодавству всіх актів при ухваленні з проведенням відповідного аналізу, і на це треба виділити кошти (кошти на новостворене міністерство цифрової трансформації знайшли без проблем). А тут євроінтеграція якась. Дорога надто. І хоча це ще не остаточне рішення – за це має голосувати Верховна Рада – наміри означені чітко.
Ну і нагадаю, і європейська інтеграція, і незалежність коштують дорого. А шлунково-кишкова частина населення буде голодною завжди. Так, до слова.
![](https://tverezo.info/wp-content/uploads/2016/05/Lemberg-150x150.jpg)
То була погана судова реформа Порошенка.
То було погано, що відмінили суддівську недоторканість (яку раніше можна було зняти тільки голосуванням у ВР).
То було погано, що організовували конкурси для вибору суддів в новостворені суди.
То було погано, що створювали органи суддівського контролю.
То було погано, що створили антикорупційний суд (хоч я вважаю, що погано, але більшості подобалось).
А все інше, так, було погано.
І Печерський, і Баришівський суди…
То ж прийшов “новий” онучок бородатой бабушкі.
І що він взявся реформувати ті найкорупмованіші суди?
Ні, онучок бородатой бабушкі, всупереч обуренням ЄС, які дали нам безвіз через ці закони, взявся підминати суди під бабушку бородату.
З початком епохи беззаконня, дятли!
І щось я не бачу трусєлєй перед Радою. Та й емоційних статей на УП нема з проханням відібрати безвіз.
![](https://tverezo.info/wp-content/uploads/2016/05/vovnyanko-150x150.jpg)
Ну, вітаю всіх. Народні обранці зеленого кольору питання судової реформи вирішили махом і капітально. Вони її відмінили. В сенсі, навіть те, що було зроблено за Порошенка. Верховна Рада у другому читанні прийняла законопроект №1008. Що це означає?
Це означає, по-перше, те, що склад Верховного Суду зменшується з 200 до 100 суддів. Краса? Зараз я вам ту красу розтлумачу, а поки що повідомлю, що закон впроваджує новий порядок комплектування Вищої кваліфікаційної комісії суддів, створює при Вищій раді правосуддя комісію гідності і етики тощо. І вишенька – запланований повторний набір суддів до Верховного суду, установи яка єдина пройшла реформування, і до роботи якої наразі немає жодних претензій.
Посли Канади, Німеччини, Британії та представники ЄБРР уже висловили занепокоєння і надіслали відповідного листа спікеру Разумкову. Висловився з цього приводу і голова Ради Європи. По факту зелена більшість у ВР відкинула поради іноземних експертів і не узгодила законопроект з Венеціанською комісією. І на біс. Зменшення суддів Верховного суду мусить бути компенсоване збільшенням суддів нижньої ланки, аби громадяни змогли банально здобути доступ до правосуддя. У нас же наразі суддів недоштат біля 20% по країні. А нам ще й Верховний суд зменшують.
Впізнаю почерк голови ОПУ Андрія Богдана! Всьо чьотко – не даремно писали про його широкі зв’язки в судах. Опанувавши ОПУ і ВР, пан Богдан і так по факту встановив диктатуру, але зі взяттям під контроль ще й судової гілки влади процес можна буде вважати довершеним.
А чого там? Коли британський суд краще захищає інтереси держави Україна ніж суд український, а панамська прокуратура наклепи Портнова спростовує оперативніше за вітчизняне ДБР, – говорити нема про що. Країна, яка обирає коміків в президенти, заслуговує як раз на таку судову систему.
Судову систему, яка стрімко іде в ОПУ.
Карикатура © Олег Смаль