Зовнішня політика і безпека. Настрої українського суспільства (опитування, інфографіка)
10 грудня Центр «Нова Європа» організував презентацію результатів соціологічного опитування «Зовнішня політика і безпека. Настрої українського суспільства». У події взяли участь представники дипломатичного, експертного і медійного середовища.
Кілька ключових знахідок з опитування:
- 70,3% українців підтримують ідею поступового вступу України до Альянсу, коли НАТО запросить Україну в міжнародно визнаних кордонах (при цьому Стаття 5 Вашингтонського договору застосовуватиметься до всієї держави, окрім тимчасового окупованих територій).
- Найкраща гарантія безпеки – ядерна зброя і НАТО. Опитані українці приблизно в рівній мірі вважають найкращими гарантіями безпеки України – розробку державою ядерної зброї (31,3%) і поступовий вступ до НАТО (29,3%).
- Жодних поступок агресору у можливих переговорах: 74,5% не розглядають скорочення армії України, 70,9% вважають неприпустимим надання російській мові державного статусу, 53,2% українців не допускають тимчасову відмову від відвоювання окупованих територій, 50,7% не відмовляться від вступу до ЄС, для 48,7% неприпустима відмова від вступу до НАТО.
- Найбільше українці довіряють очільниці Європейської Комісії Урсулі фон дер Ляєн (65%), президенту Польщі Анджею Дуді (64,6%), прем’єр-міністру Канади Джастіну Трюдо (59,9%).
- Другий рік поспіль зростає довіра до президента Франції Еммануеля Макрона- 58,4% (було 54,5%).
- Найбільше українці не довіряють очільнику Росії Владіміру Путіну (95,9%), 91,4% – самопроголошеному президенту Білорусі Олександру Лукашенку та 84,6% – голові КНР Сі Цзіньпіну.
Детальні результати опитування на сайті «Нової Європи».
Цікаве щорічне опитування Центру «Нова Європа» щодо настроїв українців у зовнішній політиці.
64,1% українців не підтримують переговори з РФ, якщо Україна не отримає реальних безпекових гарантій від Заходу.
30% хочуть переговори у будь-якому випадку.
31,3% українців вважають найкращими гарантіями безпеки розробку Україною власної ядерної зброї.
29,3% найкращою безпековою парасолькою називають поступовий вступ до НАТО. Але при цьому 70,3% опитаних українців підтримують ідею поступового членства України в Альянсі.
11,2% вірить в ефективний оборонний союз зі США.
8,9% сподіваються на миротворців ООН.
6,4% вірять в ефективність військ європейських країн на території України.
53,2% опитаних вважають недопустимим відмову від відвоювання окупованих територій. Рік тому цей показник складав 76,2%.
Відмову від вступу до НАТО не сприймають 48,7%.
Відмову від вступу в ЄС виключають 61%.
Також опитування фіксує поступове розчарування в західних партнерах.
Ну, а якщо говорити про популярність західних лідерів в України, то першість тримає президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
І ще один цікавий факт – серед українців зростає популярність новообраного президента Трампа й вона в Україні набагато вища, ніж в країнах ЄС, зокрема, в Угорщині. Причина очевидна – багато українців вірять в обіцянку закінчення війни за 24 години.
Дякую Alyona Getmanchuk і колегам за чудову роботу!