Санкції на часі. 03.07.2024

Володимир Омелян

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій станом 03.07.2024.

1. росія втратила понад третину експорту алмазів після початку війни в Україні.

– росія два роки поспіль скорочує експорт необроблених алмазів, обсяг якого за цей час упав більш ніж на третину. Це випливає з даних Кімберлійського процесу.
– У перший рік війни в Україні показник упав на 24% рік до року до 36,7 млн ​​карат, тоді як видобуток зріс на 7% до 41,9 млн карат.
– 2023-го експорт продовжив падати, скоротившись ще на 12% до 32,4 млн карат. Також упав і видобуток – на 11% до 37,3 млн карат.
– Таким чином, за два роки експорт знизився на 36%, порівняно з довоєнним 2021 роком. 2023-го загальна вартість експорту алмазів впала на 7,7% рік до року до $3,7 млрд.
– Ключовий покупець російських алмазів Індія в 2023 скоротила імпорт на 11% до 128 млн карат. Це сталося після того, як у попередні два роки на тлі високого попиту та зростаючих цін огранщики з Індії імпортували у 2,5 рази більше алмазів, ніж було видобуто у світі.

2. Експорт вугілля з росії через морські порти знизився за півроку на 17%, випливає із даних Kpler.

– З п’ятірки найбільших портів за обсягами перевалки вугілля (на них припадає близько 70%) найбільше скорочення припало на порт Тамані: відвантаження за півроку впало вчетверо.
– Перевалка через далекосхідний порт Ваніно знизилася на 31%, через Усть-Лугу та Знахідку – на 3,5% та 6% відповідно.
– Негативний тренд зберігається. За чотири місяці 2024 зниження морського вугільного експорту становило 20% рік до року.

3. У червні експорт російської нафти досягнув максимуму.

– До кінця червня експорт російської нафти досягнув свого максимального рівня з травня 2024 року. Це зростання пояснюється поновленням роботи великих експортних терміналів після завершення технічного обслуговування.
– Нещодавні обмеження на постачання з Приморська та Козьмино викликані ремонтними роботами та профілактичними заходами на нафтопереробних підприємствах внаслідок атак безпілотників.
– За останній тиждень відправлено 34 танкери з 25,65 млн бар російської нафти, включаючи постачання сорту KEBCO з Казахстану.
– Загальний обсяг поставок нафти цього року на 20 тис барелів на добу вищий, ніж у 2023 році, досягаючи 3,67 млн ​​бар на добу.

4. Індія у червні закупила рекордний обсяг російської нафти марки Urals.

– У червні поточного року постачання російської нафти марки Urals до Індії досягло рекордного рівня, склавши 1,6 млн бар на добу.
– Цей показник збільшився на 13 відсотків порівняно з червнем минулого року та на 2 відсотки порівняно з травнем, коли було встановлено попередній рекорд.
– Імпорт російської нафти до Індії у червні також став другим за величиною за всю історію, склавши 2,13 млн бар на добу.
– На тлі цього спостерігається пожвавлення поставок далекосхідних сортів нафти з росії, таких як ESPO та Sokol, хоча вони залишаються нижчими за середній рівень за поточний рік.
– З квітня минулого року індійська компанія Reliance стала найбільшим покупцем російської нафти, збільшивши імпорт до 545 тис бар на добу, випередивши в червні IOC, яка традиційно займала лідируюче місце з імпорту нафти з росії.
– Основну частину цього обсягу було закуплено марки Urals.

5. Польща обмежила доходи білорусі від транзиту.

– Польща запровадила дуже детальний контроль на великому митному терміналі на кордоні з Білоруссю, щоб обмежити Мінську доходи від транзиту. Мова йде про пункт у Малашевичах Люблінського воєводства.
– За словами польських дипломатів, це стане “надзвичайно жорстким кроком проти Мінська”.
– Велика кількість вантажів зі сходу, в тому числі основні сухопутні поставки з Китаю, прямують на захід через так званий “сухий порт” Малашевичі. Потім залізницею вони прямують до країн-членів ЄС, а також до порту Гданськ, звідки відправляються в інші пункти призначення.
– Цей транзит є значним джерелом доходу для білоруського режиму. Його обмеження може мати багато наслідків.
– Прийнято рішення про проведення надзвичайно детальних і ретельних перевірок товарів, що в’їжджають до Польщі, щоб не допустити потрапляння небезпечних предметів і речовин на територію ЄС.

6. В останні роки міжнародні інвестиційні банки скоротили свою діяльність на китайському ринку через економічні труднощі, викликані американською кризою, виходом росії з західної фінансової системи та прагненням Китаю до лідерства.

– У 2023 році шість із семи провідних західних банків зменшили свої операції в Китаї, закриваючи філії та скорочуючи персонал.
– Наприклад, Credit Suisse, придбаний UBS, зменшив свій штат на 46%, а Morgan Stanley повідомив про збитки вперше з 2019 року.
– Послаблення економічних зв’язків свідчить про загострення конфлікту між Заходом та Китаєм.

7. Банки Китаю масово тікають із Мосбіржі через санкції.

– Китайські банки залишають Московську біржу, яка потрапила під санкції США. Фінустанови бояться потрапити під вторинні обмеження.
– Протягом останніх двох тижнів на торгах китайською валютою зафіксовано скорочення середнього розміру угоди: порівняно з травнем цей показник знизився на 14%, до 1,89 мільйона рублів – найнижчий рівень із лютого 2023 року.
– При цьому різко зріс оборот позабіржового ринку юаня: у червні укладено угод на 1,98 трильйона рублів – на 27% більше, ніж у травні.
– При цьому денні обороти тричі били рекорди, перевищуючи 200 мільярдів рублів на день.
– Таким чином, потоки юанів за продану Китаю нафту йдуть на позабіржовий ринок слідом за доларом і євро.
– Річ у тім, що китайські банки ризикують потрапити під вторинні санкції США, тому що Мосбіржу внесено до SDN-списку американського Мінфіну з забороною на будь-які операції.

8. Китай розробляє копію іранського безпілотника Shahed-136 для постачання в росію.

– У 2023 році російські та китайські компанії провели переговори про співпрацю для копіювання іранського безпілотника Shahed і почали розробку та тестування версії цього року для підготовки до відправлення в росію.
– Попередньо відомо, що китайські безпілотники в Україні ще не будуть використовуватися.
– Надання росії ударного безпілотника типу Shahed означатиме поглиблення підтримки росії Пекіном, незважаючи на неодноразові попередження з боку США та їхніх союзників.
– Водночас офіційні особи США заявили, що Китай стримує пряме постачання зброї та артилерії, що сигналізує про безпрецедентну ескалацію та майже напевно спричинить більш рішучі дії, наприклад, санкції.
– Китай зважує, чи варто надсилати повністю побудовані безпілотники, але тим часом надсилає “комплекти, які можна перетворити на ударні дрони”.

9. Польща та Німеччина ведуть переговори щодо НПЗ у Шведті.

– Німецька та польська влада активно співпрацюють для забезпечення постачання нафти на нафтопереробні заводи регіону, включаючи НПЗ у Шведті.
– Цей стратегічно важливий завод постачає паливо для східної Німеччини та гас до аеропорту Берліна.
– Постачання нафти на завод раніше здійснювалося через трубопровід «Дружба» з росії, але зараз маршрути диверсифіковані через порт Росток у Німеччині, порт Гданськ у Польщі та навіть із Казахстану.
– Після переходу НПЗ у Шведті під управління німецького енергорегулятора, «Роснефть» зберігає свої частки на підприємстві, маючи намір відстояти свої права власності у судових інстанціях.
– Ситуація зі зміною власників НПЗ у Шведті продовжує залишатися невизначеною, викликаючи інтерес до подальших дій та рішень на тлі змін у енергетичній сфері регіону.

10. КНДР повідомила про успішне випробування принципово нового типу озброєння — ракети із надважкою боєголовкою, здатною вражати підземні цілі.

– Однак у Сеулі звинуватили Пхеньян в обмані: південнокорейські військові повідомили про «ненормальну» траєкторію першого етапу польоту однієї з запущених ракет.
– Випробування в КНДР ракети з багатотонною боєголовкою може бути продиктоване тим, що розробку подібного виду озброєнь протягом тривалого часу веде Південна Корея.

Автор