Німеччина очікує на збільшення шпигунської діяльності РФ – BfV

Діяльність російських спецслужб у Німеччині залишається незмінно високою впродовж багатьох років. Шпигунство з різним ступенем інтенсивності поширюється на цільові сфери політики, бізнесу, науки, техніки та військових. Про це йдеться у звіті Федеральної служби захисту конституції Німеччини (Bundesamt für Verfassungsschutz) за 2020 рік.

За даними німецької спецслужби, зниження російської шпигунської діяльності в досяжному майбутньому не очікується. Швидше, на тлі нинішніх економічних і торгових санкцій ЄС проти Російської Федерації та активізації контактів між ЄС та США, можна очікувати ще інтенсивнішого шпигунства.

Федеральна служба захисту конституції Німеччини зазначає, що спецслужби Російської Федерації використовують зокрема кібератаки для отримання цифрової інформації, здійснення політичного впливу або вчинення диверсій. Вибір цілей визначається відповідними державними специфікаціями, такими, як сприяння розвитку внутрішньої економіки або зовнішні політичні цілі.

Окрім отримання інформації з легальних резидентур, російські спецслужби також проводять операції, що здійснюються виключно зі штаб-квартири в Москві або контролюються безпосередньо звідти. Сюди також входить використання так званих нелегалів. У самій Росії спецслужби спеціально орієнтуються на громадян Німеччини, які тривалий час залишаються там, професійно чи приватно, або які регулярно їздять туди. Сюди входять зокрема члени дипломатичних місій і державні службовці, представники компаній, науковці та студенти. Для цього спецслужби використовують широкий спектр російських варіантів спостереження – від прикордонного контролю до спостереження за місіями за кордоном і контролю в економічній та науковій сферах. Якщо отримана інформація може скомпрометувати цільову особу, служби не цураються агресивних спроб вербування.

На додаток до своєї шпигунської діяльності Росія продовжує намагатися спрямовувати політичну та громадську думку в Німеччині на свою користь поширенням пропаганди, дезінформації та інших спроб впливу. Важливими інструментами є соціальні мережі, спонсоровані державою, приватні інститути (наприклад, аналітичні центри) та російські державні ЗМІ. Цілями таких зусиль Росії є дискредитація німецького уряду, поляризація політичного дискурсу та підрив довіри до державних установ.

Російські кібератаки в основному спрямовані проти державних установ, парламентів і політиків, збройних сил, наднаціональних організацій, підприємств міжнародного бізнесу, науково-дослідних установ, а також політичних організацій. Також увага приділяється урядовим критикам, журналістам, медіакомпаніям, неурядовим організаціям та найбільшим міжнародним банкам.

Джерело

Автор