Глава Мінветеранів розповіла в ООН про гуманітарні проблеми на тимчасово окупованих територіях України (фото)

Глава Мінветеранів розповіла в ООН про гуманітарні проблеми на тимчасово окупованих територіях України (фото)
Оксана Коляда

Останні декілька днів дуже ретельно готувалася до цього виступу на Генасамблеї ООН. Вивіряли кожне слово, кожну кому, кожне фото.

У мене немає ілюзій, що один виступ може змінити хід історії. Але для нас це привід ще раз зафіксувати наші ключові тези.

Не знаю, наскільки вдалося, але зал, принаймні, застиг в несподіваній для такого випадку тиші.
Далі, власне текст:«Україна – потужна європейська держава з розвиненою економікою та досить високими соціальними стандартами. Майже 70 років наша країна не знала жахіть війни.

Селище Піски – респектабельний населений пункт поблизу Донецьку з розвиненою транспортною, освітньою та медичної інфраструктурою. Сьогодні в цьому селі живе 6 родин, які не мають сил і фінансової спроможності виїхати з-під щоденного вогню. Ось так воно виглядає сьогодні.

Глава Мінветеранів розповіла в ООН про гуманітарні проблеми на тимчасово окупованих територіях України (фото)

Щоденно 10 дітей із окупованого села Старомар’ївка добираються до школи в контрольованому українською владою селі Гранітному. 4 кілометри по замінованій стежці та напівзруйнованій кладці. Це відбувається настільки регулярно, що Гугл-карти проклав відповідний маршрут.

2075 днів у моїй країні триває збройна агресія Російської Федерації. За час війни за даними ООН загинуло більше 13 тисяч громадян України, з них 3345 мирних мешканців, 172 – діти. Серед загиблих також 298 іноземних громадян, пасажирів рейсу МН-17 «Малайзійських авіаліній», збитого ракетою російської ЗРК Бук М1

Більше 100 тисяч українських дітей живуть у прифронтовій зоні, де актуальними є протимінні навчання. З 2014 року від мін загинуло 7 дітей, травмовано 29.

1,4 мільйони громадян вимушено залишили свої домівки, більше 5 млн. громадян (13% населення країни) живуть на тимчасово окупованих територіях, в яких порушуються права та свободи людини.

В результаті окупації Криму та окремих районів Донецької і Луганської областей, Україна втратила більше 7% території. Це більше, ніж територія таких країн як Швейцарія, Нідерланди, Естонія.

На території окупованого Криму відбуваються арешти мирного населення, переслідування за політичними, етнічними та релігійними ознаками. Закриваються українські школи, знищується українська і кримськотатарська ідентичність. Окупаційною владою та науковими інституціями РФ знищується культурна спадщина України. Рівно місяць назад, 14 листопада 2019 року, Арбітражний суд Калуги прийняв остаточне рішення про виселення Кримської єпархії ПЦУ з будівлі Кафедрального собору Рівноапостольних Володимира і Ольги в Сімферополі. Одночасно з цим було також прийнято рішення про знесення каплиці ПЦУ в Євпаторії!

Більше 100 громадян України в Криму ув’язнені за відверто політичними мотивами. Протягом тільки 2014 року більше 500 тисяч громадян Росії було переселено до Криму. Відбувається жорстка мілітаризація Криму.

Ми намагаємося об’єднати нашу країну. Головна мета – реінтеграція ментальна. А вже потім – відновлення територій. В центрі уваги – людина, з її проблемами та потребами.

Ми вдячні всім, хто у важкий для нашої країни час допомагає нам. По обидва боки лінії розмежування працює 50 гуманітарних міжнародних агентств. За 5 років війни нашими партнерами було закумульовано та надано допомогу на суму в 540 млн дол. Бенефіціарами такої допомоги є більше 3,5 мільйонів громадян України, що постраждали внаслідок війни.

Завдяки нашій співпраці з міжнародними партнерами нам вдається вирішувати найбільш актуальні базові потреби цих людей. І сьогодні прийшов час для поступового, але рішучого переходу від принципів ургентного гуманітарного реагування до ефективних програм розвитку.

Що стосується держави, то наші завдання такі.

Перше, максимально спростити доступ громадян ТОТ до основних державних послуг – адміністративних, освітніх, медичних. За останній час ми суттєво спростили процедуру перетину лінії розмежування, вирішивши цілу низку актуальних життєвих потреб наших громадян, що змушені жити на окупованих територіях.

Друге, ми формуємо нову ефективну програму інвестиційного розвитку регіону, роблячи ставку на інфраструктурних проектах, які також з часом можуть призвести до зміни економічної структури регіону.

Третє, ми активізуємо роботу в напрямку формування ефективної інформаційної політики. Оскільки саме в інформаційному середовищі розпочалася агресія. Гібридна війна – реалії сьогодення. Я би радила цей український урок винести всім нашим іноземним партнерам.

Четверте, ми максимально активізуємо моніторинговий напрямок роботи з тимчасово окупованими територіями. Особлива увага вбік Криму. Наше завдання фіксувати всі випадки порушень прав людини, інтересів держави з метою вироблення ефективних механізмів реагування.

П’яте, ми розробляємо та вже реалізуємо комплексні програми компенсації за зруйноване житло, а також цілу низку житлових програм для переселенців.

Уряд України, спільно з парламентом прийняв низку нормативних документів, спрямованих на захист прав військовополонених, незаконно ув’язнених цивільних осіб, жертв політичних переслідувань на тимчасово окупованих територіях.

І на останок, я хочу подякувати всім, хто допомагає Україні, від потужних державних агентств до найменших гуманітарних місій. Ми цінуємо міжнародну підтримку України.

Наше спільне завдання, щоби діти України, усього світу ніколи не стикалися з реаліями війни, не вчили види мін, а веселилися та насолоджувалися життям».


Заява МЗС України з нагоди 45-ї річниці резолюції Генеральної Асамблеї ООН 3314 (XXIX) «Визначення агресії»

З 2014 року Україна незмінно кваліфікує міжнародно-протиправні дії Російської Федерації в Криму та на Донбасі як акт агресії. Ми чітко і послідовно доводимо, що такі дії РФ цілковито підпадають під визначення агресії відповідно до пунктів а), b), c), d), e) і g) статті 3 додатка до резолюції Генеральної Асамблеї ООН 3314 (XXIX) «Визначення агресії», ухваленої 45 років тому.

Цей знаковий консенсус щодо необхідності універсального дотримання цілей та принципів Статуту ООН був розвинутий у 2018 році шляхом задіяння Кампальських поправок до Римського статуту 1998 року, згідно з якими компетенція Міжнародного кримінального суду була поширена на злочин агресії.

Воєнні злочини та злочини проти людяності на тимчасово окупованих територіях Автономної Республіки Крим, частинах Донецької та Луганської областей мають широкомасштабний, системний характер і є наслідком міжнародного збройного конфлікту, розв’язаного Російською Федерацією проти України 20 лютого 2014 року.

Збройна агресія РФ проти України невблаганно збільшує кількість жертв, що за підрахунками міжнародних організацій сягнула більше 40 тисяч осіб, із них понад 14 тисяч – загиблі, 1,5 млн. осіб стали внутрішньо переміщеними особами.

Україна і надалі докладатиме максимальних зусиль на усіх міжнародних майданчиках та протидіятиме намаганням Росії легітимізувати окупацію АР Крим та м.Севастополь, маючи на меті припинення свавілля російської окупаційної адміністрації в Криму та на частині територій Донецької та Луганської областей.

Ми вдячні нашим партнерам за чітку та консолідовану позицію щодо незмінності статусу АР Крим та м.Севастополь як невід’ємної складової частини України, а також необхідності мирного врегулювання міжнародного збройного конфлікту на основі поваги до суверенітету та територіальної цілісності України в рамках міжнародно визнаних кордонів.

Розраховуємо на подальшу підтримку міжнародного співтовариства у протидії збройній агресії РФ та  реалізації міжнародно-правової відповідальності РФ за шкоду, завдану Україні, її громадянам та юридичним особам.

В Україні переконані, що спільні зусилля з подолання найбільшого виклику миру, безпеці та міжнародному правопорядку з часу завершення другої Світової війни на теренах Європи дозволять в осяжній перспективі відновити територіальну цілісність України та порушені права її громадян.

Джерело

Поділитися:
Share

Усі відео