Електромухльож до виборів

Дмитро “Калинчук” Вовнянко

Останнім часом у ЗМІ побільшало повідомлень штибу «Коломойський розсварився з командою Зеленського». Наводять факти, ніби партія «Слуга народу» відмовилася включати в список людей Коломойського, а той у свою чергу об’явив зрадником голову АП (чи вже ОПУ?) Андрія Богдана. Чи правда це? Як дізнатися? Для цього не треба читати дослідження політологів і політекспертів – достатньо відкрити «Євангеліє від Матвія» (глава 7 стих 16) і прочитати: «По їхніх плодах ви пізнаєте їх». Подивимося на реальні справи.

Щойно представник президента у кабміні Андрій Герус відзвітував про завершення схеми «Роттердам+». Як борець з «Роттердамом+» пан Герус відомий давно – рекомендую дивовижну дискусію на тему «Роттердама+» між ним і френдом Mason Lemberg. Що ж розповів нам пан Герус?

Пан Герус розповів, що теплова генерація вже не заробляє на «Роттердам+», бо в останню декаду травня тариф для теплоелектростанцій упав на 24%, тобто до 1,53 грн за кВт/год, а за першу декаду червня – до 1,43 грн кВт/год. За червень вугільні електростанції отримають грошей на 1,5 мільярди менше, а загалом за квартал – на 3 мільярди. Бачите? Не встигла пройти інавгурація президента Зеленського – а от!

На біс пан Герус повідомив, що й формально формула «Роттердам+» буде невдовзі (!) ліквідована шляхом подачі до ВР президентського законопроекту який замінить «Роттердам+» на формулу «Роттердам-» (що це за звірятко, пан Герус не розповідає взагалі). І ще представник президента в Кабміні ремствує, мовляв, «деякі вугільні електростанції у червні будуть навіть збитковими, ну нічого, доведеться також затягнути пояс».

Що дивує у цій заяві? Те, що очевидно – адміністрація президента до зниження тарифів для ТЕС стосунку не має, тому що це питання Кабміну. Пан Герус співає дифірамби Кабміну? Не зовсім. Прямо у коментарях пану Герусу нагадали, що таке зменшення тарифів має дуже просту причину – падіння цін на вугілля на світових ринках. Зменшення тарифів для ТЕС відбулося не всупереч, а завдяки схемі «Роттердам+», позаяк формула передбачає зміну тарифів в разі зменшення ціни на паливо. От і все. А далі ще цікавіше.

Пан Герус заявив, що окремі ТЕС спрацюють у збиток. Шкода, не повідомив які саме, бо чує моє серце, що будуть це ті ТЕС, де значна частка або все належить державі. Бо якщо ТЕС спрацює у збиток, це означатиме, що хтось муситиме їй компенсувати втрати. І цей хтось – бюджет країни. А хто від того виграє? Відповідь – пан Коломойський, феросплавні заводи якого електроенергію жеруть у неймовірних кількостях, і тому впровадження ринку електроенергії з 1 липня для нього – удар… в гаманець. З впровадженням ринку електроенергії Андрій Герус невтомно бореться від самого обрання Зеленського президентом аж до поширення лякалок, ніби через ринок електроенергії відключатимуть від електрики міста. На чию користь він бореться – здогадайтеся самі.

А хто програє? А програє той пересічний громадянин, який розвісив вуха, ніби тарифи за комуналку, які він сплачує, через формулу «Роттердам+». Бо восени (після виборів) цей громадянин отримає платіжку, в якій не зміниться НІ ФІГА. Просто тому, що «Роттердам+» на тарифи для населення НЕ впливає. А от на тарифи для промисловості впливає і неабияк.

Додатковим доказом того, що президент НЕ збирається зменшувати тарифи для населення, виступає зустріч президента Зеленського з підприємцями, де було чітко сказано – податку на виведений капітал для них не буде, бо МВФ – проти. Якщо хтось забув, МВФ ще й проти того, аби бюджет України компенсував своїм громадянам платню за комунальні тарифи (зменшував тарифи) банально тому, що такий атракціон – щирість не по кишені самим країнам Заходу, а Україна регулярно на Заході позичає гроші.

На додачу, АП явно має намір «кинути» прем’єра Гройсмана. Якщо пан Герус не збрехав, і якісь ТЕС справді запрацювали зі збитком, значить, АП уламала прем’єра Гройсмана на цей крок явно не просто так. Ринок електроенергії Кабмін запускати прагне з 1 липня. Звісно, будуть якісь перебої, помилки, комусь пришлють платіжку утричі більшу – як завжди у нас. Перед виборами… Очевидно, у всьому цьому звинуватять прем’єра. В тому, що платіжки не змінилися, винні будуть той таки Кабмін і… Верховна Рада. Знаєте, чому? Бо до ворожки не ходи – «законопроект про «Роттердам-» виписаний буде так, що Верховна Рада не прийме його навіть з перепою.

Казка завершиться зразу після виборів. Ринок електроенергії відмінять, мовляв, не готові ми, та й Світовий банк з ЄБРР – за відстрочку. На радість Коломойському повернеться старий добрий «Роттердам+». Розсварилися кажете?.. А громадянам скажуть «ми б зменшили тарифи, але ж бачте – МВФ проти». І галасувати буде пізно. Партія “Слуга народу” отримає більшість у ВР. У тому числі, завдяки електромухльожу.

Share this:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Усі відео