Санкції на часі. 10.01.2025
Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій станом на 10.01.2025.
1. російські залізниці (РЖД) зафіксували рекордне падіння вантажоперевезень за 15 років.
– російські залізниці перевезли лише 1,181 млрд тонн вантажів у 2024 році — це на 4,1% менше, ніж торік, і найнижчий показник із 2009 року.
– Згідно зі статистикою, обвал зачепив 12 із 15 категорій вантажів.
– Перевезення вугілля знизилися на 5,4% через падіння експорту. Чорні метали — мінус 9,2%. Ліс — мінус 2,2%. Зерно — мінус 4,6% через втрати врожаю.
– Головні причини кризи: санкції, проблеми з локомотивами, пріоритет військових вантажів.
– Також значно впала швидкість поїздів — до 34,5 км/год, що спричинило транспортний колапс. Через затори росія не змогла імпортувати близько 80 млн тонн вантажів.
2. EASA закликає авіакомпанії припинити рейси до п’яти міст росії через загрозу ППО.
– Європейське агентство з безпеки польотів (EASA) рекомендувало авіакомпаніям припинити польоти до Москви, Санкт-Петербурга, Єкатеринбурга, Ростова-на-Дону та Самари після інциденту зі збиттям пасажирського літака «Азербайджанських авіаліній» у Чечні.
– Рекомендація обґрунтована війною в Україні, яка створює високі ризики для цивільної авіації над територією росії. Зокрема, російська система ППО становить серйозну загрозу через можливі помилки ідентифікації цивільних літаків. Це пов’язано з активізацією систем у відповідь на українські ракети та безпілотники, які завдають ударів углиб території росії.
– На сьогодні жодна авіакомпанія ЄС не здійснює польоти до росії чи через її повітряний простір.
– Проте рекомендація EASA стосується перевізників із третіх країн, які все ще обслуговують рейси до рф.
– Рекомендація діє до 31 липня 2025 року, але може бути переглянута раніше залежно від змін у безпековій ситуації. На тлі цих подій вже близько 10 іноземних авіакомпаній ухвалили рішення про припинення польотів до росії.
3. Японія розширила санкції проти росії за війну в Україні.
– Японія оголосила нові обмеження через вторгнення росії в Україну та її підтримку з боку Північної Кореї.
Головне:
– Заморожено активи 12 осіб і 33 організацій, серед яких громадянин КНДР.
– Заборонено експорт для 53 організацій із росії, Китаю та інших країн.
– З 23 січня вводиться заборона на експорт 335 товарів, включаючи мотоцикли та запчастини для спецтехніки.
Мета:
– Зупинити використання москвою третіх країн для обходу санкцій.
– Посилити реакцію на співпрацю росії з КНДР.
– Головний секретар кабінету міністрів Йошімаси Хаяші наголосив, що ці заходи спрямовані на підтримку міжнародних зусиль заради миру.
4. США оголосили масштабний пакет санкцій проти росії.
– Санкції охоплюють понад 400 фізичних осіб та організацій енергетичного сектору рф, які прямо чи опосередковано забезпечують фінансування військової машини.
У рамках санкцій:
• Під санкції потрапили найбільші гравці російської нафтогазової галузі, зокрема ГазпромНефть та Сургутнефтегаз, їхні дочірні компанії, а також два активні термінали з експорту скрапленого природного газу (СПГ).
• Блоковано діяльність російських страхових компаній, таких як Інгосстрах і Альфастрахування, які страхують судна, що перевозять нафту, допомагаючи рф обходити обмеження.
• Ідентифіковано як шкідливі активності весь енергетичний сектор російської економіки, що дозволить накладати санкції на будь-яку особу чи компанію, яка працює в цій сфері.
– Особливий акцент зроблено на обмеженнях, які перешкоджають росії уникати “цінових стель” на нафту, впроваджених країнами G7. До санкційних списків потрапляє 184 танкери. Це рішення доповнене закриттям доступу для залишкових суден компанії Совкомфлот, що усуває прогалини в міжнародній системі санкцій.
– Крім того, санкції стосуються Росатом, а саме 14 членів ради директорів державної атомної корпорації. Ця організація не лише підтримує російський військово-промисловий комплекс, але й безпосередньо причетна до незаконного контролю над Запорізькою атомною електростанцією.
– Також важливими аспектами нового пакету санкцій стали:
• Заборона на надання послуг у сфері видобутку та транспортування нафти, включаючи американські та міжнародні компанії.
• Введення обмежень на LNG-термінали в Росії, включаючи Portovaya та Cryogas Vysotsk, що суттєво скоротить експортні можливості Росії.
• Визнання ризиків для міжнародних фінансових установ, які співпрацюють з Росією або її військовими структурами. Такі інституції можуть підпадати під вторинні санкції.
5. Головний дипломат ЄС Кая Каллас: ЄС готова підтримати Україну, якщо США відмовляться.
– Головний дипломат Європейського Союзу Кая Каллас заявил, що ЄС буде готовий взяти на себе ініціативу з підтримки України, якщо Сполучені Штати більше не захочуть це робити.
– «Я дійсно впевнена, що всі інші члени й, сподіваюся, також Сполучені Штати готові продовжувати підтримку України», — сказала Каллас на зустрічі українських союзників у Рамштайні.
– «Європейський Союз також готовий взяти на себе це керівництво, якщо Сполучені Штати цього не захочуть», — додала вона, підкреслюючи, що «нам не слід спекулювати щодо майбутньої підтримки США», оскільки це «не в інтересах Америки, щоб росія була найсильнішою силою в світі».
6. ЄС побоюється, що Трамп може скасувати антиросійські санкції після повернення до влади.
– В Європейському Союзі зростає занепокоєння щодо можливої політики Дональда Трампа у разі його повернення до влади. Європейські дипломати вважають, що Трамп може скасувати антиросійські укази та санкції, запроваджені адміністрацією Джо Байдена. Основні побоювання пов’язані з:
– Можливим послабленням трансатлантичної єдності у протидії російській агресії.
– Відкритою критикою Трампа на адресу НАТО та його потенційним бажанням зменшити роль США в альянсі.
– Ймовірним впливом такого рішення на позицію інших країн щодо підтримки України.
– Європейські чиновники вже аналізують можливі сценарії, щоб мінімізувати вплив будь-яких змін у політиці США на загальну стратегію щодо рф.
7. Шольц блокує новий пакет допомоги Україні.
– Федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц поки не погодив новий пакет військової допомоги Україні на 3 млрд євро, запропонований МЗС та Міноборони. Що пропонували:
– Батареї IRIS-T та ракети до них;
– Перехоплювачі для Patriot;
– 10 самохідних гаубиць;
– Артилерійські боєприпаси.
Шольц пояснює свою позицію тим, що:
– “Критичної необхідності немає”;
– Цього року вже передбачено 4 млрд євро допомоги;
– Не хоче створювати труднощі для нового уряду після виборів.
– Водночас у Німеччині припускають, що рішення пов’язане з виборами: Шольц не хоче втратити голоси виборців.
8. Словаччина розглядає можливість припинення допомоги Україні через газові поставки.
– Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що країна може припинити допомогу Україні, якщо не буде вирішено питання транзиту російського газу через українську територію. За його словами, це коштує Словаччині 1 млрд євро на рік через зростання цін на газ і додаткові витрати на транзит.
– Фіцо також погрожував припинити аварійне постачання електроенергії Україні та скоротити допомогу біженцям. Він наголосив, що Словаччина готова вжити заходів у відповідь, якщо економічні втрати країни залишаться високими.
– Єврокомісія та Словаччина створили робочу групу для вирішення цього питання.
9. Індія та Китай збільшують закупівлі нафти з Близького Сходу через побоювання обмежень на імпорт з росії та Ірану.
– Нафтопереробні підприємства Індії та Китаю збільшили закупівлю сирої нафти з Близького Сходу через побоювання, що подальші обмеження на імпорт з росії та Ірану ускладнять доступ до цих поставок.
– Цього тижня два індійських державних нафтопереробних підприємства придбали до 6 мільйонів барелів нафти з Оману та Абу-Дабі на лютий. Це сталося через дефіцит російських спотових вантажів.
– Китайські покупці, зокрема компанія Unipec, також збільшили імпорт ангольської нафти.
– Попит на нафту зростає через менші обсяги та вищі ціни на нафту марки Urals, ESPO та іранську легку нафту, а також побоювання щодо посилення санкцій проти танкерів, що транспортують ці вантажі.
– Ці зміни відбуваються на тлі зростання цін на нафту на глобальних ф’ючерсних ринках, а Вашингтон продовжує посилювати обмеження проти Тегерана та Москви.
– У Китаї закликали заборонити прийом нафтових танкерів на терміналах провінції Шаньдун.
– Таким чином, близькосхідні сорти нафти стають основними вигодонабувачами завдяки їхній якості, географічній близькості та легкодоступним вантажам.