Еволюція морських дронів
Ще кілька слів про два російські вертольоти Мі-8, знищені морськими безекіпажними кораблями, удари FPV з морського носія по вишках Бойка й недавню атаку «авіаносних дронів» на «Панцирі» у Причорномор’ї.
Це чудова реакція на зміни в тактиці противника.
Після того, як ми кілька разів уразили легкі катерні сили росіян у місцях дислокації та в морі, потопивши кілька «Тунців», вони перейшли на зв’язку гелікоптерів для полювання на «Магури».
Один зависає над морем, дає цілевказання, інший опускається ближче до дронів для вогневого ураження.
Три члени екіпажу і три стрільці, в деяких садять зовнішні пілоти FPV — із зависання над морем непогано йде сигнал, немає втрати, просідань, цілком можна працювати БпЛА з борту Мі-8.
Але найчастіше розстрілюють з кулеметів, без високих технологій.
Оскільки бази в Західному Криму стали цілями камікадзе, ЧФ РФ евакуювався, то намагаються діставати гелікоптерами і сковувати активність навколо півострова, який їм усе ж таки доводиться постачати.
Тому те, що Сили оборони України знайшли спосіб перетворити мисливців на дичину, — хороша новина.
Імовірно, в Новоросійську ЧФ РФ вчиться протистояти дронам — щільний ордер, додаткові вогневі точки на палубах, купольний РЕБ, пілоти FPV.
А гелікоптери — це спроба перехопити на етапі висування наших сил до таких караванів. Добре, що росіяни тепер у курсі: провести спеціальну операцію із зупинки дихання й купання в січневому морі — шанси ненульові.
Найголовніше, що збереглася можливість ремонту й модернізації ракет Р-73 — їх використовують у дронах, модернізують «Оси», ймовірно, розробляють паліативне ППО. Тобто застосовують ширше, ніж просто вторинний ринок Польщі й Алжиру з Індією. Попри кілька хвиль ударів по «Артему» й «Південному», у нас залишаються потужності, здатні і модернізувати, і ремонтувати пострадянські ракети.
У принципі про це ми багато писали, не будемо повторюватися: щоб вивести з ладу завод, потрібні десятки прильотів, на це ПКС РФ поки що не здатні.
Плюс запаси часів СРСР досі існують — змінюй їм паливо, перевіряй електроніку і постачай у війська. Тим паче, що більшість МіГ-29 перешили для роботи по землі, а «Калібри» й Х-101 збивають західними засобами доставки (нещодавно F-16 вдало відпрацював по шести крилатих ракетах).
Р-73 SeeDragon — версія для моря. Природно, ТТХ не розкривають, але, можливо, крім протистояння більш агресивному морському середовищу, там є й інші доробки (високоенергетичне паливо, головка самонаведення, здатна до фільтрації перешкод).
2.5 кг вибухівки і стрижні завдають як тяжких ушкоджень системам вертольота, так і екіпажу — така модернізація загалом нам до снаги без зменшення бойової частини.
Отже, ми майже створили складний безпілотний комплекс для боротьби за море.
Частина безекіпажних катерів, як і раніше, тільки камікадзе — є моделі зі збільшеною бойовою частиною для ураження пірсів і зі звичайною для атак кораблів. Такими атакували бази катерних сил у Західному Криму, вишки Бойка тощо.
Але частина наших БЕК несуть засоби доставки ППО, здатні приземлити не тільки гелікоптери, а й літаки — нехай Р-73 із землі навряд чи дістане до стелі 20 км, але з Криму борти часто злітають у бік моря на невеликій висоті.
Частина несе FPV — тепер цілями будуть вузли зв’язку, РЛС, різні кунги й найсолодше — комплекси ППО. Бонус — заходять на атаку не з тих секторів, де зазвичай іде чергування комплексів РЕБ супротивника, і відтягують сили на об’єктове ППО.
Another ‘no-analogue’ scrap metal.
Ukrainian drones destroyed a Pantsir-S1 air defense system in the Kherson region.📹: UA Navy pic.twitter.com/Nr01VCzumZ
— Defense of Ukraine (@DefenceU) January 6, 2025
Частина несе некеровані реактивні снаряди. Насправді це безпілотний «Град». Ураження казарм і складів з моря — справа корисна своєю раптовістю та відв’язкою від тривог з повітря.
Є й допоміжні завдання: упевнений, що роздача РЕБ, постановка перешкод, мін, ураження ремонтних суден противника біля Керченського мосту — це спеціальні БпЛА.
За ці два з копійками роки ми пройшли величезний шлях: від перших викинутих на мілководді машин, що втратили керування, до атак караваном з десятка БпЛА, полювання за гелікоптерами та виносу «Панцирів» за допомогою «безпілотних авіаносців».
По суті, Сили оборони здійснили революцію на морі — не без західних технологій, каналів зв’язку, цілевказання, британських й американських напрацювань. Але ідея та її практична реалізація цілком українські.
Росіяни намагаються протистояти цьому — екіпажами з мисливців на вертольотах, передовими постами на захоплених бурових, де стоять «очі», і ставлять перешкоди, ударами по можливих місцях збирання «Магур».
І зараз музикою звучать реляції ворога про знищені цехи, де виробляють «Магури». Адже всі знають, що варто тільки збити два вертольоти й дістати два «Панцирі», як це дасть 100% до виявлення розвідкою РФ місць виробництва.
Ворог поки що не може відшукати 100% засіб протидії нашим БЕК — ініціатива на Чорному морі належить нам.