Світ 20 вересня. Результати дня
Криваве протистояння у Демократичній Республіці Конго, битва за озеро Чад у Нігерії, історична мирна угода в Колумбії, скандальна угода в США, заворушення у Північній Кароліні, арешти в Туреччині, хімічна атака в Іраку та багато іншого.
Африка:
– Понад 100 людей загинули внаслідок сутичок між поліцією та демонстрантами у Демократичній Республіці Конго. Учасники акцій протесту вимагають призначити президентські вибори та звинувачують президента Джозефа Кабілу у незаконних спробах залишитися на посаді глави держави. Серед загиблих більшість – цивільні, ще шестеро – поліцейські. Влада звинуватила опозицію в організації повстання. Франція та США закликають уряд призначити дату виборів.
– Євросоюз та Світовий банк узгодили план із фінансування будівництва двох індустріальних парків в Ефіопії. Це дозволить створити понад 100 тисяч нових робочих місць – щоб допомогти країні впоратися із потоками біженців. За останній рік Ефіопія прийняла понад 700 тисяч людей з Південного Судану, Еритреї та Сомалі – більше, аніж усі інші країни Африки.
– Президент Єгипту Абдель Фаттах Аль-Сісі під час виступу на Генеральній Асамблеї ООН закликав Ізраїль шукати «політичне порозуміння» із палестинцями.
– Внаслідок кількаденних бойових дій, нігерійська армія звільнила від терористів «Боко Харам» місто Малам Фаторі на березі річки Чад. Облога міста здійснювалася армією Нігерії за підтримки Змішаних багатонаціональних сил африканських країн. «Боко Харам» – терористична організація, яка діє в Африці як відділення «Ісламської держави».
– Щонайменше 30 людей загинули в результаті аварії судна із біженцями біля берегів Єгипту. На ньому перебували понад 600 осіб. 150 із них вдалося врятувати. Інших – шукають.
– У Марокко сили безпеки попередили масштабний теракт у Рабаті. Антитерористичні загони затримали кількох членів терористичного угруповання, пов’язаного з «Ісламською державою».
– США ухвалили рішення про виділення понад 1 млрд. доларів на проекти з електрифікації Африки.
Америка:
– Одна людина загинула та 12 поранені внаслідок сутичок в американському місті Шарлотт у штаті Північна Кароліна. Демонстрації там тривають другу добу – у зв’язку із вбивством поліцейськими темношкірого. Правоохоронці заявили, що убитий мав зброю та відстрілювався, однак родичі спростовують цю інформацію. Через масові заворушення губернатор штату оголосив у місті надзвичайний стан.
– Президент Колумбії Хуан Мануель Сантос передав ООН проект історичної мирної угоди між його урядом та ліворадикальним повстанським угрупованням ФАРК. Це перша у світі мирна угода, в якій закладено захист прав жертв військового конфлікту на отримання компенсації та правосуддя.
– Сенат США відхилив пропозицію про блокування поставок зброї Саудівській Аравії. Зокрема, йшлося про контракт на поставку танків та стрілецької зброї на суму в понад 1,15 млрд. доларів. Автори пропозиції про замороження угоди – республіканець Ренд Пол та демократ Кріс Мерфі – закликали сенаторів зупинити продаж зброї через війну в Ємені.
– Компанія «Tesla» повідомила про спробу хакерської атаки на їх потужності з боку китайських конкурентів.
Азія:
– У Туреччині двоє озброєних чоловіків здійснили напад на посольство Ізраїлю. Один нападник був застрелений охороною, інший – поранений під час проби прорватися всередину дипломатичної місії. Місцева влада стверджує – вони не були пов’язані із терористами.
– Президент Філіппін Родріго Дутерте закликав ЄС не втручатися у внутрішні справи його країни. При цьому він використав нецензурну лексику. Його заява стала відповіддю на заклики ЄС обмежити насилля у боротьбі з наркомафією на Філіппінах, де вже загинуло понад 2 тисячі осіб.
– В апараті президента Філіппін заявили про наміри опозиції організувати переворот із метою усунення від влади Родріго Дутерте. Про це повідомив прес-секретар президента Мартін Анданар із посиланням на «надійні джерела в США». «Переворот», нібито, має пройти у січні 2017 року.
– Генпрокуратура Туреччини наказала заарештувати понад 100 співробітників Анатолійського палацу правосуддя у Стамбулі через зв’язки з опозиційним проповідником Фетуллахом Гюленом, якого звинувачують в організації невдалої спроби військового перевороту 15 липня.
– Випадковий «злив» інформації засвідчив, що у мережі КНДР, яка була створена як альтернатива Інтернет-мережі, працюють лише 28 сайтів.
Європа:
– Екс-міністр фінансів РФ Олексій Кудрін несподівано участь у засіданні російського уряду, де обговорювався бюджет. Як відомо, Кудрін покинув уряд у 2011 році через конфлікт із Дмитром Медведєвим.
– Король Іспанії Філіп де Бурбон, виступаючи на Генеральній Асамблеї ООН, виступив за реформування Ради Безпеки ООН. Також він закликав дотримуватися перемир’я у Сирії, але при цьому «зберегти цілісність країни».
– Прем’єр-міністр Італії Маттео Ренці, виступаючи на Генеральній Асамблеї ООН, закликав світ збільшити видатки на освіту для боротьби з екстремізмом та тероризмом.
– Президент України Петро Порошенко, виступаючи на Генеральній Асамблеї ООН, закликав обмежити право вето для тих постійних членів Ради Безпеки ООН, які беруть участь у військових конфліктах.
Близький Схід:
– Терористи «Ісламської держави» застосували хімічну зброю проти американських військ в Іраку. Зокрема, бойовики обстріляли військову базу Аль-Кайяра снарядами із іпритом.
– Представники ООН знали про небезпеку на територіях, якими їхав гуманітарний конвой, що був розбомблений у сирійській провінції Алеппо. Видання «The Wall Street Journal» із посиланням на представників сирійської опозиції стверджує, що вони самі застерігали співробітників місії їхати через регіони Алеппо, підконтрольні бойовикам «Армії завоювання».
– Німецький уряд заявив, що не має доказів, що конвой ООН був розбомблений в провінції Алеппо з повітря.
– 25 цивільних загинули та 73 зазнали поранень в результаті бомбардувань саудівської авіації в Ємені. Літаки атакували президентський палац у Сані та порт Худейда.
– Міністр закордонних справ ФРН Франк-Вальтер Штайнмаєр закликав оголосити над Сирією безпольотну зону на період від 3 до 7 днів для доставки гуманітарної допомоги. Пропозицію одразу розкритикував Іран, заявивши, що це «посилить позиції терористів ІД».
– Росія направила до берегів Сирії свій єдиний авіаносець «Адмірал Кузнєцов».
– Сирійська армія пішла на штурм стратегічного селища Маардіс на півночі провінції Хама, яке вже два тижні перебуває під контролем терористів «Джунд Аль-Акса», пов’язаних з «Аль-Каїдою».
– У місті Алеппо спалахнули нові бої на заході та сході міста. Сирійські війська за підтримки російської авіації вступили у сутички з бойовиками «Армії завоювання» у Старому кварталі Алеппо, тоді як на заході міста урядові сили атакували позиції ісламістів у районі Аль-Наср, де розташований великий житловий комплекс.