Що буде після Томосу?

Джон Смит

Томос про автокефалію вже швидше за все буде. Після таких заяв і кроків Вселенського здати назад – це вже буде його, а не наш програш. Нас зараз вже повинно цікавити інше: що буде ПІСЛЯ Томосу?

У нас залишиться якась частина екзархату РПЦ, що відмовиться доєднатися до об’єднаної Української церкви, і отут наступає найцікавіше.

Патріарх Філарет вважає, що хто не захоче перейти в УПЦ, той повинен змінити назву на “РПЦ в Україні” і не мати в назві “Українська”.

Я вважаю, що нам не потрібно залишати навіть осколок РПЦ.

По-перше, чия це церква? Церква рускіх? Українці російського походження підуть в Українську церкву. Їм не потрібна церква агресора. Ні, це буде церква вати. Церква ворога. Церква для тих, хто не визнає українську мову і українську державність. Тільки ця церква буде більш ненависна, більш ображена після програшу. Навіщо нам мати хоча б одну парафію цієї наволочі? Ні, ми повинні повністю позбавити вату її пастирів. Щоб більше ніхто не перетворював цю частину наших співгромадян в наших ворогів.

По-друге, яка в цієї церкви буде назва? РПЦ в Україні? Тоді виникає логічна пастка. Ми – церква України-Русі, і російська церква теж церква всєя Русі.  Якщо ми визнаємо за цією церквою право називатися “РПЦ в Україні”, то ми визнаємо право всієї російської церкви на назву Русь. Це буде наша помилка. Ми не повинні визнавати за ними цього права. Тільки зміна назви на “Московська церква” чи ще краще “Кремлівська церква”.

По-третє, в Росії немає Української православної церкви. Ми втратили мільйони українців в росії назавжди, бо ворог не дозволив їм мати українські школи, українські культурні центри, українські ЗМІ і українську церкву. Десятки мільйонів росіян мають українське коріння, але не вважають себе українцями. З чого б це нам дозволяти мати російську церкву в Україні, не маючи Української церкви в Росії? Отож.

Тому єдина вірна стратегія, коли вирішуватиметься питання російської церкви в Україні, – це повний перехід нинішньої РПЦ(у) в УПЦ. І лише потім дозволити самій РПЦ відкрити якийсь храм в Україні за умови зміни назви на “Московська” і відкриття аналогічних українських храмів для українців у Росії. Тільки так.

Усі відео