Підсумкове інтервʼю Петра Порошенка на 5 каналі (фото, відео)
Порошенко: Аргументи у Трампа для путіна є, але нам треба активніше працювати з республіканцями
Петро Порошенко в інтервʼю на «5 каналі» розповів, що треба робити для того, аби нова американська адміністрація змусила путіна зупинити війну в Україні.
«Я вважаю, що зараз вузьке вікно можливостей закінчити війну буде. Що нам треба зробити? Те, що зробить Трамп, я собі уявляю. Аргументи у Трампа для путіна є. Але українці мають зробити свою домашню роботу. Ми не маємо права дозволити собі бути слабкими. Бо якщо ми слабкі, у путіна відсутня мотивація закінчити війну. Жертви, які платить росія, йому байдужі. Гроші, які втрачає росія, йому байдужі. Він помішаний на війні. Він збожеволів від крові. І Україна має бути сильною для того, щоб це зупинити», – наголосив п’ятий Президент України.
«Трамп – це людина результату, людина дії. З одного боку – це дає для України дуже великий шанс, що цей результат буде досягнутий. З іншого боку – це дуже вузьке вікно можливостей, які нам аж ніяк не можна згаяти», – сказав Порошенко.
«Я приведу вам такий приклад. В республіканській більшості в Конгресі біля ста конгресменів республіканців твердо підтримують Україну. Близько 90 людей проти нас. Це найбільша цифра, і це поразка боротьби за двопартійну підтримку, яку, на жаль, зазнала діюча влада. І є трохи більше 30 конгресменів, які коливаються, які не визначилися. От зараз серед цих трохи більше як 30 конгресменів-республіканців вирішується голосування більшості по українському питанню. І поки що ми не виграли цілу низку питань», – зауважив Порошенко.
Він, зокрема, нагадав про ініціативу президента Байдена про виділення Україні 24 мільярдів доларів, яку Конгрес не підтримав. «Чому? В тому числі, я вважаю, що переговорна група мала працювати по-іншому», – сказав Порошенко.
«Друга позиція була – продовжити для нас ленд-ліз. Ленд-ліз – це означає, що все, що знаходиться на складах, ми мали б доступ до цього і отримали. Зараз триває наступ росії на декількох ключових напрямках. Крім фортифікаційних споруд нам потрібні мінні загородження, мінні поля, для цього потрібні протипіхотні міни і установки для дистанційного мінування. Вони є на складах, їх дуже багато. І по ленд-лізу ми могли це отримати, а значить зробити непрохідною другу, третю лінію оборони», – зауважив він.
Крім того, вважає Порошенко, треба посилити роботу щодо санкцій проти росії і використання доходів від заморожених активів. «Зараз треба включити всіх в парламентський діалог. Ми можемо боротися за двопартійну підтримку, для нас це питання життя і смерті. І для цього ми маємо виконати свою домашню роботу», – заявив Порошенко.
«Яке перше питання ставить нова американська адміністрація? Корупція. І для влади погана новина, бо вони знають набагато більше, ніж влада собі уявляє. Чіткий аудит, який вони планують провести – вони вже знають, де шукати і що шукати. Їх в першу чергу цікавить, як працювали з грошима американських платників податків. Я думаю, що українській владі треба дуже ретельно готуватися до звіту, бо ми ризикуємо, що країна залишиться із значно меншим рівнем воєнної, оборонної і фінансової підтримки», – резюмує Порошенко.
Порошенко розповів, що треба зробити для перемоги України у війні
Петро Порошенко в інтерв’ю «5 каналу» назвав кроки, які можуть забезпечити перемогу Україні: переведення економіки на військові рейки, створення воєнного спецфонду, підтримка українського ВПК, активізація зусиль по членству України в ЄС та НАТО.
«Перша позиція. Поверніть до українського лексикону слово «перемога». Бо перемога наближає нас до миру, а заморожування війни – затягує. Я використовую тільки слово «перемога». І раджу всім це робити. Бо це абсолютно по-іншому налаштовує тебе. Ти є оптимістом, як би важко не було», – наголосив п’ятий Президент України.
«Друга позиція. Стабілізуйте лінію фронту і для цього дайте все на фронт. Не може бути так, як відбувається зараз. Я спілкуюся з бригадами, а загальна кількість бригад, окремих полків і батальйонів, яким ми допомагаємо, вже досягає 200. І можу наголосити, що абсолютній більшості не вистачає найнеобхіднішого. І навіть не артилерійських снарядів, а FPV. Зараз критичний дефіцит нічних «Мавіків». Їх просто немає, а без них війська «сліпі». Чому держава не поставила їх? Тому, що було невигідно купляти. Бо ціни на нічні «Мавіки» від 135 до 150 тисяч гривень знають всі. На них не заробиш, ти не можеш їх продати по 300. І це означає, що держава їх просто не купляла. Неприйнятно», – вважає Порошенко.
Також треба перевести економіку на військові рейки, говорить Петро Порошенко. «Ми мали це зробити ще в березні минулого року. Ми маємо просунутися в технологічному плані, робити ті унікальні речі, які сьогодні здатна виробляти оборонна промисловість України», – сказав пʼятий Президент.
Як приклад він назвав розробку і виробництво комплексів протидії засобам технічної розвідки «Ай-Петрі СВ»: «Те, що він робить дива на фронті, і те, що за ним стоїть черга аж до квітня-травня наступного року – це добре. Ми збільшили в 10 разів обсяги виробництва, і на сьогоднішній день значні ділянки фронту вже перекриті, принаймні, що стосується артилерійських підрозділів, центрів управління, евакуаційних заходів, складів боєприпасів», – зазначив Порошенко.
Водночас він зауважив, що виробництво цих засобів держава не фінансує взагалі. «Це не має нічого спільного з переведенням економіки на військові рейки. Знизьте податки для оборонної промисловості. Забезпечте швидке і ефективне прийняття рішень – від бронювання до проведення військової прийомки», – зазначив лідер «ЄС».
«Переведення економіки на військові рейки – це повернення грошей ПДФО бригадам. От подивіться, перед Новим роком 2 мільярди дали на рахунки бригад, вони їх використали за два дні. 70 мільярдів лежало на рахунках ДССЗЗІ, на рахунках інших посередників, і армія з цього нічого не отримувала», – констатує Порошенко.
«Забезпечте, щоб все воєнне фінансування було сконцентровано у воєнному спецфонді. Це означає, що ні на які інші цілі держава не має права витрачати гроші, які визначені для Сил оборони», – зазначив він.
«Наступна позиція – стабілізація фінансової системи. Подивіться, як добре була зроблена банківська реформа, яку зробили з 2014 року ми з Гонтаревою. Три роки повномасштабної війни фінансово-банківська система витримала. Бо були ці Авгієві стайні очищені», – підкреслив він.
«Ми маємо різко активізувати наші зусилля по членству в ЄС та НАТО. Європейська Комісія нам диктує: верховенство права, незалежність судів, захист прав опозиції. Захист прав опозиції – це означає негайне скасування заборони депутатам від опозиції щодо міжнародних відряджень і міжпарламентської дипломатії. Це означає негайне скасування будь-яких заборон і закриття каналів, включно з 5-м і «Прямим». Це означає парламентський плюралізм, припинення корупційної роботи телеканалу «Рада» і «єдиного марафону», і забезпечення ефективної, публічної громадської дискусії», – зазначив Порошенко.
«В умовах ризиків, які зараз концентруються в Сполучених Штатах, ми маємо зробити наші відносини з Європейським Союзом набагато більш передбачуваними. І зробити величезний прогрес щодо нашого майбутнього членства в Європейському Союзі», – наголошує Порошенко.
«А НАТО – це щоб не передати майбутнім поколінням загрозу війни. Тому що в іншому випадку війна і небезпека для України буде історією, що не закінчується. Інших форм гарантії не існує», – підкреслив він.
Петро Порошенко: Механізми «викурити» опзж з парламенту є
Петро Порошенко в інтервʼю на «5 каналі» розповів про те, що механізми позбавити мандатів представників ОПЗЖ в парламенті є, однак монобільшість не зацікавлена втрачати голоси своїх політичних партнерів.
«У Верховній Раді вже тхне виборами. Я в парламенті виступив зі словами вибачення перед Збройними Силами України за таку поведінку Верховної Ради. Бо союз «ригів» – проросійської «п’ятої колони», і монобільшості руйнує державу. Вони керуються виключно одним – рейтингом і підготовкою до виборів», – говорить Порошенко.
«Що таке вибори? Початок виборчої кампанії означає смерть єдності. А єдність є ключовим фактором нашої перемоги», – переконаний Петро Порошенко.
«В який спосіб може бути зараз реалізовано єдність? Через коаліцію національної єдності в парламенті, куди запросити всіх, крім «п’ятої колони» опзж, з якою зараз так плідно співпрацює влада. Другий крок. Прийняти відповідальне рішення про вилучення мандатів в «п’ятої колони» кремля. Бо для мне це шок, коли представники кремлівської «п’ятої колони» працюють в комітеті з питань нацбезпеки і оборони з цілком таємними документами. Або на відповідних позиціях у правоохоронному комітеті, у комітеті правової політики та інших», – констатує Петро Порошенко.
«Перше – треба прийняти закон, який ми запропонували. Який змінює критерії позбавлення депутатів повноважень, в тому числі через рішення Верховного суду про заборону цієї політичної сили, за списками якої вони були обрані до Верховної Ради. Цей закон мною написаний, зареєстрований. І влада свідомо рік його не ставить на голосування», – пояснює Петро Порошенко.
«А потім прийняти постанову про позбавлення мандатів цих 40 з лишнім «ригів». І все. І тоді, по-перше, ми прибираємо ризик роботи підривної «п’ятої колони». А по-друге, ми створюємо умови для коаліції національної єдності. Коаліція національної єдності має створити уряд національного порятунку. Про що це? Нарешті ми маємо передати цю роботу професіоналам. Не аматорам, не тим, хто женеться за рейтингами, не сценаристам шоу. Україна більше цих випробувань не здатна витримати», – застерігає Петро Порошенко.
Порошенко розповів, чи можливий мир у 2025 році
Петро Порошенко в інтервʼю на «5 каналі» розповів, що треба для того, аби мир у прийдешньому 2025 році став реальністю.
«Для цього ми маємо стати сильнішими. росія має ослабнути через санкції, через посилення Збройних Сил України, через посилення української економіки. Чи вірю я, що мир можливий у 2025 році? Вірю. Давайте зробимо Україну сильнішою», – сказав пʼятий Президент.
«Ми не можемо взяти росію чисельністю, бо в неї і мобрезерви, і мобресурси значно вищі. Але ми можемо бути попереду технологічно. І в цих умовах, маючи підтримку Заходу, ця перемога може бути забезпечена», – вважає Порошенко.
«Тільки нам треба боротися. Боротися і за підтримку американців. Нам треба боротися за європейців. Нам треба будувати відносини довіри. А для цього нам треба боротися з корупцією, нам треба боротися з некомпетентністю, боротися з виборчими шизофреніями і забезпечити єдність в країні. І тоді Україна буде сильною», – наголошує Петро Порошенко.
«Запам’ятайте ці слова. Хто агітує за вибори зараз, є розповсюдником російського ІПСО. Бо росія хоче, щоб ми були слабкі. І окремі недалекоглядні політикани, які хочуть прорватися до влади, не розуміють, що ми можемо через ці процеси втратити Україну», – застеріг Петро Порошенко.
Порошенко розповів, коли був вдалий момент для переговорів з росією
Для того, щоб починати будь-які переговори з державою-агресором, Україна має бути сильною – про це в інтервʼю «5 каналу» сказав Петро Порошенко. Він зазначив, що такий момент був восени 2022 року після звільнення Херсона. Але з того часу росія багато чому навчилась і змінила тактику війни.
«З теорії російської федерації, і мені приємно було це почути і в Залужного, війна ділиться на декілька етапів. Етап перший, як путін це називав, було «сокрушение» або «знищення». Це те, чим займалася росія в перші два місяці війни. Вони йшли з парадними костюмами, з медалями для того, щоб провести парад через 2-3 дні або 2-3 тижні. Вони не атакували енергетику, вони не атакували лікарні, вони не атакували заклади освіти. Вони це намагалися зберегти для себе», – сказав Порошенко.
«Що зруйнувало цей сценарій? Хоробрість українського народу, єдність і Джавеліни, Енлави, Стінгери і Байрактари. До речі, Джавеліни – це було рішення, яке ми на переговорах з Трампом підписали», – нагадав пʼятий Президент.
«Коли ми відкинули їх від Києва, закінчився перший етап. Почався другий етап – те, що відбувалося в Херсонській і Харківській області. Це літо-осінь 2022-го року. Він називається «контрнаступ». Що забезпечило цей успіх? Мудрість, хоробрість і єдність українського народу, ефективність дій Збройних Сил і Хаймарси, які ми отримали від американців. Вони знищили і російські склади, і російські центри управління. І росіяни тікали з Херсонської і Харківської областей. Чим нам треба було скористатися. Тоді, коли Україна сильна, треба було підписувати мир і ставити умови негайного звільнення української землі», – сказав Порошенко.
На його думку, путін міг на це піти, оскільки боявся військової поразки.
«Тоді ще не було «лінії Суровікіна», ще не було мобілізації, ще були позиції, і вони ще не навчилися сліпити Хаймарси. Але наприкінці 22-го року вони навчилися. І етап Хацмарсів закінчився. Це призвело до третього етапу війни, який називається «виснаження». Це – ракетні атаки на об’єкти критичної інфраструктури, знищення енергетики, блекаути по всій країні, жертви серед цивільного населення через ракетні атаки. Це не дуже вдалий час для переговорів про мир», – вважає Петро Порошенко.
«Для цього ми маємо стати сильнішими. росія має ослабнути через санкції, через посилення Збройних сил України, через посилення української економіки», – наголошує Порошенко.