Ексклюзивне інтерв’ю Петра Порошенка для телеканалу «Прямий» (фото, відео)
Порошенко про мобілізацію: Владі, армії та суспільству треба обʼєднатися і показати, що ми здатні вирішувати проблеми
Петро Порошенко в підсумковому інтервʼю Світлані Орловській на телеканалі «Прямий» сказав, що питання мобілізації потребує обʼєднання суспільства, влади і армії. Він зауважив, що урядовий законопроєкт суперечить законам України і вже призвів до збурення людей.
«І я як Петро Порошенко, як лідер «Європейської Солідарності», і наша політична сила вісім разів одноголосно голосує з 24 лютого за мобілізацію і за продовження воєнного стану. Це – відповідальна позиція по відношенню до обороноздатності держави», – нагадав пʼятий Президент.
«Друга позиція. Не знаєш, як діяти, – дій по закону. 106 стаття Конституції України чітко наголошує, що саме Президент визначає, оголошує часткову або повну мобілізацію. Ніхто інший. Президент не має права, не може делегувати ці повноваження будь-кому. Навіть напівадекватній або неадекватній членкині комітету, яка на сьогоднішній день руйнує і єдність, і обороноздатність. Дискредитує саме це поняття», – говорить Порошенко.
«В Україні існує Закон про мобілізацію. І там також зазначено в статті 4, статті 11, що саме Президент визначає форму, способи і інші складові мобілізації. Не уряд, не народні депутати. Чому? Це природньо, бо Президент має набагато більший обсяг інформації, на базі якої він приймає рішення щодо обставин, які супроводжують мобілізацію», – зазначає Петро Порошенко.
«Залужний абсолютно правильно сказав – військові роблять свою справу. Вони воюють. Вони не мають визначати права, свободи громадян. Не мають визначати терміни, ресурси. Вони воюють тим, що їм дала держава і партнери. Чим їх озброїв народ України. І в цих умовах безумовно є категорично неприйнятним, коли багато місяців, ще раз підкреслюю – напівадекватна, повністю дискредитована членкиня комітету, яку стовідсотково треба виключити з комітету, бо вона створює загрози національної безпеки, тисне на уряд, і уряд вносить законопроєкт, який одразу ж збурює суспільство», – констатує Порошенко.
«Я маю право так казати, тому що в 2014-15 роках я брав на себе відповідальність і оголошував хвилі мобілізації. Тоді, коли ситуація була надважка. В 14 році – на початку 15 року. Потім я прийняв рішення, що ми сьому хвилю мобілізації не оголошуємо. Незважаючи на те, що був величезний тиск військових. Як це ви не оголошуєте, коли сьома хвиля? Ні, я не бачу для цього жодної підстави. Навпаки, ми маємо використовувати замість батога пряник. Створюючи мотивацію для людей поглиблювати свій фах і більш якісно використовувати людські вміння. Потім в 2015 році я наголосив, що ми починаємо демобілізацію. І в 2016 році мені доповіли, що в складі Збройних Сил України не залишилося жодного мобілізованого, ми перевели все на контрактну базу», – нагадав пʼятий Президент.
«Чим же ми маємо зараз керуватися при визначенні, обговоренні параметрів мобілізації, яку має внести Президент? Просто не треба у Президента забирати повноваження. Не треба нікому ковдру тягнути на себе. Ми стовідсотково готові підтримати Президента. І не дамо руйнувати обороноздатність безглуздими абсолютно, дискредитуючими Українську державу, дестабілізуючими українське суспільство, абсолютно неприйнятними ініціативами», – говорить Порошенко.
«Перше, з чого ми маємо виходити. Реалізація цієї програми має укріпити обороноздатність держави. Друге: реалізація цієї програми має базуватися на справедливості. І на Конституції та законах України. Третє. Навіть в умовах воєнного стану крім обороноздатності ми маємо виходити з принципової позиції по захисту конституційних прав і свобод громадян. Бо ми рухаємось в Європейський Союз», – наголосив Порошенко.
«Четверте. Ми маємо чітко розуміти наслідки для економіки. Тому що відповідно до діючих норм міжнародної економічної співпраці наші партнери фізично гроші можуть виділяти на будь-які цілі – на покриття дефіциту бюджету, на соціальні виплати, на пенсії, – крім фінансування Збройних Сил. Єдине джерело для фінансування Збройних Сил – є українська вітчизняна економіка. Знищіть економіку – і не буде джерел для фінансування Збройних Сил», – зауважує Порошенко.
«Всі ці принципи, критерії мають бути негайно забезпечені і реалізовані. Отже, Кабмін має відкликати дискредитований законопроєкт. Ми маємо утриматись від будь-яких різких рухів і кроків. В банківській системі, у нотаріусів, переоформлення власності, черги в консульських відділеннях України за кордоном – нічого цього робити не треба. Це безглуздя. І знаєте, ідеї, які, мені здається, просто списані з грудневого законопроєкту російського в державній думі. Бо саме звідти взяті ідеї блокування кредитних карток, блокування кредитів, блокування видачі паспортів, блокування роботи ЦНАПу, скасування кредитних рейтингів й інших речей», – наголошує Петро Порошенко.
«Якщо ви хочете застосовувати це – це право Президента вносити зазначену законодавчу ініціативу. Але в кожному індивідуальному випадку має вирішувати суд. Є незалежна судова гілка влади, і будь-яка адміністративна відповідальність не може бути застосована через «трійку НКВС» зразка 1937 року. Ми стверджували з 2014-го і з 2022-го року, що ми перемагаємо тому, що в нас є свобода і демократія. І ми бʼємося за свою землю. А для росіян і треба ці батоги, бо вони не знають, чого вони сюди приперлись. Їм треба заградотряди із вагнерівців, розстріл відступаючих, зеки на фронті. І решта фокусів з паспортами, з кредитними картками, з квартирами. З усім», – нагадав Порошенко.
«Якщо ми виходимо з цих принципів, якщо враховуючи вже перші етапи суспільної реакції і обговорення, буде внесений перероблений законопроєкт… Бачте, як швидко вирішується. На пресконференції задали питання – а будуть жінки чи не будуть? Та ні, каже, звичайно, що не буде. Жінки мають бути виключно на добровільній основі, незалежно від того, який медичний або інший фах жінки мають. Так навіщо це вносили? Навіщо збурювали і збуджували суспільство?», – зауважує Порошенко.
«Нам треба дуже відповідально до цього підійти. Нам треба обʼєднатися – суспільству, владі і армії і продемонструвати, що ми здатні вирішувати проблеми», – резюмує Петро Порошенко.
Ми зберегли державу – Порошенко підбив підсумки року і розказав, що треба робити далі
Петро Порошенко у підсумковому інтерв’ю Світлані Орловській на телеканалі «Прямий» підбив підсумки року та розказав, що негайно треба зробити для фронту.
«Рік насправді був дуже важкий. Країна пройшла через неймовірні випробування, але це не привід не вірити в перемогу або впадати в песимізм. Нація, яка не вірить в перемогу, програє. Нація і народ може виграти війну тоді, коли вони є оптимістами. Привід для оптимізму у нас є. Можна рвати волосся на собі, що не вдався контрнаступ – а можна стверджувати: ми зберегли державу, ми зупинили дуже потужну російську навалу, не дали їй просунутися вперед і знищити нас. Більше того, у росіян в 2023 році успіхів немає. А ми очистили акваторію Чорного моря від носіїв російських «Калібрів» і «Кинджалів», в тому числі із застосуванням новітніх технологій, дронів, РЕБів та іншого», – нагадав Порошенко.
Він також зауважив, що після повномасштабного вторгнення була загроза висадки російського десанту в Одесі, Миколаєві, Херсоні, Очакові. «На сьогоднішній день про це вже мова не йде, росіяни перебазують свій флот з нашого окупованого Севастополя в Новоросійськ», – констатує п’ятий Президент.
«Ми, звичайно, чекали і чекаємо великої допомоги від партнерів, але починати спілкування з партнерами треба зі слів подяки. Кошти платників податків всього демократичного світу йдуть в Україну. На ці кошти купляють боєприпаси, купляється зброя, артилерія, танки, РЕБи. А зараз будемо отримувати і повітряні сили. Хочу наголосити, що це не лише F16. Під час перебування в Швеції я мав зустріч з прем’єр – міністром, всіма членами уряду, комітетом міжнародних справ. І рішення про надання Україні шведських винищувачів прийняте. Навчання українських пілотів відбувається. Я впевнений, що це відбудеться зараз в 2024 році», – сказав Петро Порошенко.
«Безумовно, добре, що в 2023 році ми витримали. Але я хочу говорити зараз про рік 2024, про те, що ми маємо зробити, що ми точно зробимо і які результат ми маємо отримати. Перше: ми маємо зробити і облаштувати фортифікаційні споруди. Причому я знаю, як облаштовувати їх, скільки часу для цього потрібно, скільки грошей для цього потрібно, бо ми це облаштували в 2014-2015 роках за три місяці. Кожен голова ОДА мав свою ділянку фронту, де він мав облаштувати і особисто відповідав. Військові намалювали нам на мапі за два дні рубежі, ешелони. Йшлося не тільки про бетонні споруди, не тільки про малопомітні чи протитанкові перешкоди, траншеї. Там, де були побудовані фортифікаційні споруди, і зараз, вже через 9,5, ми тримали оборону. Це і Авдіївка, і Мар’їнка, це і Часів Яр, й інші. Фортифікаційні споруди досі не побудовані, бо нібито вважали, що це може збити дух контрнаступу», – зазначає Порошенко.
«Друге: це потужні, щільно облаштовані мінні поля. Фортифікаційні споруди плюс мінні здатні зупинити будь-якого ворога. Лінії Суровікіна побудували за 2-3 місяці. Третя позиція – це засоби радіоелектронної боротьби і радіотехнічної розвідки. Четверта позиція – це дрони, бо світ не знав прикладів сучасної війни, де дрони відігравали б таку величезну роль», – говорить Порошенко.
«Всі ці позиції залежать від нас. Ми не можемо посилатися на партнерів, що нам партнери бетон не дали, чи нам партнери міни не дали, що ми не здатні самі виготовляти FPV дрони. Я їх вже запустив у виробництво. Що. ми не здатні виготовляти радіоелектронну боротьбу? Ми інвестували в науково-дослідні розробки сто п’ятдесят мільйонів гривень, вже завершили офіційні випробування в Генштабі суперкрутого засобу РЕБ. Я вам зараз не кажу його назву, але він вже в бойовому застосуванні, садить Орлан, садить Zala, садить Supercam і захищає від Ланцетів», – повідомив Порошенко.
«Коли ми це, свою домашню роботу виконаємо, тоді ми будемо питати партнерів, будь ласка, прискорте F16, чи інші винищувачі, бо це для панування в повітрі. Дайте ракети великої дальності дії, дайте снаряди артилерійські, бо без цього нічого не буде», – вважає Порошенко.
Замість «рожевих окулярів» телемарафону треба зміцнювати ЗСУ – Порошенко
«Вірити в перемогу» недостатньо, треба робити все можливе, щоб її наблизити – про це Петро Порошенко сказав у підсумковому інтерв’ю Світлані Орловській на телеканалі «Прямий». Він зауважив, що люди дедалі менше вірять «рожевій пропаганді» телемарафону.
«Я б сказав, що це протверезіння. Величезну роль тут відіграють наші військові – вони більше не хочуть «рожевих окулярів» єдиного брехливого пропагандистського марафону, який робиться за кошти платників податків. Уявіть собі, ці кошти забираються в солдат, на ці кошти недокуповуються Мавіки, FPV-шки, боєприпаси», – обурився Порошенко.
«Реальність, яка стоїть перед очима наших українських людей, і те, що їм показують у «єдиному марафоні», викликало низку процесів. Перше – «єдиному марафону» перестали довіряти, його перестали дивитися. А кошти, які витрачаються з державного бюджету – навіть збільшуються. Це злочин, за який доведеться відповідати. Без сумніву», – переконаний Порошенко.
«У вересні було чесно сказано військовими, що контрнаступ завершився, ресурсів для його продовження ні людських, ні фінансових, ні оборонних ми не маємо. І треба переходити до іншої тактики дій, де у нас буде мобільна війна, маневрена війна. Бо якщо росіянам вдасться нас зафіксувати у так званій позиційній війні а-ля Перша світова – росіянам це вигідно, а нам – смертельно. Тоді штатні боти цього пропагандистського марафону продовжували свою лінію брехні. Сьогодні уже всі визнали», – констатує п’ятий Президент.
«Треба сприймати реальність. Треба побудувати лінію оборони, щоб ми не йшли у «м’ясні штурми», спалюючи людей. А поповнити треба Збройні Сили за рахунок озброєних людей, які сидять у правоохоронних органах, яких країна просто не потребує в такій кількості», – вважає Порошенко.
«Ми повинні, змінивши стиль війни, звернутися до партнерів і сказати: хочете, щоб ми діяли ефективно, нам потрібні дрони, нам потрібні літаки, нам потрібні ракети, нам потрібні боєприпаси. Потрібні зараз і вже», – наголошує Петро Порошенко.
«Незважаючи на те, що велика туристична делегація некомпетентних людей поїхала у Вашингтон, вона не принесла результату. А нашу команду з абсолютно дурними поясненнями не випустили. Результату у Вашингтоні немає, але я вам хочу сказати – результат точно буде до 15 лютого. І снаряди будуть на фронті. Бо сьогодні це головне, чого сьогодні чекає Україна. Розрулимо дефіцит бюджету, розрулимо фінансування, снаряди – на фронт», – говорить Порошенко.
«Друга позиція – 1 лютого буде прийнято рішення Ради Європейського Союзу по ухваленню бюджету для України на наступні роки у розмірі 50 мільярдів євро. Тому я намагаюся надати всім оптимізму. Так, він стриманий, але ми точно маємо перемогти в 2024 році. Чому? Тому що в 2025 році це буде набагато важче. Це є той виклик, те завдання, де ми маємо мобілізувати всі зусилля. Продемонструвати дієву єдність і забезпечити перемогу», – наголошує лідер партії.
«Я вірю в перемогу, а от далі те, що, знаєте, на початку війни було дуже популярне. «Я вірю в Збройні Сили, я вірю…». Не треба вірити – зробіть те, що ви можете, щоб зробити Збройні Сили міцнішими», – закликав Порошенко.
Порошенко розповів, яким він хоче бачити 2024 рік
Петро Порошенко у підсумковому інтерв’ю Світлані Орловській на телеканалі «Прямий» на запитання, яким буде 2024 рік, і чи не втрачають люди надію, відповів: «я б не сказав, що в українців стало менше надії. Дуже важливо, що відповідно до соціологічних досліджень величезна кількість українців, далеко за 70%, не мають жодного сумніву в нашій перемозі – це дуже важливий ключовий фактор. Яким буде 2024 рік? Треба все зробити, щоб він був роком перемоги».
«Яким буде рік? Ми маємо врятувати економіку. Ми не врятуємо її лише коштами публічних фінансів, платників податків наших партнерів. Сюди мають зайти прямі іноземні інвестиції, навіть під час війни. Знаю як це робити, як страхувати політичні ризики, як страхувати воєнні ризики, знаю як створити конкурентне середовище, як використати всі переваги. Це можна зробити, цим треба займатися. Війна не може бути аргументом для не проведення реформ. Нам треба відновити довіру з боку народу і з боку бізнесу до цих реформ. І нам треба мітлою гнати всіх цих гієн, які приходять поживитися на бізнесі, не виконуючи жодних зрозумілих функцій», – говорить Порошенко.
«Я дуже хочу, щоб у нас зменшилися втрати… Дуже хочу… Ми маємо воювати так, щоб берегти людей. Ми не можемо використовувати російський сценарій війни. І оскільки більшу частину генералів, які тоді були комбатами чи комбригами, я знаю особисто, бо це були молоді, амбітні, нові керівники військових з’єднань, я можу наголосити, що реформована армія може точно показати свої переваги. Вона має більшу мотивацію. Вона має швидше вчитися. Ми маємо її озброїти найсучаснішою позицією. Це має принести нам перемогу», – вважає п’ятий Президент.
Порошенко: Уряд національної єдності – це не про посади, а про спільну відповідальність у важкі часи
Петро Порошенко в підсумковому інтервʼю Світлані Орловській на телеканалі «Прямий» сказав, що питання внутрішньої єдності – це умова існування держави. Він також пояснив, що уряд національної єдності потрібен не для поділу портфелів, а для спільної відповідальності у важкі часи.
«Коли ми говорили про уряд національної єдності, ми говорили не про посади. Мені особисто в уряді немає що робити. Президент – це криза карʼєрного росту. Ти вже всім був. Але принципова позиція – це те, що ми маємо розділити відповідальність. Наш голос має бути почутий, коли ми формулюємо питання мобілізації в тому числі, питання розвитку економіки, питання обороноздатності, і несемо за це відповідальність, обʼєднавшись в складні часи», – зазначає пʼятий Президент.
«Сьогодні цю програму вже треба перейменовувати. З уряду національної єдності на уряд національного порятунку. Бо подивіться, що ми сьогодні наслухались. Мені здається, коли почали розуміти, що тепла ванна охолола, і що не буде в нас сніданку в 2023 році на набережній Ялти, як обіцяли деякі представники влади абсолютно безвідповідально, і деякі керівники, які носять погони. То на сьогоднішній день маятник йде в інший бік. І вони з теплої ванни замість того, щоб почати розмову дорослої людини з шановною нацією, поставили під крижаний дощ. І пішли якісь меседжі про те, що в нас немає грошей для зарплати, що в нас немає грошей для пенсій, що ми будемо затримувати бюджетні виплати. Навіщо і для чого ви лякаєте, у вас 40 мільярдів золотовалютних резервів», – зауважив Порошенко.
«Замість цього ви маєте запропонувати Україні режим запровадження тієї чи іншої програми військової економіки, в першу чергу по відношенню до ВПК. Не можуть на сьогоднішній день правоохоронні органи за цидулкою аудиторської служби зупиняти виробництво зброї. Це злочин. Не може Офіс генерального прокурора вдиратися на підприємство ВПК – це злочин. Хочете щось робити – війна закінчиться, приїдете, перевірите, притягнете до відповідальності», – вважає Порошенко.
«І що має перешкоджати подібним ініціативам? Уряд національного порятунку. Відновлення роботи парламенту», – переконаний Петро Порошенко.