Французькі Mirage 2000-5F – машини, які можуть багато чого
Кирило Данильченко / Комерсант український
Перша трійка бортів Dassault Aviation Mirage 2000-5F прибуде в Україну до кінця січня.
Здавалося б, достатньо швидко, але навчання пілотів стартувало ще в березні на Alpha Jet, так що пройшов майже рік. Чудес не буває, пілоти на реактивну авіацію ніколи не готувалися за 3-6 місяців. Тому всі розмови, що от французи не вимагали мови, а лише вчили, — залишаються розмовами.
Пакетне рішення
Що ми отримуємо? Борти, під які Франція випускає свою лінійку ракет повітря-повітря, крилатих ракет, плануючих бомб, наприклад, засоби доставки ближнього бою MICA-EM, “Хаммер” тощо.
Високоточні бомби “Хаммер” Париж перезапустив у виробництві, сотні з них вже йдуть в Україну, а “Скальпи” відновлюють зі зберігання з тих, на яких деградувало паливо або вийшла з ладу електроніка (з їхнього виробництва пройшло вже багато часу).
Запаси однієї з найбільших країн НАТО і одного з найбагатших та найбільш розвинених членів ЄС — це загалом те, що нам треба, щоб позбутися залежності від США або Німеччини.
Чим більше постачальників — тем менше ми залежимо від політики, бюджету, виборів, коаліцій всередині НАТО.
В пакет увійшли розвідувальні контейнери, РЕБ, прицільні станції, навчання пілотів, запчастини, запасні двигуни. Все це або виготовляється, або є на складах зберігання у французів. При цьому ніколи коефіцієнт готовності літаків не буває 100% — завжди частина на ремонті або модернізації.
Спеціальний пакет модернізації для України — з огляду на реалії українсько-російської війни (хвилі КР та “Шахедів”, місії у зони з сильним ППО). Вірогідно, контейнери з РЕБ, доопрацювання “скляної кабіни”, інтеграція з озброєнням повітря-поверхня.
Можливості
Можливість всадити “Скальп” за декілька сот кілометрів у бункер під Льговом, де загинули два підполковника, чи “Хаммер”, який складе захоплену будівлю разом з гарнізоном, — нам наразі важливіша, ніж повітряні бої.
РЛС RDY-2 у Mirage 2000-5F “бачить” до 140 км. Тому це машина не для полювання на метальників КАБ, а скоріше для ППО, перехоплення ударів баражуючих боєприпасів по об’єктах критичної інфраструктури, патрулювання берегової лінії чи підпирання власних ЗРК, не даючи засліпити їх перешкодами з гелікоптерів.
Ну, і, звісно, великий шматок роботи — це удари по землі в інтересах тактичних командирів. Передові командні пункти, різноманітні склади, колони, які висуваються до нейтралки, опорні пункти, вузли зв’язку. Французькі бомби мають лазерне наведення і можуть вражати рухомі цілі.
Тому модернізація не для повітряних боїв, а для підтримки з повітря, обгрунтована.
З огляду на інформацію, що просочується у ЗМІ, західні літаки масовано використовуються як борти ППО під час атак по енергетиці. В той час як “Міг-29” переробили для ударів по землі.
Це дуже логічне рішення — ключове завдання, щоб запрацював ВПК, і не було лімітів електропостачання для заводів (загалом ми проходимо зиму дуже непогано), а пілоти західних бортів отримали бойовий досвід і зліталися у складі ланок та ескадрилій.
Щоб мали час побути під впливом перешкод, відсіяти хибні цілі, прийняти рішення на дистанцію відкриття вогню, літати у складі групи, — це буде змушувати молодих пілотів швидко прогресувати.
Водночас пострадянські машини можуть підходити до ЛБЗ на дуже малих висотах і з кабрування випускати плануючі бомби по вбитих на землі координатах. Нічого надприродного в цьому немає (ризик є, але це війна, ризик є навіть на прохідній Мотор Січ в Запоріжжі), проте технічно це можливо.
Тож радянські машини виробляють ресурс до нуля, в той час поки західні борти використовуються, щоб максимально навчити пілотів. І потроху вони зможуть вилітати на місії по землі, балансуючи між тренуваннями, чергуваннями на відбитті хвиль КР та “Шахедів” і вильотами по безпосередній підтримці з повітря.
Співпраця
Dassault Aviation Mirage 2000-5F – непогані машини, які можуть багато чого: випустити декілька протикорабельних ракет чи “обманок”, проривати ППО, діяти як літак ППО, патрулювати.
Але головне у цій взаємодії — співпраця з ключовою країною ЄС і НАТО. Її арсенали, бази для навчання, школа пілотування, технологічні рішення, озброєння та радники.
На заставці: Mirage 2000-5 повітряних сил Греції. Фото: wikipedia.org