Дайджест навколонаукових і наукових новин

Антон Сененко

Всі носяться навколо вірогідного (так, моя особиста думка, не імовірного, а саме вірогідного) вибуху на ЗАЕС, починають пити йод, снідати йодидом калію, питати в аптеках ціанистий калій, вдягати біле простирадло і повзти на кладовище, а також поглинати тонни думок експертів із Інтернетів, що розповідають про плутоній за 2-3 нєдєлі.

Тож, думаю, варто розставити крапки над і та зробити короткий, але вчасний дайджест навколонаукових та наукових новин.

Тим більше що Ви 100% не знали, що вітамін D – не зовсім вітамін. І не зовсім такий корисний, як всі маркетологи з ним носяться.

1. І на першу сторінку номеру потрапляє Антон Швець, який дуже влучно нагадав, що в умовах перманентної ядерної загрози, в якій ми живемо вже 1,5 роки, насправді, вже існує притомна та робоча інструкція про те, що робити, якщо щось десь жахнуло, хтось десь світиться, а незрозумілі маленькі пристрої тріщать та пікають. Цитую:

“Рекомендації актуалізовано на основі досвіду і інструкцій України після аварії на ЧАЕС (1986 р.) Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки спільно з Державним науково-технічним центром з ядерної та радіаційної безпеки і на основі інформації з відкритих джерел: Державної служби надзвичайних ситуацій, Міністерства освіти і науки України та Патрульної Поліції України”.

І там є окремий пункт “План дій у разі радіаційної аварії на АЕС у вашому регіоні”. І про йодопрофілактику там теж є.

Тому зберігайте спокій (це основне), прочитайте цей матеріал і припиняйте носитися з експертами різного штибу.

До речі, сайт містить інформацію і про відшкодування збитків по майну, і про підтоплення, і про мінну небезпеку тощо. Я от цього не знав.

Антоне Швець, дякую.

2. Не забуваємо про Каховське водосховище.

1) Інститут морської біології НАН України оперативно інформує про стан морських екосистем, зокрема, в районі Одеси після руйнування дамби.

2) Науковці Українського гідрометеорологічного інституту обробили спектрозональні знімки території Каховського водосховища, надані Європейським космічним агентством (супутник Sentinel-2А). Про те, як відновлюється русло р. Дніпро на заміну дзеркалу водосховища, читайте тут.

3) Співробітники Державної установи «Науковий центр аерокосмічних досліджень Землі Інституту геологічних наук НАН України» продовжують моніторинг ситуації, яка виникла після підриву Каховської ГЕС. Від дня руйнування ГЕС вчені Центру отримали сукупність космічних даних, які дозволяють оцінити наслідки затоплення територій України, окреслити території, що піддались затопленню, визначити їх площі та попередньо оцінити потенційні наслідки обміління Каховського водосховища.

4) Радіо Культура записало прекрасну радіопередачу про наслідки підриву Каховської дамби для флори та фауни українського Півдня.
В студії: Vitalii Kharchenko, доктор біологічних наук, директор Інституту зоології ім. І. Шмальгаузена НАН України;
Anna Kuzemko, доктор біологічних наук, провідний науковий співробітник Інституту ботаніки імені Миколи Холодного НАН України, членкиня Української природоохоронної групи;
Hanna Kuzyo, орнітологиня, популяризаторка науки та птахоспоглядання.
Дякую Olha Vernyhorenko.

3. У бою проти російських загарбників під м. Кремінна від танкового обстрілу загинув старший науковий співробітник Інституту екології Карпат НАН України, кандидат біологічних наук Володимир Ігорович Козловський. Вічна пам’ять Герою.

4. 30 червня 2023 року на галявині Інституту металофізики ім. Г.В. Курдюмова НАН України відбудеться ІІ студентський науковий пікнік 𝘼𝙘𝙖𝙙𝙚𝙢 𝙊𝙥𝙚𝙣 𝘼𝙞𝙧 𝟮𝟬𝟮𝟯.

У 𝘼𝙘𝙖𝙙𝙚𝙢 𝙊𝙥𝙚𝙣 𝘼𝙞𝙧 𝟮𝟬𝟮𝟯 беруть участь представники європейських наукових інститутів та українські вчені. Вони розкажуть про наукову співпрацю з інститутами України та закордонними установами для нового покоління фахівців у прикладних галузях.

Вхід вільний, але треба реєстрацію. Деталі тут.

5. Авторка понад 270 наукових публікацій, науковий керівник 10 докторських і кандидатських дисертацій, член редакційних колегій трьох фахових наукових періодичних видань МОН України, хірургиня, завідувачка кафедри, в.о.ректора ВНМУ ім. Пирогова, як виявляється, має проблеми з академічною доброчесністю.

Ага, черговий скандал.

Дякую Oleg Smirnov.

6. Головна наукова співробітниця Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України член-кореспондент НАН України Tamara Hundorova дала шикарне інтерв’ю виданню Куншт про те, як культура може стати частиною пропаганди, ідеології та імперської, зокрема, російської політики. Про те, як російська імперія культурно окуповувала Україну, чи насправді саме Пушкін з Достоєвським несуть загрозу нинішнім поколінням, владу великих імен, та що ж там із Гоголем.

7. Той же Куншт повідомив, що вчені встановили, що бактерія Fusobacterium є чинником ендометріозу. Нове дослідження вказує на те, що хворобу можна буде лікувати за допомогою відповідних антибіотиків.

Що таке ендометріоз, та чому сильний менструальний біль – це ненормально, читайте
тут, розгорнутий матеріал тут, посилання на дослідження науковців тут.

8. І знову Кунштстаття про вітамін D, що воно таке, наскільки є корисним, чи варто його жерти ложками, та кому таки його варто вживати.

9. Шикарний матеріал від Dmytro Simonov про те, як росіяни, фактично, знищують унікальний острів Джарилгач, з’єднавши його перешийком із материком і здійснюючи там навчання мобілізованих. Там повно прекрасних фотографій та коментарів крутих фахівців-вчених – Pavel Gol’din (Інститут зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України), Sofia Sadogurska (Інститут ботаніки імені М. Г. Холодного НАН України) та Mikhail Son (Інститут морської біології НАН України).

10. Ну, і традиційна рубрика “Знову цей Коваленко” – свіженький випуск наукових новин від ботаніка Olexii Kovalenko про відходи пивного виробництва у картинах митців Данії, про те, що битися головою об іншу голову не найкраще проведення часу (навіть, якщо ви вівцебик), про павуків, які на дух не переносять мурах і про куркумін у клітинній стінці.

Смачного Вам йоду і майте тихий гейгерний вечір. 😉