НАН України: Огляд епідемічної ситуації в Україні за 7-13 квітня 2021 року (інфографіка)
Робоча група з математичного моделювання проблем, пов’язаних з епідемією коронавірусу SARS-CoV-2 в Україні (базова установа – Інститут проблем математичних машин і систем НАН України) створена Розпорядженням Президії НАН України від 3 квітня 2020 р. №198.
Огляд епідемічної ситуації в Україні за 24-30 березня 2021 року (РГ-41а)
Зміст
Резюме
1. Загальнонаціональні епідемічні показники
1.1. Динаміка захворюваності, летальних випадків і тестування
1.2. Показники навантаження на лікарні
1.3. Спостережувана летальність, одужання та вікова структура інфікованих
2. Дані про поширеність штаму вірусу B.1.1.7
3. Огляд демографічних даних
4. Аналіз груп регіонів
4.1. Динаміка захворюваності
4.2. Вікова структура та спостережувана летальність
5. Регіональна епідемічна динаміка
6. Аналіз затримок при оприлюдненні даних
7. Тенденції в епідемічній динаміці
Резюме
За тиждень 7.04–13.04.2021 р. в Україні було пройдено пік кількості нових виявлень за день. Хоча дані офіційної статистики можуть бути незначно спотворені через нерегулярність внесення застарілих випадків (рис.40), але динаміка загальної кількості позитивних ПЛР-тестів (рис.36) вказує, що період плато пройдено і почалося зниження. За летальними випадками піковий період ще не подолано, початок зниження кількості летальних випадків можна очікувати наступного тижня. Репродуктивне число для всієї країни та більшості регіонів продовжило зниження і досягло середньотижневого значення 0.99. Зниження кількості нових виявлень відбувається в більш ніж половині областей України (таблиця 8). За кількістю нових госпіталізацій Україна також проходить піковий період. Кількість нових госпіталізацій почала повільно знижуватись (рис.5), але наповненість ліжок, забезпечених подачею кисню, все ще зростає (рис.4). Поліпшення госпітальної динаміки очікується приблизно через 2 тижні. Позитивність зразків тестів протягом останнього тижня знизилася з 33,3% до 32,4% на тлі зменшення обсягів тестування (рис.2, 3), що є ще одним індикатором позитивної динаміки. Аналіз вікової структури інфікованих, госпіталізованих і померлих (таблиця 2) показав, що порівняно з осінньою хвилею кардинальних змін не відбулося. Кількість чоловіків у летальній статистиці знизилася з 53.3% у вересні до 46.9% у березні, при цьому частка чоловіків, що були інфіковані або госпіталізовані, залишилася сталою протягом всього періоду, близько 40%. Дані за секвенованими зразками вірусу показали, що в лютому 2/3 всіх зразків виявилися британським штамом B.1.1.7. Найбільш ураженими цим штамом вірусу були західноукраїнські області та Київ (таблиця 3, рис.13, 14). Середня за останній тиждень кількість нових випадків становить 14817 на добу. На 13.04.2021 р. маємо в середньому 392 нових летальних випадків на добу.
1. Загальнонаціональні епідемічні показники
1.1. Динаміка захворюваності, летальних випадків і тестування
1.2. Показники навантаження на лікарні
Число пацієнтів у лікарнях суттєво уповільнило зростання, яке склало +1% за тиждень для пацієнтів із підозрою на COVID-19 та підтверженою хворобою. Нових госпіталізацій було на 7% менше, ніж тиждень тому. Водночас, занепокоєння викликає число зайнятих ліжок із подачею кисню, число яких зросло одразу на 10%. Кількість пацієнтів на апаратах штучної вентиляції легень (ШВЛ) зросла на 9%, що більш зрозуміло, з огляду на очікувану консервативнішу динаміку складних пацієнтів; число хворих у відділеннях інтенсивної терапії збільшилося на 5%.
Потрібно враховувати, що затухання епідемічного процесу не означає миттєвого скорочення навантаженості на лікарні, оскільки ще деякий час число госпіталізацій перевищуватиме число виписок.
1.3. Спостережувана летальність, одужання та вікова структура інфікованих
Середній вік випадків хвороби та випадків госпіталізації продовжив зростати. Цьому сприяло зменшення частки дітей серед таких випадків (рис.10–12, таблиця 1).
Спостержувана летальність не продемонструвала істотних змін (рис.6, 7, таблиця 1).
Показники летальності за останні 4 тижні ще зазнаватимуть ретроспективних змін.
2. Дані про поширеність штаму вірусу B.1.1.7
У таблиці 3 показано, у скількох із досліджених зразків виявлено штам вірусу B.1.1.7, відомий також як «британський». Крім того, зазначимо, що серед досліджених зразків теж було виявлено один випадок штаму з Південної Африки, який викликає не менше занепокоєння.
На рис.13 візуалізовано дані з таблиці 3. На рис.14 показано динаміку поширення штаму B.1.1.7 коронавірусу SARS-CoV-2. Варто зазначити, що дані дуже фрагментарні, а отже можуть дати лише найбільш загальні та попередні уявлення.
3. Огляд демографічних даних
На рис.15 показано проміжне оновлення даних про загальну смертність. Порівняно з іншими проміжними оновленнями, воно попередньо вказує на продовження зростання загальної смертності до максимальних рівнів минулих осені та зими.
Дані Міністерства юстиції України (Мін’юсту), доступні на сайті.
4. Аналіз груп регіонів
4.1. Динаміка захворюваності
На рис.16 і 17 показано епідемічний процес у розрізі груп регіонів, кольорову гаму яких задано на рис.18 (докладніше про групи регіонів див. у «Прогнозі РГ-38»). Протягом останнього тижня було виявлено на 2% менше хворих, ніж попереднього тижня. Водночас, внесок груп регіонів у ці зміни був різний. Суттєво знизилося число нових хворих у групах регіонів «Захід І», «Захід ІІ», «Південь», тоді як у решті груп продовжилося зростання (рис.19).
4.2. Вікова структура та спостережувана летальність
5. Регіональна епідемічна динаміка
Ситуація у регіонах дещо покращилася. За останній тиждень побільшало на 5 регіонів із позитивністю у тестах менше 30% (рис.30, 31). Водночас, число летальних випадків лишається значним або продовжує стрімко зростати у Вінницькій, Житомирській, Київській, Миколаївській, Тернопільській, Хмельницькій, Чернівецькій областях і в м. Києві.
6. Аналіз затримок при оприлюдненні даних
7. Тенденції в епідемічній динаміці
Репродуктивне число продовжило зниження і стало меншим 1 для України (рис.42). Динаміку зміни репродуктивного числа в регіонах України показано в таблиці 8. У більшості регіонів України спостерігається зниження кількості виявлених випадків.
Прес-служба НАН України