Щоби пам’ятали – Залізний Трон Сходу на Майдані (фото)

Щоби пам'ятали – Залізний Трон Сходу на Майдані (фото)
Демократична Сокира

Привіт.

Ми зараз в Києві, одному з найбільших і найстаріших міст Європи. Тут працюють кафе, ресторани, нічні клуби. Тут смачна кава. Тут багато розваг. Тут тепло і затишно.

Всім цим ми зобов’язані людям, які шостий рік поспіль вбивають та помирають в спекотних степах Донбасу. І про цей факт дуже легко забути, сидячі в затишному кафе з філіжанкою смачної кави.Щоб нагадати і мешканцям, і гостям Києва, особливо іноземним, про те, що цей спокій сплачено кров’ю, ми привезли та встановили на Майдані найнезвичніший арт-об’єкт – Залізний Трон Сходу.

Цей трон, створений за подобою “залізого трону” з “Гри престолів”, зробив волонтер Денис Буштець у зоні АТО у 2016 році. Уламки активної броні танку, частини підбитої військової техніки, кулеметних стрічок, снарядів, солдатських фляг – все це складові Залізного Трону Сходу. Все це, а ще іржа та біль.

Щоби пам'ятали – Залізний Трон Сходу на Майдані (фото)На благодійному аукціоні цей трон було викуплено запорізьким бізнесменом Валерієм Прозапасом і передано до Запорізького обласного краєзнавчого музею. Там він знаходиться у постійній експозиції, але із люб’язного дозволу і власника, і музею ми змогли влаштувати Трону декількатижневу екскурсію на найбільший Майдан країни.

Ми привезли цей Трон саме сюди, до Лядських воріт, і це невипадково. Саме тут кияни вісімсот років тому намагалися зупинити татаро-монгольську навалу. Їм не вдалося, ворота були розбиті, а кияни відступили до замку нагорі, а коли і його мури пали – до Десятинної церкви. А потім її стіни було розбито, дах рухнув на голови захисників, і Київ, де було тепло та затишно, було знищено разом із мешканцями.

Можливо, ти вважаєш, що ми притягнули цей трон сюди, щоб нагадати, що в країні йде війна. Це правда.
Але не вся.

Зараз тобі хочуть продати капітуляцію під виглядом миру. Схиляють до позиції «ну й пес з тими Донбасом та Кримом, давайте помиримось».

А ми притягнули сюди це залізяччя, щоб нагадати, що помиритися з навалою неможливо.

Що ворог не зупиниться, якщо здати перший рубіж оборони.

Що він прийшов не за частиною того, що в нас є, а за всім.

Що якщо не втримаєш ворога у воротах країни, потім битимешся з ним у дверях власного дому.

Що ворог відступить лише тоді, коли почне тебе боятися.

Можливо, ти ще не знаєш, але ти можеш його змусити.

Ми роздаємо поруч з Троном листівки із цим текстом. Двома мовами: українською та англійською. Ми хочемо, щоб і місцеві, і туристи пам’ятали, чим сплачений їхній спокій.

А головне, ми хочемо, щоб усі розуміли: спокій відносний. Ворог не відступає. Ворог не перестає тиснути. Ворог хоче всю нашу землю. Ворог хоче знищення кожного з нас.

Сядь на Залізний Трон українського Сходу — меморіал не вигаданої, а справжньої війни. Кривавої. Іржавої. Спекотної.

Закрий очі. Відчуй лють та біль, що сховані у ньому.
Без перемоги немає миру. Без перемоги є тільки біль, лють і вогонь поразки.

Мир без перемоги — це капітуляція.

Фото © Андрій Скатерний

Поділитися:
Share

Усі відео