50 відтінків бруду

Костюк Олександр

Президента України, людину, яка утримала країну на краю прірви в 2014-му, підняла з руїн армію, організувала підтримку світу проти агресора, підняла економіку, на порядок зменшила корупцію, обмежує магнатів-олігархів рамками закону, провела децентралізацію, суворо дотримується принципів демократії та свободи ЗМІ – знищують зараз інформаційно. Знищують цинічно, нахабно, без найменших етичних правил та журналістських обмежень.

Виникає парадокс. Обиватель ненавидить Порошенка. Ненавидить саме тому, що Порошенка ненавидить Путін. Саме тому, що Порошенка ненавидять олігархи, яких він поставив в рамки законів: Коломойський, якого викинули з Привату та Укрнафти, Фірташ, облгази якого взяли під жорсткий контроль, Онищенко, якого зняли з газових схем і їм подібні. Таким чином обиватель ненавидить Порошенка саме за те, що він робить Україну незалежною, зменшує корупцію і ставить українських баронів у рамки закону, що викликає цілком прогнозований шалений спротив кремля і його ситуативних союзників – українських магнатів.

По Порошенко відкрито вогонь на знищення з усіх підконтрольних кремлю та олігархам ЗМІ. Соцмережі окуповані кремлівськими ботами, в спілці з якими працюють боти Тимошенко та боти націоналістів, щиро та віддано перепощуючи тези, меми та картинки, розроблені на луб’янці. Люмпену грамотно і професійно створюють в мізках картинку “розкрадання і зубожіння” – саме те, що найбільш ефективно впливає на свідомість обивателя.

При тому, що реальна картина цілком протилежна. Корупція в країні зменшена на порядок,олігархи справді ставляться в рамки закону, супермаркети забиті покупцями, аеропорти відпочиваючими, дороги автівками – і це під час війни. Щоб це побачити, досить вийти на вулицю. Зайти в ЦНАП чи заїхати в МРЕВ. Проїхати відремонтованою за кошти надходжень від митниці дорогою. Це підтверджують сухі цифри економічного зростання, прибутковість держкомпаній, зростання ВВП та бюджету, рейтинги міжнародних агенцій, оцінки світових лідерів, ріст зарплат та пенсій під час війни.

Втім, коли телевізійний люмпен цікавила реальна картина? Люмпен живе картинкою, яку створюють в його мізках. Картинкою, де біле називають чорним. Або брудно-сірим. 50 відтінків сірого. Вірніше, 50 відтінків бруду від наших продажних ЗМІ.

Технології відпрацьовано. Лохи завжди дозволяють собою маніпулювати, танцюють під чужу дудку. Лохи завжди потім платять за це, звинувачуючи в своїх негараздах весь світ. От тільки зараз ціна цієї плати буде дуже високою.

Кремль повністю готовий створити на території України довготривалий громадянський конфлікт, східноєвропейську Сирію. Громадянський конфлікт в Україні надзвичайно вигідний кремлю. Це одним махом вирішить всі їх проблеми. Відмінить санкції, бо буде знищена сама держава – їх причина. Перетворить кремль з агресора на миротворця, контролера внутрішнього конфлікту. Створить показову картинку для російського стада: що буває, коли хочуть справжньої демократії, не слухаються «вєлікого путіна». Дестабілізує Європу (біженці, бойовики). Дасть можливість «договаріваться і сотруднічать» з Заходом про «міротворчєскую місію» і «борьбу с націоналістамі» в Україні. Зробить кремль вагомим гравцем світової геополітики. Дасть можливість під виглядом «борьби с націоналістамі» бомбити будь-які цілі в Україні.

Кремль має всі потрібні важелі для створення в Україні масштабного внутрішнього конфлікту, включаючи агентурну мережу, контрольованих націоналістів, союзних магнатів, плацдарм на території України, через який він зможе безконтрольно заводити в Україну зброю та бойовиків. Не вистачає лише ручного «лєгітімного» Президента, українського аналога Асада. Кремль методично працює, системно впливаючи на мізки обивателя, формуючи потрібні реакції, підштовхуючи до потрібних кроків. Кремлю потрібно лише похитнути центральну владу. Привести до влади власну маріонетку або нікчему. Далі – справа техніки.

Журналісти, подібні «творцям» програми 1+1, повинні розуміти, до чого вони штовхають власну країну. Відповідальність за це лежить на них. Вони, на відміну від люмпена-обивателя, чудово усвідомлюють, що вони творять.