Хочеш змін, ну, так приходь і роби їх
Далі буде… (#багатолітер)
Сьогодні на форумі YES Юрій Луценко згадав нашу команду, яка і завдяки, і всупереч, таки реалізує ідею зміни іміджу українського війська.
Ось тут, десь з 23 хвилини:
Так, саме команду, бо нас багато – навіжених, які взяли на себе невдячну роль криголама совка в ЗСУ і не тільки. Насправді, навіть наш досвід доводить – хочеш змін, ну, так приходь і роби їх. От тільки, і це правда, одного бажання мало. Десь політична воля реагує на очевидне «назріло» і штовхає чиновництво на зміну однострою, військового вітання, айдентики. А десь «із низів» приходить запит «придумайте нам, ми хочемо». Потім навіть знаходяться якість гроші. Часом це співпадає разом, і тоді народжуються такі перлини, як символіка бригади Холодний Яр, яку я вважаю без зайвої скромності шедевром з усіх боків. Від офіційного до неформального.
Чи просто все це? Ні. Чи можна робити зміни масштабніше і краще? Так. Попри «не просто». От тільки обсяг планів і перелік конче потрібних дій вже зараз далеко обігнав звичний ритм державних рішень. Пришвидшити? Навіть якщо державний апарат раптом по усій вертикалі позбудеться вайлуватості, сильно не прискоришся, бо будь-яка ідея потребує ресурсу для її реалізації. І що краща та більша ідея, то в більшу копійку вона влітає.
І тут я розіб’ю проблему на два стовпчики.
Перший – що ще треба зробити в найближчому майбутньому. Другий – що для цього треба.
Отже, що ще слід зробити…
Із давно запланованого:
- Внести зміни до Указу Президента стосовно переліку відзнак/нагород МО/ГШ.
Вписати в той перелік (нарешті!) таку відзнаку, як «хрест». Ідею нагородження хрестами схвалили і міністр, і НГШ ще два роки тому, але через ступор реформи державної системи нагород, завмерла і відомча. І тут парадокс – офіційно відомчі нагороди МО/ГШ поставлені на паузу, а неофіційно їх кліпають усі, кому не лінь. Аргументи? Ну, так треба же! Згоден, треба, але чому, замість зрушити з місця цілу лінійку відомчих нагород, штаб ООС малює щось своє, ВМС мудрує щось своє, і усі намагаються протягнути це тихенько. Ні, шановні, треба не годувати виробників, яким в принципі байдуже що штампувати, а запускати СИСТЕМУ. А система вже передбачає і бойовий хрест за безпосередню звитягу в бою (Хрест Хоробрих), і офіцерський хрест за планування операцій і керування людьми в них (Сталевий Хрест), і медаль за поранення в двох ступенях, і за розвиток, і за сприяння війську, і…
Щодо почесних прапорів, то це має бути колективна відзнака (до слова, у нас зараз колективних немає зовсім), якою будуть нагороджувати ті частини, що отримали почесне найменування. Гарна і дуже красива нова традиція, яка і махновщину припинить, і підніме на новий рівень символіку частин.
Підготувати папери по цій темі – місяць, якщо не напружуватися. Іміджевий вихлоп – усім.
Що заважає? - Зміна кроку.
Нам категорично слід відмовлятися від пруського кроку. Даруйте, панове, але це не діло ходити по сов’ячому. Коли після репетиції параду підходять представники військових вишів і тихцем жаліються, що парадна коробка місяцями тренується, замість займатися чимось іншим. Так, парад, це почесно, але навіщо гробити на підготовку до нього усе літо? Якщо крок буде простіший, то і підготовка буде меншою. Ми якось провели експеримент і показали новий крок коробці президентського полку. Вгадайте, за скільки часу люди вхопили суть нових рухів і почали вже йти ІНАКШЕ? Місяць? Тижні? Ха… 40 хвилин. Чому? Тому, що новий крок простіший, повільніший (108 ударів на хвилину), ефектніший, бо в ньому немає метушні і «чєканіть шаг, тянуть носок». Новий крок – це статечність і гонор, коли не треба нічого додатково доводити, все і так очевидно – йде нове військо. Підготувати? Дайте вказівку зараз, і до 6 грудня прусаччина лишиться в минулому. Що заважає? - Хрест на радянській спадковості.
Вже є вказівка НГШ, що ЗСУ не є спадкоємцями армії СРСР. Ок, але то 30-та бригада святкує «день заснування частини», скромно промовчавши, що це «під 80», тобто з часів СРСР, то 28-а бригада, то 3-й полк… Історичні формуляри, які велися з часів СРСРу, мають піти до музейних архівів. Це абсурд, коли структурна одиниця армії старіша за державу. Усі полки і бригади ЗСУ не можуть бути старішими за вік країни. А значить усі «дні народження частин» мають стосуватися дат, коли була складена присяга на вірність Україні – 91-92 роки. Складно це? Ні. Так, це певна бюрократична робота, але мета того варта. Геть від Москви? Ну, так не на словах, а на ділі. - Просвітництво.
У нас десант змінив берет, запровадив нову символіку, але спитайте у військкоматі: «Розкажіть, чому такий берет, такий знак?» І ніхто не скаже. Морська піхота набула рис типових для європейських командос, але де пересічний громадянин може дізнатися про це? А як потенційному рекруту чи школяру дізнатися, чому червоні берети у гармашів і чорні у танкістів? Що таке образ Вовкулаки і взагалі образ вовка-воїна? Мало запровадити нову айдентику, треба її просувати. В усіх військоматах мають бути буклети повнокольорові. В усіх загальноосвітніх школах разом із підручником «Захисник України» (так, отету галіматью «вітчизни» в утіль одразу – радянська калька) має видаватися набір буклетів про військо, як про його технічну складову, так і ідеологічну.
Складно? Ні. Люди, які можуть це зробити знайдуться, лише гукніть. Просто не слід вважати, що такі речі робляться за спасибі. Але знову – гра вартує свічок.
Я вже мовчу, що в містах дислокації іменних частин мають бути постійні борди із символікою цих частин – це ж імідж, це ж престиж! - Айдентика ЗСУ.
Рух на зміну емблем частин вже розпочався. Навіть є наказ замислитися над цим до 2019 року. От тільки замислитися і відмалювати якісний результат – це таки різні речі. Армія потребує 6-7 висококласних художників, які б в режимі нон-стоп практично рік-два працювали б над зміною символіки УСІХ структурних одиниці ЗСУ. Навіщо? А навіщо з портянок переходять на тактичні берці і з берданки на Вулкан чи Малюк? Тому, що це зручно, комфортно, сучасно і відповідає виклику часу. Так і з символікою – графічний абсурд із нагромадженням техніки, стрічечок, колосся, калини і жмені інших елементів… має піти у минуле. Тільки лаконічність. Складно? От тут так, складно, бо робити це немає кому. Людей в МО просто немає. Нікого. Ані художників, ані істориків, ані комп’ютерних графіків – нікого немає. А мало б бути півтора десятки фахівців. Я наголошу, ЦИВІЛЬНИХ фахівців, які працюють не за вислугу років, а за гроші. Пристойні гроші. Знаю, проблема – держава не може заплатити пристойних грошей, щоб з комерційного ринку фахівець прийшов працювати на державу. Ну, так давайте творити якийсь фонд, наповнювати його і платити фахівцям за якість, а не користуватися половою, роблячи вигляд, що це ніхто не помітить. Так, на волонтерстві далеко не заїдеш, – обсяги зашкалюють.
Це те, що мало б бути зроблено вже.
А тепер те, що слід зробити.
- Запровадження нагородної білої зброї (холодноє оружиє).
По закінченні вишу офіцер має отримувати кортик. Те, що буде в подальшому слугувати ознакою його офіцерського статусу. Кортик офіцер має вдягати на особливі події, і це має бути прописано в дрескоді. А от однією з нагород для офіцерів має бути шабля. Так, цього року ми нарешті почали прибирати з ЗСУ шашки 1940 року, які по суті є імперськими російськими шашками. Пілотна партія шабель потребує доопрацювання, але вона в правильному напрямку – вони можуть бути парадним елементом почесної варти і… нагородною зброєю певного рівня. Знову ж, це статус. - Запровадження традиції офіцерського балу на 14 жовтня.
Про це говориться вже кілька років. Озвучу, можливо, так воно зрушить від розмов до реалізації. Офіцерський бал – це коли Президент із дружиною запрошує до Маріїнського палацу офіцерів із дружинами. Бойових офіцерів. Так, чоловіки в мундирах, дами у вечірньому. Так, оркестр, цілком може бути, що і джазовий. Так, червона доріжка і почесна варта. Так, світський вечір, фуршет, концерт, але в центрі уваги не селебрітіз, а офіцери – еліта. Не звично звучить? А має бути саме так. Складно? Ні. - Запровадження на Банковій окремого кабінету, який буде офіційно – військовий кабінет.
В ньому не буде жлобської позолоти, буде стриманий стиль британського кабінету, але головне, що там будуть картини з батальним живописом і портрети видатних військових діячів нашої історії. Саме в цьому кабінеті Президент має зустрічатися з Міністром чи Начальником генштабу, записувати звернення до війська, приймати військових гостей. Навіщо? Наголос на тому, що ми фундаментальні, ми маємо коріння, ми не на один день. Складно? Ну як, ремонт в одному з приміщень, і все. - Запровадження культури мілітарного живопису.
Тут нічого нового, картина – це наочність, те, що наголошує на важливих для власника моментах. В офісах МО, ГШ, РНБО, ОК, СВ, ВМС, ПС, ДШВ, ССО, в штабах частин мають бути репродукції на мілітарну тематику. У нас є українські художники, які працюють і в жанрі портрету, і в жанрі батального живопису. Живопис – це переважно про минуле. Нам важливі містки між минулим і сьогоденням. Ну от, картини на стінах про минуле і світлини про сучасне. Це ж елементарно, правда, що в кабінеті комбрига 30-ї бригади має бути репродукція з портретом князя Костянтина Острозького, а в штабі має бути копія полотна «Битва під Оршею»? В третьому полку має бути полотно про Святослава Хороброго. Офіс 24-ї бригади має мати картини з зображенням Короля Данила. Військові діячі, а не тотальний портрет Шевченка, мають висіти на стінах різноманітних навчальних центрів. Це елемент мілітарної культури. Звісно це треба робити не рагульськи, не на відчепися. Складно? Ні. - Слід навести лад в так званих військових ліцеях, які живуть під крилом МОН, і де відсутня логіка існування, – вони просто школи чи це перша сходинка в кар’єрі майбутніх офіцерів, старшин і працівників силових структур?
- Напевно найболючіше і наймасштабніше – Національний Пантеон і Національне Меморіальне Військове Кладовище.
Так, це проблеми землевідводу, це проблема архітектурного комплексу, це дуже і дуже складний комплекс непростих речей, але… Ми же говоримо про те, що дорогу здолає той, хто йде? Ну, так давайте пригадаємо, що в історію можна увійти, а можна вляпатися. Той, хто реалізує Національний Пантеон, автоматично впише своє ім’я в перелік людей рівня «батьків нації». Це увійти до історії.
Настав час стовпчику «Що робити».
Я вже згадував деякі з цих ідей і планів. Чи фантастичні вони? Ні. 5 років тому ніхто б не повірив, що Україна відмовиться від 5-кутних зірочок на погонах, десант вдягне марунові берети, морпіхи – смарагдові, а ССО матимуть за символ перевертня-сіроманця. Зараз це вже данність. Така ж, як і «Слава Україні!», і «Зродлись ми…» на 24 серпня.
Тож реалізувати решту планів цілком під силу. І якщо наступний Президент матиме в пріоритетах армію і поставить задачу, це реально зробити за 5 років каденції.
Розумію, що грошей на багато що у держави не буде. При чому, як не дивно, простіше знайти фінансування Національного Пантеону, аніж платити художникам гонорари за якісно промальовану символіку чи вектори для загального (вільний доступ) використання – парадокс.
І ні, МО не знайде фінансів на зарплати історикам і художникам (півтора десятки людей з ринковими зарплатами!), – немає такої статті видатків. Тож тут треба буде йти до людей. Шукати мецената. Відкривати рахунок, робити фонд і ангажувати профі, людей.
Не дешево. Але якість дешевою не буває.
А потрапити до історії взагалі дорогого коштує.
P.S. Даруйте, що не про корупцію/антикорупцію, кандидатів у Президенти та москальский упирятник. Є речі грунтовніші.
Заставка © Dan Tobin Smith Keep Walking Johnnie Walker