Кадрові зміни у зовнішній політиці України
Щодо пакету кадрових призначень Зеленського до Дня дипломатії.
Добре, що нарешті звільнили А. Тарана, який пересидів війну в затишній Словенії. Але хто понесе відповідальність за провал підготовки до війни та й за провал дипломатичного напрямку в цій країні, де сидів тихо, як миша?
Ті три десятки прізвищ, які вже оголошені в указах послами, вже отримали агреман? Чи ми знову ставимо до відома наших партнерів, порушуючи всі норми протоколу і ламаючи вікові традиції? Час зараз такий, що краще повернутися до правил, а не чудити, як попередні 5 років…
Я щиро тішуся призначенню Альони Гетьманчук, яка і в попередні роки випахувала за півміністерства, адвокатуючи Україну. Але продивилися інші укази, – там майже немає кадрових дипломатів. Знову якісь помічниці помічників офісу і купа людей з вулиці. ОП системно руйнує МЗС і вбиває будь-яку мотивацію працювати в міністерстві, з нуля, за кілька тисяч гривень пахати з ранку до вечора в департаменті, проходити важкий і довгий карʼєрний шлях, бо ж ти ніколи не станеш послом. Для цього в епоху Зеленського потрібні інші якості – попастися десь на очі керівництву ОП і бути лояльним.
Укази про призначення рангів Надзвичайного і Повноважного Посла людям із офісу, які ніколи не працювали ані послами, ані очолювали жодної міжнародної місії чи переговорної групи – це чергова роздача політичних хабарів за рахунок держави. Принагідно нагадаю, що свою бурхливу діяльність Зеленський розпочав із судових позовів проти моїх колег Володимира Ар’єва та Артура Герасимова, які успішно очолювали міжпарламентські делегації в попередніх скликаннях ВР і мають відповідний ранг. Суди він програв і вирішив тепер дарувати ранг всім, хто крутиться поряд в офісі. Це неповага до кадрових дипломатів і знецінення їх роботи.
Добре, що через півтора року в нас таки зʼявиться посол в Угорщині. Бо це рішення Зеленський анонсував у відосику ще в 2023.
Нагадаю, в нас давно немає посла в Молдові, хоч указ також вийшов півроку тому. Й оголити посольство напередодні таких важливих для України виборів в Кишиневі – це було не мудре рішення.
Я щиро бажаю всім українським дипломатам професійності, мудрості й принциповості, завжди памʼятати про служіння державі, а не Банковій. Влада змінюється, Україна – вічна.
Сьогодні на Радіо НВ обговорювали дві теми: кадрові зміни у зовнішній політиці України та майбутній візит в Україну Кіта Келлога, спецпредставника США щодо України.
• Цього тижня оголошено про заміну десятків послів України, і це найбільша одночасна заміна послів за всю історію незалежної української дипломатії.
Ця подія в такий переломний та непростий період – це фактично вирок президента своїй же політиці у попередні 2-2,5 роки, визнання її малоефективною.
Очікую, що після всіх призначень буде оголошено про припинення «дипломатії емоцій» та фокус на класичній компетентній прагматичній дипломатії.
Водночас все починається з шефа дипломатії – з президента, це його конституційні повноваження.
• Майбутній візит Кіта Келлога в Україну в січні буде дуже важливий для всіх сторін.
Він дуже підтримує нашу країну та володіє інформацією про те, що відбувається насправді, хто є агресор, і яка ситуація на полі бою. Потрібно розуміти, що він очікує від нас чесної розмови та реального плану або конкретного сценарію завершення війни в Україні.
І разом із тим потрібно враховувати, що інтереси США не дорівнюють інтересам України. Нам потрібно проводити тезу, що вирішення проблеми за рахунок жертви, тобто України, – це шлях до третьої світової війни.