Сталеве мито на Північний потік

Mason Lemberg
Mason Lemberg

Вчора Міністерство торгівлі США ввело мита на імпорт сталі та алюмінію для ЄС, Канади та Мексики. Мита починають діяти від сьогодні 01.06.2018.

І це дуже цікава подія. Поясню чому.

Є такий проект “Північний потік – 2”, ну, ви в курсі.
Наші німецькі партнери заявляють, що цей проект є суто економічним. Хоча від перестановки доданків сума по Європі не міняється, просто Німеччина тепер виграє більше, маючи додаткову плату за транзит, а Словаччина на ту ж суму програє, не маючи тих об’ємів транзиту. З точки зору інвестора (Газпрому), це інвестиції в нікуди, бо невідомо скільки років цей проект буде окуповуватися та чи окупиться взагалі, зважаючи що він взагалі недоцільний.

Тому наші західні сусіди – Словаччина, Польща та країни південної Європи, а також Україна, вважаємо “Північний потік -2” проектом політичним, інструментом шантажу України та країн Європи.

А до чого тут Трамп, сталь, мита?
А до того, що по інформації німецьких ЗМІ з посиланням на джерела в німецькому і американському політичному істеблішменті, Трамп на останній особистій зустрічі з Меркель просив її припинити будівництво “Північного потоку – 2” в обмін на невведення мита на імпорт сталі з ЄС.

А тепер просто співставимо цифри:
Втрати ЄС від введення мита на імпорт сталі в США складають близько 7 млрд. євро на рік. З них левова частина – втрати німецьких сталеварів.

Вартість транзиту газу територією України за рік становить близько 2 млрд. дол. США. Тобто, у випадку, якщо Газпром припинить транзитувати газ територією України, Німеччина отримає не більше 2 млрд. дол. США (бо і протяжність менша, і економічний ефект же має бути, проект же “економічний”), а інші країни ЄС будуть платити більше, щоб отримати газ.

Тобто, втрати ЄС від введення мита на сталь – 7 млрд. євро на рік (з них Німеччина – близько 3 млрд. євро на рік) можуть стати наслідком отримання Німеччиною додаткового доходу максимум 2 млрд. доларів в рік і додаткових втрат більшості країн ЄС + отримання росією інструментів політичного шантажу.

Таким чином, після введення мита на імпорт сталі з ЄС, яке можуть відмінити після припинення будівництва газопроводу, “Північний потік -2” не просто перестає бути проектом економічним (бо він ним ніколи і не був), він втрачає своє значення як проект політичний, а його можлива реалізація стане пам’ятником корупції у вищих кабінетах ЄС.

Поділитися:
Share
Усі відео