Цифрові маніпуляції
За два дні до другого туру президентських виборів у Румунії Конституційний суд раптово скасував результати першого. Це шокуюче рішення було прийнято на основі доповіді спецслужб, згідно якої проросійський кандидат Джорджеску (фото на заставці – Ред.) переміг у першому турі завдяки іноземному втручанню (здогадайтеся чиєму).
Зокрема, цей маловідомий політик і спеціаліст у сфері агрономії працював у структурах ООН, аж раптом його як кандидата у президенти Румунії почали масово підтримувати великі Тік-Ток-канали, а також мережа Тік-Ток-акаунтів, пов’язаних із росіянською державною пропаганден-машиною Sputnik.
При тому що перед голосуванням Джорджеску навіть не фігурував у жодному соціологічному опитуванні, бо мав відверто проросійську позицію та нестримну любов до лукашенок, кадирових та інших великих і малих диктаторів.
Іншими словами, Тік-Ток неочікувано зробив з ноунейма переможця виборів.
Або купівля Ілоном Маском Twitter з подальшим перейменуванням у Х (для мене ця нова назва досі асоціюється з контентом для дорослих). Що було далі, мабуть, усі пам’ятають: вельми сумнівні кадрові та бізнес-рішення, масовий відтік рекламодавців і фахівців, здешевлення вартості компанії у рази, очевидна політична заангажованість соцмережі, неприхована цензура та цькування незгодних. Але зрештою ціль купівлі Twitter за 40 мільярдів доларів виправдалася: підтримуваний власником соцмережі політик таки був обраний президентом США.
До речі, ви в курсі, що майже половина користувачів Twitter – це мешканці США?
На кінець 2024 року аудиторія Facebook налічує близько 3 мільярдів користувачів, Youtube – близько 2,7 мільярда, Instagram – 2 мільярда, Tik-Tok – 1,7 мільярда, Х (Twitter) – 260 мільйонів, з яких більше 105 мільйонів – мешканці США.
Досі тривають розслідування стосовно можливих зловживань у Facebook із метою вплинути на виборців під час виборів у США у 2016 році. Англійську Компанію Cambridge Analytica «обвинувачують у тому, що вона використовувала дані понад 50 мільйонів користувачів Facebook без їхньої згоди для вивчення виборців в інтересах кампанії Дональда Трампа та розсилки для користувачів політичної реклами з метою впливу на їхні передвиборчі настрої».
Думаю, всі здогадалися, до чого я веду. Чим більше цифровізується суспільство – тим більше технології можуть ним маніпулювати.
Але технології самі не мають власного мозку (щоб там не розказували про «штучний інтелект»), – вони є лише слухняним інструментом, і ними повністю керують люди. Люди, які створили ці технології або які вміють змусити їх діяти у власних інтересах. І перш за все – у Великих Політичних Інтересах.
У цей світовий тренд, наприклад, цілком вписується створення в Україні окремого «міністерства цифровізації» з необмеженими повноваженнями та колосальними бюджетами. З подальшою появою Дії, РезервХрест, «національного кешбеку» та «вовиної тисячі».
Впровадження відбувається добровільно-примусово, граючи на ницих тваринних рефлексах, і подається під гаслами «так зручно ж» та «усунемо чиновників із процесу прийняття рішень». Прямо дзюрячі малограмотному лемінгу в очі, нібито оці чарівні «технології» мають космічний розум і приймають ідеальні рішення. Які ще вуха ляльководів із-за куліс? Ні, це вам здалося, не дивіться вгору.
Мабуть, це просто так співпало, що зарплати у міністерстві цифрових махінацій на другому місці серед усіх держчиновників. Середня офіційна ЗП у 198 цифрових чиновників – 88,5 тисяч гривень. І це без урахування «неофіційних» доходів, які можуть вимірюватися мільйонами доларів і про які ми скоро (сподіваюся) всі дізнаємося.
Тому, думаю, вже час переосмислити другу частину терміну «політтехнолог»: сучасний політтехнолог має бути більше ІТ-фахівцем, ніж політологом. А той, хто у цьому не розбирається фахово, може лише проводжати цей потяг поглядом.
Бо може статися так, що скоро призначати депутатів і президентів по факту буде не якийсь там «електорат», а соцмережі та інформаційні технології. У тому числі російський Телеграм та китайський Тік-Ток.
До речі, це дві найпопулярніші в Україні платформи, а влада, схоже, не збирається нічого з цим робити.