Справедливість. Ефективність. Взаємодопомога
Як перемогти у війні, яка стала позиційною, ворога, який переважає в ресурсах?
Здоровий глузд диктує відповіді:
– стати якісно кращими;
– ефективніше використовувати ресурси, які маємо;
– отримати переважаючу підтримку союзників.
Для вирішення цих задач маємо організуватися так, щоб якнайкраще розпорядитися тим, що маємо, і послати союзникам сигнал про те, що ми є природною частиною вільного світу.
Сун Цзи вчив, що питання ведення війни і досягнення перемоги – це питання організації, тобто побудови такого звʼязку між наявними елементами, який забезпечить якнайкращий результат.
Притому елементами є і матеріальні ресурси, і готовність людей жертвувати власністю, здоровʼям і життям для Перемоги, і здатність системи управління реагувати на виклики і спрямовувати всі ці ресурси куди потрібно.
Ми бачимо, що українська влада змушена реагувати на теми, які отримали суспільний розголос та позначаються як важливі нашими союзниками. Оскільки критерії і у суспільства, і у союзників спільні та виходять із необхідності Перемоги – проблемні теми вони визначають практично тотожно.
Корупція, неефективність і непрозорість управління.
Влада намагається реагувати на ці виклики, створюючи картинку «простих рішень», які мають задовольнити емоційно. Але очарування чиїмось показовим вигнанням швидко вивітрюється, бо проблеми спецефектами не вирішуються.
Натомість питання організації належного управління вирішуються, якщо рішення відповідає трьом критеріям:
1. Справедливість.
Покарання має знаходити винуватих, а не призначених на цю роль владою. До вирішення проблем мають залучатися ті, хто здатен їх вирішити, а не кому хочуть уділити вигідний шмат. А щоб це не лишалось благим побажанням – і відповідальність, і залучення до роботи мають здійснюватись прозоро. І підхід до всього і всіх має бути рівним. Верховенство права і «закон один для всіх» – про це.
2. Ефективність.
Проблема – це невідповідність результату поставленій цілі, а не факт, що про це стало відомо. Вирішення проблеми – це не спецефект, не замітання під килим і не переключення уваги. Це усунення причин, через які результат не відповідає цілі. Результат – критерій правильності. Не соціологія підтримки.
3. Взаємодопомога.
Солідарність. Вони потрібні на всіх рівнях – від пріоритетів виділення грошей на армію і виробництво, до ставлення до ветеранів і одне до одного.
Вчора трохи говорили про те, чим кожен і кожна може прислужитися для Перемоги.
Це і про таке теж. Просто будь-яка дія має зіставлятися з тим, чим вона наближає нашу Перемогу. Такий підхід дозволить краще управляти ресурсами і покаже партнерам, що ми таки «свої».