Вісті з фронтів. 01.06.2023. Частина ІІ (відео)

Костянтин Машовець

Прошу вибачення, довелося терміново виїхати у справах. Тому наступна частина “запитання-відповіді” тільки сьогодні.

Denis Polyakov: Вітаю! Як Ви вважаєте, в майбутньому нам слід очікувати в Білгородській та інших прикордонних областях РФ якісь дії РДК (або інших загонів, укомплектованих людьми з російськими паспортами і російською технікою)? Вони будуть схожі на те, що ми бачили минулого тижня (вдарити – повернутись), або стануть масовішими за задіяними силами та засобами і тривалішими за часом?

– Щодо найближчого часу, то думаю це навряд чи станеться. Однак, у сенсі тенденції, певної сфери та напрямку діяльності, цілком ймовірно, може повторитися. І так, думаю, розмах та обсяги таких дій, їх тривалість можуть зростати.

Sergiy Bernatsky: Що робиться для протидії Ланцетам?

– А питання з розряду – може вам ще й ключа від квартири, де гроші лежать… Хто ж вам скаже у відкритому доступі? Краще вважайте, що нічого не робиться.

Железный Дорожник: Нам теперь Талибан союзник?

– У жодному разі. Хоча це багато в чому залежатиме від реального бажання Талібану співпрацювати з цивілізованим світом. і його розуміння того, що в жорсткій міжнародній ізоляції йому довго не протягнути.

John Grey: У русні є сили, щоб найближчі місяці кудись наступати з серйозними цілями? Наприклад, на Краматорськ або Лиман, або Запоріжжя.

– Я думаю, вони спробують. Принаймні на одне оперативно-тактичне угрупування резервів у них вистачає, але це точно будуть не Крам і не Запоріжжя, скоріш за все, це буде ділянка Куп’янськ – Лиман.

Александр Славянец: Чи відомо, скільки переправ через Сіверський Донець мають окупанти в районі Лисичанська? Чи облаштували вони переправу через річку у районі Привілля та Шепилівки, яка дає змогу прямого сполучення між угрупуванням в районі Кремінна-Сватове та угрупованням, яке перебуває на правому березі Донця?

– Відомо, вони всі знаходяться під цілодобовим розвідувальним контролем.

– Облаштували, але тільки не там, де ви вказали, а у районі Новодружеська (основна), а в районі Привілля, скажимо так, допоміжна.

Andriy Marchen: Пане Костянтине, керівник ГУР Буданов однією з трьох найбільших невдач на початку вторгнення 0рків назвав швидке падіння Волновахи. Чи є у вас інфа, як розвивалися події в тій операційній зоні, і які сили протистояли одна одній?

– Лише приблизна, і її, на жаль, дуже мало. Події у Волновасі взагалі становлять таку собі “білу пляму” (принаймні для мене).

Елена Хоришко: Добрий вечір, Костянтине. Дякую вам за роботу. Скажіть, будь ласка, які у нас перспективи на Куп’янському напрямку? Ворог там продвигається, взяв Масютівку. Чому не вдається його там зупинити? Чи це зараз не дуже важливий напрямок для нас? На ваш погляд, у Сватівсько-Кремінського напрямку є перспективи як можливого напрямку для наступу?

– Сподіваюсь, ви розумієте, що грунтовно та детально я вам не зможу відповісти, але якщо лаконічно, то:

– поки, не дуже значні.
– я би не надавав особливого значення якимось тактичним результатам противника, тим більше досягнутим, м’яко кажучи “не сьогодні”. Основний сенс і зиск активізації дій противника на Куп’янському напрямку цілком зрозумілі, тому чогось особливо небезпечного в оперативному відношенні поки що я не бачу.
– перспективи є, справа за малим – їх реалізацією.

Olexandr Proshin: Стосовно оборони Бахмута. Можливо, було б доцільно залишити місто та вести оборону на прилеглих висотах? І зробити це давно та не втрачаючи мотивованих воїнів (вважаю, що загибло їх дуже багато)? Особливо на цьому фоні не подобається, мягко кажучи, риторика наших ЗМІ, подається як майже перемога та піар воєначальників (особисто одного, до якого купа питань ше с 2014р). Ваши думки. Дякую.

– Про це мало сенс вести мову ДО початку боїв за саме місто, зараз це виключно розмахи кулаками після драки.

– Воєнне значення боїв за Бахмут протягом всієї оборонної операції ЗМІНЮВАЛОСЯ й, головним чином, у бік його збільшення. Ті, хто стверджує, що краще було відійти з Бахмуту раніше, мали рацію виключно ДО того, як почалися бої за саме місто. Якщо людина не розуміє взаємозв’язку між боями за Бахмутський район оборони та ситуацією на прилеглих напрямках чи ділянках, це зовсім не означає, що у своїх судженнях щодо “краще було відійти” вона повністю та тотально права.

– Не думаю, що генерал Сирський, якого не зовсім адекватні наші співгромадяни звинувачують у якомусь піарі, насправді заслужив ці звинувачення. Цей генерал командує відповідним угрупуванням ЗСУ, яке діє саме на цьому напрямку. Він так чи інакше напряму пов’язаний із ВСІМА подіями, які там відбуваються. Тому ці звинувачення на його адресу повністю позбавлені будь-якого здорового глузду.

Кирилл Мазан: Добрий вечір, пане Костянтине. Останнім часом зменшилась кількість обстрілів міста Запоріжжя системами С-300. На Вашу думку, це може бути пов’язано з використанням силами оборони ракет “Storm Shadow” по цілях в окупованому Бердянську та Маріуполю? Дякую!

– Точно вам не скажу, але це ну-у-у дуже ймовірно.

– Й так, цілком можливо, що мова не обов’язково йде саме про КРПБ “Storm Shadow”.

Olexandr Smolianinov: Чи достатньо “сил и средств” у русні навколо Курська і Білгорода, і скільки нам потрібно ресурсів на той випадок, якщо наше керівництво силами ЗСУ вирішить їх окупувати з метою шантажу та обміну на нашу територію? Не схоже на те, щоб зараз там була вибудувана серйозна оборона. Звісно, партнери України це не підтримають і все таке, але як теоретичний “план В” – чому б ні, якщо є перспективи?

– Оперативна група (ОГ) “Курск” зі складу угрупування військ”Запад” (КП – м. Рыльск):

– полків Територіальних військ (ТрВ) – 1;
– батальйонів – 9, з яких мотострілецьких, танкових, повітряно-десантних, десантно-штурмових (мсб, тб, пдб, дшб) – 6, стрілецьких батальйонів (сб) – 3;
– окремих батарей польової артилерії та реактивних систем залпового вогню (батарей ПА та РСЗВ) – 9, з яких самохідно-артилерійських батарей (сабатр) – 1, гаубічно-артилерійських батарей (габатр) – 2, реактивно-артилерійських батарей (реабатр) – 2, протитанкових артилерійських батарей (птабатр) – 4.
Загальна чисельність о/с – понад 5,9 тис. в/с.

– Оперативна група (ОГ) “Белгород” зі складу угрупування військ “Запад” (КП – с. Борисов – Белгород – знову с. Борисов) – майже ідентична за структурою ОГ “Курск”, за виключенням того, що в ній трохи більше окремих батальйонів (+2) – 11, та потужніше артилерійська складова – має 5 артдивізіонів (хоча 4 з них протитанкові) і зразу 17 окремих артилерійських батарей. Більша вона й за своєю чисельністю, ніж ОГ “Курск”, – нараховує більше 9000 в\сл.

Окрім того, варто враховувати, що в разі “загострення ситуації” командування військ противника здатна протягом перших 24-х годин задіяти на вищевказаних напрямках ДОДАТКОВО до 2-3-х батальйонів зі складу резерву УВ “Запад”, а протягом наступних 48-и годин – до 2-х бригад\полків.

Відповідно, торкаючись вашого питання, варто зробити висновок, що:

– Оцінка в категорії “достатньо\недостатньо” сил та засобів у противника щодо дій на вказаних вами напрямках напряму залежить від відповіді на питання “для чого саме?”. Одна справа – протидія рейдам порівняно невеликих маневрових груп противника, інша справа – значний у розмаху та обсягу сил і засобів, які залучає противник, наступ.

– Якщо ви ведете мову про самі міста Курск та Білгород, то, очевидно, ви маєте на увазі принаймні оперативно-тактичний розмах гіпотетичного українського наступу. В такому разі, очевидно, що вищевказаних сил та засобів противника для ефективної протидії цьому не вистачить.

– Наші партнери та союзники вже встигли як по офіційним, так й неофіційним каналам довести до військово-політичного керівництва України своє негативне відношення до “активних наступальних дій ЗСУ на міжнародно-визнаній території рф”, особливо з використанням озброєння та військової техніки (ОВТ) західного виробництва.

John Grey: Реально щось зробити з їх Ту? Влупити в польоті або накрити на дальніх аеропортах, або якусь диверсію організувати?

– Реально, але я би не хотів в цьому питанні, зі зрозумілих причин, вдаватися у подробиці.

Mikhail Suris: Откуда ведутся атаки на Киев Шахедами? Есть ли какая-то возможность сбивать их на подлете?

– Напрямки дії баражуючих боєприпасів типу “Шахед -131\136” щодо Києва носять різноманітний характер. Основними, умовно кажучи, є “північ – північний схід”, а також” “південь – південний схід”. Один час вони досить активно використовували р. Дніпро для більш непомітного входження у ППО-зону столичного регіону.

– Так, така можливість є, і вона достатньо активно використовується. Але у цьому сенсі є певна особливість, з умовного напрямку “північ” подльотний час цих БПЛА порівняно невеликий.

Апполинарий Пупырышкин: Это всё таки до 2035-го?

– Навряд чи, я би так не визначав поки що.

Aliaksandr Hrytsuk: Стоит ли ожидать F-16 для проведения наступления? Либо же существует вероятность тогда, что противник перехватить инициативу на поле боя?

– Саме “для проведения наступления” літаки типу F-16 навряд чи варто очікувати.

– “Инициатива на поле боя” – в якому саме бою? Бій – це дія тактичного рівня, відповідно, ініціатива в ньому залежить від її характеру – атакуєте\штурмуєте ви чи обороняєтесь. Тому у цьому сенсі на сьогоднішній день обидві ворогуючі сторони почергово на РІЗНИХ ділянках і напрямках фронту то виявляють ініціативу, то віддають її противнику.

– Інтенсивність та частота зміни цього залежить від багатьох факторів, але головним чином, від характеру ситуації у більш значному сенсі – на оперативно-тактичному та оперативно-стратегічному рівнях.

Borys Borys: Шановний пане Костянтине! Чому ми складуємо боєкомплект у Хмельницькому – місті, де майже не діє ППО (на мій погляд)? Що таке 5 пошкоджених літальних апаратів у Хмельницькому?

– Ми?! Ви не помилилися адресою?

– Не знаю, питайте у тих, хто розповсюджує цю інформацію. Я на цей рахунок нічого не чув.

Dmitry Ar: На РФ, ротом білгородського губернатора, знов заволали про “приєднання” Харкова. На вашу думку, наскільки РФ зараз спроможна провести успішну наступальну операцію по захопленню Харківщини? Чи є ознаки того, що вони наважаться спробувати це в осяжній перспективі?

– На сьогоднішній момент УВ “Запад” зосередило свої основні зусилля на Куп’янському напрямку. Тут діє:

– омсбр (брмп) – 3,
– мсп (тп) – 10,
– мсп ТрВ – 11,
– омсб ТрВ – 5,
– загонів “БАРС” – 2,
– загонів ПВК – 1.

Безпосередньо у напрямку на Харківський ОР діє ОГ “Белгород” (про неї я неодноразово писав, тому повторюватись не буду).

Тому висновок тут може бути цілком однозначний – НА ДАНИЙ МОМЕНТ організувати та провести наступальну операцію хоча б оперативно-тактичного рівня, яка б могла призвести до створення передумов захоплення чи навіть оточення м. Харків, у російського військового командування немає.

– Що стосується “осяжної перспективи”, то це залежить від 2-х факторів – вашого розуміння терміну “осяжна перспектива”, а також загального (тобто стратегічого) розвитку ситуації у війні, або принаймні у смузі відповідальності УВ “Запад”.

Vitaly Trofimov: Добрий день. Рф кожного дня запускає по нас шахеди 40, 50 штук. Скажіть, чому саме кожний день по такій кількості? Для них було б ефективніше накопичити сотню шахедів і сотню ракет і за один раз цим всім вдарити.

– Не було б це ефективніше. Тому що ефективність повітряного удару визначається НЕ ТІЛЬКИ КІЛЬКІСТЮ засобів повітряного нападу, які противник виділяє у склад наряду сил і засобів, призначених для участі в цьому ударі, а цілим рядом інших факторів, причому не менш важливих за своїм значенням, ніж кількість повітряних цілей.

– Конкретна чисельність визначається головним чином обраною тактикою (методологією) подолання нашої системи ППО противником. У даному випадку можемо вести мову про намагання противника “перевантажити” у короткостроковій перспективі нашу систему ППО (те, що наші громадяни називають виснаженням ППО). Для цього набагато важливіше бити ЧАСТО, а не потужніше. Хоча і з “потужніше” у нашого противника також ВЖЕ виникли певні складнощі.

Vsevolod Sharko: Дякую за вашу працю. Якийсь час тому прослизнула інформація про те, що Китай планує переобладнати свої застарілі літаки під дрони. Це доцільно лише як варіант утилізації чи це, враховуючи можливості бойового літака, має більшу перспективу, ніж розробка дрона з нуля? Я маю на увазі «важкі» дрони, що співвідносяться з літаком за габаритами та цілями використання. Чи можемо ми використати цей досвід для себе?

– Це видається достатньо доцільним. Але за 2-х умов. Перше – якщо у вас є достатньо “старих літаків”, які можливо перетворити у БПЛА, друге – ви володієте відповідною технологією не тільки переобладнання, а й ефективного ВИКОРИСТАННЯ такого роду БПЛА.

– В принципі, можемо, принаймні Азербайджан саме так і діяв по відношенню до старих Ан-2, яким він знайшов достатньо ефективне використання в ході останньої війни за Карабах, довівши систему тактичної ППО Вірменії (а частково не тільки її) таким чином до стану хаосу. Думаю, саме це випробовували китайці під час появи у повітряному просторі біля кордонів Тайваню 4-х старих J-7 у складі їхньої авіагрупи.

 

Автор