Санкції на часі. 29.12.2024

Володимир Омелян

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій станом на 29.12.2024.

1. У росії курс долара вперше закінчив рік вище 100 рублів.

– Вперше курс російського рубля завершує рік на позначці вище 100 руб./$.
– Центральний банк росії встановив офіційний курс долара на 29 грудня 2024 року на рівні 101,68 рублів. Цей курс діятиме до 9 січня 2025 року. Курс юаня склав 13,43 рубля.
– Протягом року російська валюта знецінилася на 11,8% щодо долара і на 6,4% щодо юаня.

2. Telegram почав блокувати канали російської пропаганди в Європі.

– Країни Європи почали блокувати телеграм-канали, пов’язані з російською пропагандою. Серед заблокованих каналів — «Российская газета», «Известия», «РИА Новости», а також канали Першого каналу, «Росія 1» та НТВ.
– Наразі ці канали недоступні в Польщі, Бельгії, Франції, Греції, Нідерландах, Чехії та Італії.
– При спробі відкрити зазначені телеграм-канали користувачі бачать повідомлення, що їхній контент порушує місцеве законодавство.

3. росія намагається переорієнтувати експорт зріджених вуглеводневих газів (ЗВГ) до країн Центральної Азії та Китаю перед вступом у дію санкцій Європейського Союзу.

– ЄС запровадив заборону на постачання ЗВГ із росії 20 грудня 2024 року після року перехідного періоду.
– У 2022 році Європа забезпечувала 80% російського експорту ЗВГ.
– За 11 місяців 2024 року загальний експорт ЗВГ із росії скоротився на 7% до 3 млн тонн.
– Постачання до Європи впали на 27%, тоді як залізничний експорт до Центральної Азії зріс у 3,4 рази, а до Китаю — на 42%. Крім того, автопостачання до Китаю зросло на 60%.
– Переорієнтація експорту почалася ще у 2023 році, проте, попри цю динаміку, прогнозується зниження загального обсягу експорту ЗВГ із росії у 2025 році.

4. Глобальні транскордонні інвестиції зазнали суттєвих змін через геополітичну напруженість, санкційний тиск і нові економічні виклики.

– Порівняння інвестицій у нові проєкти до і після пандемії показує зростання потоків більш ніж на 50% до Африки, Розвиненої Азії, Європи та Індії.
– Водночас інвестиції у Китай знизилися на 67%, а в росію — на 98% у період 2022–2023 років порівняно з 2015–2019 роками.
– Це падіння пояснюється посиленням санкцій та регуляторних обмежень, що зменшують приплив капіталу, технологічною війною, у межах якої США та ЄС ускладнюють доступ Китаю й росії до важливих технологій, таких як напівпровідники, а також переорієнтацією інвесторів на стабільніші ринки, такі як Африка, Південно-Східна Азія та Індія.
– Інвестиції в Африку зросли на 109%, а в Індію — на 54%, що демонструє глобальний перехід до диверсифікації партнерів і зменшення залежності від регіонів із високими геополітичними ризиками.

5. Майбутнє транзиту газу через Україну залишається невизначеним.

– До завершення російсько-української угоди про транзит газу залишається кілька днів, і переговори заходять у глухий кут. Україна протистоїть тиску з боку Словаччини, Угорщини та інших країн, які покладаються на російський газ.
– Президент Володимир Зеленський заявив, що не допустить транзиту російського газу, але розглядає можливість транспортування газу з інших країн.
– Словаччина, очолювана прем’єр-міністром Робертом Фіцо, активно лобіює продовження поставок, погрожуючи припинити постачання електроенергії Україні.
– Тим часом у Європі зростають побоювання, що ця суперечка підірве енергетичну єдність ЄС і створить нові виклики для регіону.
– Питання продовження транзиту газу впливає на безпеку української газотранспортної системи, яка може стати ціллю для ракетних ударів у разі припинення поставок.
– Уряд Зеленського також розглядає варіанти компенсації Словаччині або залучення нових постачальників газу, таких як Азербайджан.
– ЄС дистанціюється від переговорів, наголошуючи на високих рівнях запасів газу та прагненні відмовитися від російських енергоносіїв.
– Однак продовження транзиту російського газу може поставити під загрозу принципову позицію ЄС щодо енергетичної незалежності від росії.

6. Польща обіцяє перекрити кордон з білоруссю.

– Польща планує завершити будівництво прикордонної стіни та закрити кордон з білоруссю до наступного літа, щоб зупинити потік мігрантів, який Варшава називає гібридною війною росії.
– Додаткові інфраструктурні роботи уздовж 400-кілометрової східної межі, про які уряд Дональда Туска оголосив на початку цього року, мають бути завершені до середини 2025 року.
– Польща почала будувати прикордонну стіну наприкінці 2021 року, коли режим Лукашенка вперше сприяв прибуттю тисяч мігрантів до Польщі та сусідніх балтійських країн.
– Туск, який вступив на посаду рік тому, поставив боротьбу з «гібридною війною» росії на перше місце в своїй програмі, включаючи відправку додаткових військ у буферну зону вздовж кордону з білоруссю. Його уряд встановлює камери нічного бачення та тепловізори, будує нову дорогу для патрулювання кордону і зміцнює п’ятиметровий сталевий паркан, який попередній уряд побудував у 2022 році.
– Варшава також закликала партнерів по ЄС внести фінансовий вклад в окремий військовий проєкт під назвою «Східний щит», який є частиною власної оборони Європи від подальшої російської агресії. Туск виділив 10 мільярдів злотих на цей проєкт, що включає нові системи повітряного спостереження, протитанкові загородження і рівчаки, з польського оборонного бюджету, який наступного року досягне 4,7% ВВП, що є найвищим показником у НАТО.
– Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен заявила, що Брюссель виділить 170 мільйонів євро країнам, що межують з росією та білоруссю, для протидії «гібридним загрозам від неприпустимого використання росією та білоруссю зброї міграції».
– В найближчі місяці Варшава також побудує нову дорогу до російського анклаву Калінінград, що дозволить польським військам швидше реагувати на можливі порушення безпеки.

7. Cadbury вперше за 170 років втратив королівський патент: це може бути пов’язано з війною.

– Шоколадний бренд Cadbury вперше за 170 років втратив королівський патент — офіційне визнання того, що компанія або особа надає послуги або товари членам королівської родини.
– Cadbury отримав привілей від королеви Вікторії у 1854 році й зберігав його протягом правління шести монархів підряд, але до нового списку короля Чарльза III не потрапив.
– Власник Cadbury – холдинг Mondelez International, який відмовляється згортати свою діяльність у росії.
– На початку 2024 року ініціатива B4Ukraine звернулася до короля із закликом позбавити привілеїв компанії Bacardi, Nestlé, Unilever та Cadbury.
– Активісти стверджували, що ці компанії опосередковано сприяють російським військовим зусиллям, продовжуючи працювати на російському ринку.

Автор