Про українські «Шахіди» (фото, відео)

Serg Marco

Коли я казав, що Україні не потрібні “Шахіди”, нам потрібні інші баражуючи боєприпаси, ця думка зустрічала критику. Мовляв, “Шахіди” якось же ефективні, у мирні міста ж долітають… Взагалі, це думка цивільних та бплашників з гаражним виробництвом, які можуть зробити аналоги “шахідів”, тому що вони доволі прості.

Тому цей пост – це роз’яснення моєї думки.

І перша думка, яку хочу донести, – це неправильність парадигми “Ми можем ось це, ну воно ж якось працює, тому це не завадить ЗСУ”. Це парадигма і Укроборонпрому (УОП), і ще багато кого.

Правильна парадигма – це “Ми вивчили це питання, нам потрібен саме такий продукт з такими теххарактеристиками, і навіть якщо ми не можем зараз його зробити, то повинні знайти технології та запчастини, які дозволять зробити виріб саме з такими характеристиками”.

Це і є майбутнє ЗСУ. Всі нарешті зрозуміли, що ми, як і Ізраїль, назавжди будемо мати ї*анутого сусіда, який завжди буде нас ненавидіти, та у майбутньому нас чекає реванш.

Й Ізраїль, зрозумівши це, зробив такий ВПК, що весь світ розуміє, що дої*атись до них буде дуже поганою думкою. Бо технічний рівень їх зброї та готовність всієї країни захищати свої землі там на рівні недосяжному для арабських сусідів, які теж дуже хочуть показати, що вони не гірші за Ізраїль, та копіюють їх рішення.

Так і з’явився “Шахід”. До речі, не без допомоги РФ, як і вся програма БПЛА в Ірану.

А тепер я вам покажу, з чого ж іранці копіювали свій виріб.

Знайомтесь. Це – IAI Harpy. Він же “Гарпія”.
Розмах крил – 2 метри.
Довжина – 2,3 метри.
Загальна маса – 125 кг.
БЧ – 75 кг.
Максимальна швидкість – 250 км/ч.
Дальність роботи – 400 км.
Час у повітрі – 3 години.
Максимальна висота – 3000 метрів.
Основна задача БПЛА – ураження цілій РЕБ та ППО. Дрон не має камери, але має пасивну РЛС, яка сканує простір та знаходить РЛС РЕБ та ППО. Після захвату цілі крило баражує на нього.
Дата запуску у виробництво – 1989 рік.

1989 рік. Тобто ми ще у совку були, коли ізраїльтяни розробили баражуючий боєприпас, якій і зараз, за 33 роки, для нас був би дуже актуальним. Подивіться на його фото.
Знайомий сілует? 😉

Так, це “Шахід” на максималках. Контейнерний пуск, аеродинамічна схема і інше – це все запозичено Іраном у Ізраїля. Я колись сказав, що “Шахіди” – це коли іранці дуже хочуть показати, що вони теж таке щось можуть робити, але ніт, до ізраїльских БПЛА “Шахід” не дотягує.

До речі, для Ізраїля і багаторазово модернизована “Гарпія” – це теж вже минуле. На озброєння Ізраїлю заходить “Гарпія-2 міні”, це більш просунутий БПЛА вже не тільки з пасивною РЛС, а ще й з оптичною системою наведення. І, знаючи рівень ізраїльских технологій, він буде на озброєнні та актуальним не одне десятиріччя.

Але ми повернемось до першої “Гарпії”. Тому що саме цей БПЛА був прабатьком наступного жаха з неба.

Його величність IAI Harop. Небесний жах.

Загальна дистанція польоту – 1000 км.
Крейсерська швидкість – 185 км/ч.
Довжина – 2.5 м.
Загальна вага – 125-135 кг.
БЧ – 15-20 кг.
Час у небі – 6-9 годин.

Цей баражуючий боєприпас може багато разів злітати та садитись, він може займатися розвідкою, а якщо знайде достойну ціль, то атакує її як баражуючий боєприпас. Ми, до речі, звикли, що баражуючі боєприпаси заходять на ціль пікіруючи.

Так ось Хароп пікірує майже вертикально. Він знаходить ціль, будучи високо у небесах, після чого практично вертикально пікірує на неї. Десь читав, що у цей момент його швидкість більше за 400 км/ч. Так, підлітаючи, він як і Шахід дзижчить як мопед, але… тобі це не дуже допоможе, його чисто фізично збити дуже важко.

IAI Harop – це розробка початку двохтисячних. Два десятиріччя тому.

І, за словами військових Азербайджана, цей дрон був дуже успішний у бойових діях з Вірменією. Тобто через два десятиріччя цей дрон бив ББМ та ППО, як ти лузгаєшь насіння. Окрім того, 28 вересня Азербайджан повідомив, що ударом Harop був знищений бункер, в якому знаходився начальник розвідувального управління Генштабу збройних сил Вірменії Аркел Мартикян.

Тільки вдумайтесь. Ізраїль два-три десятиріччя тому зробив зброю, яка зараз актуальна при самому технологічному театрі бойових дій. Тому що в них ї*анутий сусід. І в них все вийшло.

Так ось, після цього лікнепу я таки донесу свою думку.

Так, випуск дешевих баражуючих боєприпасів у цій війні має сенс. Поки що. Але ті ж “Шахіди” долітають навіть у мирні міста у кількості біля 10%. І коли ти починаєшь рахувати загальну вартість одного влучання, то не так вже дешево виходить. Тому, якщо ми і зробимо аналог “Шахідів”, то він повинен бути набагато технологічнішим, щоб його КПД влучання був значно вищим.

Але це щоб кошмарити тилові якісь об’єкти. Ми такими ББ війну не виграємо.

Тому я не хочу, щоб Україна поставила собі за місію зробити аналог “Шахіда”. Я хочу, щоб Україна зробила аналог IAI Harop та Mini HARPY 2 (відео цього комплекса нижче).

Я хочу, щоб, використавши знання цієї війни, ми зробили комплекси на рівні ізраїльських, які ще десятиріччя будуть актуальними. І якщо ми поставимо собі таку мету, ми її досягнемо, в нас є гарні інженери, народжені цією війною, та багато пілотів, які гарно розуміють, які саме функції повинні закривати новітні українські БПЛА.

Ось така повинна бути ціль. Така повинна бути місія нашого Укроборонпрому.

І я вважаю, що ми з нею впораємося. Тому що зброя саме такого рівня є запорукою нашої безпеки у майбутньому.

Автори