Влада так і не видала жодної притомної реакції на оприлюднення Pandora Papers

Більше місяця тому, 4 жовтня 2021 року, «Слідство.інфо» оприлюднило «український епізод» Pandora Papers.

Але інформація про ймовірне виведення коштів ПриватБанку Коломойським через «офшорки» Зеленського і Баканова жоден правоохоронний орган так і не зацікавила. Ні НАБУ, ні ОГПУ не розпочали розслідування справ щодо участі Зеленського у викраденні коштів ПриватБанку.

Ми почули лише, що Нацагентство із запобігання корупції (НАЗК) врахує інформацію про офшори з розслідування Pandora Papers при перевірці декларацій президента Володимира Зеленського і глави СБУ Івана Баканова. Згодом НАЗК задовольнилось поясненнями самого Зеленського, без додаткових перевірок, і навіть запопадливо назвало його «зразковим декларантом».

При тому у світі зовсім інша реакція на Pandora Papers. Так, президенту Чилі Себастьяну Піньєрі було оголошено імпічмент нижньою палатою національного парламенту тільки через те, що опубліковані документи засвідчили, що один з синів Піньєри використовував офшорні компанії на Британських Віргінських островах для продажу гірничого проєкту «Домінга», співвласником якого була родина президента.

У Чехії вже 4 жовтня Національний центр боротьби проти організованої злочинності SKPV розпочав розслідування проти Прем’єр-міністра Чехії Андрея Бабіша, який, за даними Pandora Papers, використовував офшорну компанію, щоб купити замок на півдні Франції за $22 млн. у 2009 році.

Тоді ж, 4 жовтня, через Pandora Papers Спеціальна державна прокуратура Чорногорії порушила кримінальну справу проти президента країни Міло Джукановича. За даними «досьє Пандори», Міло та Блажо Джукановичі уклали секретні угоди про управління своєю власністю, а син президента Чорногорії використав цю структуру для створення двох прихованих фірм із дочірніми компаніями в Лондоні та Чорногорії.

Нагадаємо, що Pandora Papers – це розслідування понад 600 журналістів-розслідувачів із 117 країн, де було опрацьовано понад 11,9 мільйона документів щодо політиків і державних діячів зі всього світу.

Pandora Papers виявили, що король Йорданії Абдулла II витратив на розкішні будинки в Лондоні, Каліфорнії, прем’єр-міністр Лівану Наджіба Мікаті використав офшорну компанію з Панами, щоб придбати у 2008 році нерухомість у Монако за понад 10 мільйонів доларів, а екс-прем’єр Британії Тоні Блер та його дружина Чері купили через офшор таунхаус вартістю 8,8 млн доларів у 2017 році, зекономивши на сплаті податків понад 400 000 доларів. У Pandora Papers названо 38 українських політиків – найбільше з усіх країн.

Серед іншого, виявилось, що офшорні компанії були і є у Володимира Зеленського та його оточення, і з 2012 року вони отримали 40 мільйонів доларів від офшорних компаній Ігоря Коломойського. Переказ коштів відбувався у час, коли Коломойський виводив кошти ПриватБанку. Розслідувачі припустили, що фірми Зеленського могли брати участь у виведенні грошей з банку.

За висновком НБУ, до націоналізації ПриватБанку було завдано шкоди мінімум на 5,5 млрд. дол. На момент націоналізації банку в 2016 році приблизно 97% всіх неповернених кредитів для компаній, наданих ПриватБанком, належали бізнесам, якими володіли або які контролювали Коломойський та Боголюбов. На докапіталізацію ПриватБанку в цілому держава витратила понад 155 млрд гривень.

І така підозра дуже обґрунтована. Справа у тому, що компанії Зеленського, зареєстровані в Україні, у 2010-2011 роках взагалі прибутку «не приносили». ТОВ «Кіноквартал», ТОВ «Студія квартал-95», ТВ «Зеларі Фіш», ТОВ «Продюсерський центр «Ліга сміху», ТОВ «Квартал ТВ» та інші не демонстрували у цей час прибутку або показували збитки. У 2012 році, коли було перераховано 40 млн. дол. на офшорні рахунки Зеленського і Шефіра, ТОВ «Кіноквартал» показав прибуток 8 млн. грн., ТОВ «Студія квартал-95» – 98 млн. грн. Таким чином, попри «тиск податкової», як це каже Зеленський, його підприємства у 2012 році (на відміну від попередніх) показали прибутки (і немалі, зважаючи на курс гривні 1:8), а плюс до того, ще отримали 40 млн. дол. США на офшорні рахунки. За що в «офшорах» Зеленського і його оточення з’явились ці 40 млн. дол? Що означає фраза про «внесок до статутного капіталу»? Що чи кого купив Коломойський? Зеленського?

Ще один доказ цього – у 2019 році тиску на кварталівців бути не могло (бо цим вони мотивували відкриття своїх офшорів), адже президент – Зеленський, зали на концертах кварталу повні, як і раніше, гастрольна діяльність значно ширша, але офіційні доходи у 2019 році компаній Зеленського — 20,1 мільйон доларів. Тобто принаймні удвічі менше, ніж у 2012 році.

Варто також зазначити, що власником офшорних компаній лідерів проєкту «Квартал-95» був Іван Баканов, нині голова СБУ. Баканов володів офшорною фірмою Davegra Limited, яка була номінальним власником всього офшорного бізнесу Зеленського і його друзів-«кварталівців». Про те, що реальними власниками є саме вони, йдеться в таємній «трастовій декларації», яку підписав Баканов.

Також розслідування виявило, що Зеленський отримував дивіденди від однієї з офшорних фірм вже після того, як формально продав свою частку в ній.

Українська влада довго мовчала про офшорну справу, взявши за зразок поведінку російського президента Путіна. Лише через два тижні після оприлюднення інформації Зеленський вперше (в ефірі ICTV) прокоментував розслідування Pandora Papers. Цей коментар виглядав, м’яко кажучи, неадекватним:

«Усе те саме, що у 2019 році, те саме «кіно» я бачив на каналах олігарха Порошенка, який розумів, що ніякого «бруду» на мене немає … Тішить, що жодної нової деталі я не побачив. Це говорить про те, що з 2019 року на мене як на президента України нічого товариш Петро так і не знайшов. Це тішить трішечки».

Тобто Зеленський натякнув, що Pandora Papers знайшов П. Порошенко! У страху перед Порошенком великі очі…

При тому Слідство.інфо, яке оприлюднило інформацію про офшори Зеленського, – недружня до П’ятого Президента П. Порошенка структура. У часи президентства Порошенка журналісти проекту дуже часто критикували П. Порошенка, тому підозрювати їх у політичній заангажованості не доводиться.

Проблема офшорів Зеленського і його оточення не стільки в тому, що він таким чином уникав оподаткування в Україні, а у тому, що розслідування Pandora Paper виявило участь вищих посадових осіб держави та їх оточення – президента Зеленського, голови СБУ І.Баканова, братів Сергія і Бориса Шефірів, один з яких – перший помічник президента Зеленського, міністра Олександра Ткаченка, Андрія Яковлєва – в оборудках І. Коломойського з виведення 40 млн. дол. з ПриватБанку в офшорні юрисдикції. Іншими словами, через свої офшори Зеленський і його оточення відмивали вкрадені Коломойським кошти ПриватБанку.

Джерело

Ілюстрація © KMR Images

Автор