Новини науки. 8-15 липня

Доброго дня любителям наукових новин!

До вашої уваги пропонуються найцікавіші наукові новини минулого тижня. Сьогодні ми долучили новий розділ – археологію. Маю надію, що згодом майже всі галузі науки будуть представлені у наших оглядах. Буду вдячний за поради і відгуки. Залучайтеся!Археологія

Зазвичай археологічні новини широкий загал читачів отримує у розділі «цікавинки» – адже багато відомостей з історії людства охоплені певним ореолом загадковості: тут тобі і відвідування позаземних братів, і містичні пояснення звичайних речей і багато іншого. Що ж, археологія увійшла до світу пересічного громадянина через фільми про Індіану Джонса, Лару Крофт та Бібліотекара. Між тим, справжні археологічні проблеми і загадки більш буденні, але не менш важливі для усвідомлення шляхів розвитку людства. Сьогодні пропоную вашій увазі дві новини: одна суто археологічна, а інша – на межі археології та сучасних технологій.

У мексиканській піраміді знайшли секретний тунель

Archaeologists Find a Secret Tunnel Hidden Beneath Mexico’s Pyramid of The Moon

У повідомленні зазначається, що археологи з мексиканського Національного інституту антропології та історії виявили раніше невідомий тунель під пірамідою «Місяця» за допомогою топографії. Відкриття підтверджує, що жителі Теотіуакана відтворювали один і той самий образ у своїх величезних храмах, його функція полягає в імітації загробного світу. Ця знахідка дозволить глибше розуміти філософію і світогляд прадавніх мешканців американського континенту. Для прихильників містично-позаземних теорій цю новину неможна визнати позитивною, адже вона ще більше «приземлює» історію ацтеків.

Вчені розкрили секрет міцності давньоримського бетону

Scientists explain ancient Rome’s long-lasting concrete

Дослідників дуже давно дивувала стійкість давньоримського бетону, міцність якого донедавна не могли пояснити. Виявилось, що особливість цього бетону полягає не лише в особливих компонентах, а й у тому, що взаємодія з морською водою провокує специфічні хімічні реакції, які зміцнюють структуру матеріалу. За результатами цього дослідження стало відомо, що крізь бетон проростають кристали тоберморіту у значному обсязі. У складі також міститься пористий мінерал, що називається філіпситом. Дослідники стверджують, що ці кристали проростали під тривалою дією морської води, зміцнювали бетон і запобігали появі тріщини.

На думку науковців, це відкриття може стати поштовхом для розробки екологічніших будівельних матеріалів.

Астрономія – Біологія

Сучасна наука стала настільки інтегрована, що інколи дуже важко віднести ту чи іншу новину до конкретної наукової галузі. Отже, сьогодні у нас біологічні новини, які просувають вперед вивчення космосу.

Вчені виявили бактерії, які могли б існувати на Європі та Енцеладі

Hidden lake discovery sheds light on alien hunt

Дискусії щодо позаземного життя на супутниках Сатурна та Юпітера точаться давно. Річ у тім, що потенціальні фізичні умови на окремих небесних тілах теоретично допускають існування життя. Саме тому дослідження подібних умов на Землі дуже важливе для вирішення цієї проблеми.

Саме для цього створено дослідницький проект AstroLakes, який фінансується Європейським Союзом. Сьогоднішня новина стосується дослідження раніше невідомого виду бактерій, які живуть в Ісландському озері Skaftárkatlar. Умови існування в цьому озері дуже подібні до умов на Європі та Енцеладі, тому особливості фізіології та еволюційного розвитку виявлених бактерій дозволять знайти аналогічні форми життя в космосі.

НАСА досліджує грибкові утворення в інтересах космічної колонізації

Human presence impacts fungal diversity of inflated lunar/Mars analog habitat

Відомо, що однією з проблем космічної колонізації є імунна стійкість людини. Адже навіть звичайні і нешкідливі агенти в умовах підвищеного стресу, невагомості та штучного клімату можуть призвести до захворювань і зниження життєвого тонусу. Тому дуже важливими є дослідження, які вивчають стійкість людського організму в умовах, наближених до космічних.

Досліджено вплив різних видів мікроскопічних грибів на організм людини в умовах, подібних до тривалого перебування на Місяці або на Марсі. Виявилось, що людський організм по-різному реагує на присутність тих чи інших грибкових комплексів. Дослідження дозволять підвищити у майбутньому стійкість людського організму до можливих інфекцій в умовах космосу.

У Китаї стартував експеримент по симуляції життя на Місяці

Продовження попередньої теми. У Китаї розпочали масштабний експеримент. Двоє чоловіків і дві жінки протягом 200 днів будуть жити і працювати в модулі Юегун-1. Як відзначають китайські ЗМІ, цей експеримент вивчає стійкість системи життєзабезпечення модуля до роботи з людьми з різною швидкістю обміну речовин. Такі дані необхідні для того, щоб переглянути можливості довгострокової роботи системи.

Крім того, експеримент також досліджує психологічні зміни у людей, що знаходяться в замкнутому просторі протягом довгого часу, без зв’язку зі зовнішнім світом, і вплив ритму природного освітлення на настрій людей, зв’язок між кишковими мікроорганізмами і емоціями людей, роль різних рослин в регулюванні настрою людей тощо. Чекаємо результатів!

Біологія

Біологи виявили цікаві особливості поведінки павіанів, які впливають на перегляд основної парадигми еволюційного розвитку

Male Violence and Sexual Intimidation in a Wild Primate Society

У дослідженні розглядаються проблеми статевого насильства і примушування як еволюційного фактору. На відміну від визнаного і загальноприйнятого підходу щодо пріоритетності статевого відбору за наданням переваги з боку самиць, ці дослідження показали, що статеве примушування підвищує репродуктивний успіх самців і є важливим фактором еволюційної успішності окремих груп тварин. Вчені також довели, що кількість видів, де статеве насильство виступає фактором репродуктивної успішності, значно більша, ніж вважалось раніше. Крім того, ці дослідження дають основу для вивчення біологічних причин сексуальної агресії у людини.

Науковці з Американської асоціації сприяння розвитку науки ідентифікували ген, що захищає посіви пшениці від небезпечного грибкового захворювання

How wheat lost the evolutionary battle against its deadly fungal nemesis

В результаті дослідження виявлені і локалізовані гени, які визначають стійкість пшениці до розповсюдженої і небезпечної грибкової хвороби – пірикуляріозу. Завдяки дослідженню цих генів у майбутньому можна підсилити стійкість цієї культури, а також створити нові сорти, які не будуть пошкоджуватися паразитичними грибами. Цінність даного дослідження полягає ще й в тому, що це запобігатиме застосуванню отруйних речовин у рослинництві для боротьби із хворобами і шкідниками.

У США готові до польових випробувань із генмодифіковною капустяною міллю

Researchers test self-destructing moth pest in cabbage patch

Генмодифіковану капустяну міль було виведено ще у 2015 році. Спеціально синтезований ген викликає загибель жіночих особин молі ще на стадії личинки, доки вони не досягли статевозрілої стадії та не почали розмножуватись. В той же час, чоловічі особини з цим геном успішно розвиваються далі й згодом розлітаються по полю та спаровуються з немодифікованими самками, поширюючи «гени самообмеження». Ця технологія, на думку вчених, допоможе побороти шкідника без застосування хімічних та інших методів боротьби. До того ж, даних метеликів з генетичною трансформацією можна застосовувати на будь-якому сорті капусти чи інших хрестоцвітих рослин, без необхідності модифікувати самі рослини.

Попри активне протистояння з боку противників генмодифікованих організмів, компанії Oxitec вдалося отримати дозвіл на польові випробування цієї молі. Успішне випробування дозволить побороти проблему шкідників без застосування отрутохімікатів.

Фізика

Китайський ядерний реактор встановив світовий рекорд

China’s ‘artificial sun’ sets world record with 100 second steady-state high performance plasma

Ця новина буде цікава для прихильників термоядерного синтезу. Ядерний реактор встановив новий світовий рекорд, стабільно пропрацювавши 101,2 секунди. Це перша установка подібного типу, якій вдалося подолати 100-секундний бар’єр стабільної безперервної роботи. Цей факт є важливою експериментальною підтримкою міжнародного проекту термоядерної енергії, адже це ще одне доповнення в скарбничку досягнень, які повинні прискорити розробку і наблизити день виходу перших комерційних термоядерних реакторів, чия потужність значно перевищує потужність звичайних АЕС. Не втримаюсь і передам віртуальне вітаннячко країні-бензоколонці!

Великий адронний колайдер зафіксував нову квантову частинку – унікальний баріон

LHCb announces a charming new particle

Новина з царини теоретичної фізики. Виявлений баріон складається з двох «чарівних» c-кварків та одного верхнього u-кварка. Таку конфігурацію прогнозували чинні теорії квантової механіки, однак фізики шукали її роками. Цей факт дає теоретикам унікальний інструмент для подальших експериментів з квантової хромодинаміки (теорії, яка описує сильну взаємодію), яка дозволить більш докладно дослідити одну з чотирьох фундаментальних сил.

Суттєвий прорив у квантовій телепортації із Землі на орбіту

Ground-to-satellite quantum teleportation

Цю новину я недавно наводив у ранковій стрічці приємних новин. Тепер дійшов час ознайомитись з нею більш докладно. Важливість полягає у тому, що вченим вперше вдалося телепортувати 911 фотонів на рекордну відстань: від 500 до 1400 кілометрів. Сутність квантової телепортації полягає у передачі стану від однієї частки до іншої без переміщення першої у просторі.

Квантова заплутаність упорядкована таким чином, що обидві частки поводяться як єдина система: заплутана частка в отримувача почуває, що із її парою провели вимірювання і також змінює свій стан. Знаючи результат вимірювання на боці відправника, можна миттєво отримати точну копію частки в отримувача.

Австралійські фізики довели ілюзорність буття

Wheeler’s delayed-choice gedanken experiment with a single atom

Моя улюблена тема щодо ефекту стороннього спостерігача.

Нагадаю сутність. За загальними теоретичними концепціями, реальності не існує до тих пір, поки її не виміряє сторонній спостерігач. Ця теорія є основою доволі дивного передбачення квантової фізики про сутність реальності. Відповідно до цього передбачення, немає жодної реальності, допоки ми її не виміряємо, хоча б у невеликому масштабі. Квантова теорія передбачає, що результат залежить від того, яким чином об’єкт вимірювали наприкінці його шляху. Група австралійських фізиків у ході свого експерименту знайшла докази того, що все відбувається саме таким чином у реальності. Таким чином вони майже через 40 років змогли на практиці довести мисленєвий експеримент Вілера. Проведений експеримент довів, що спостереження за атомом у майбутньому впливають на його поведінку у минулому.

Важливість таких досліджень підтверджують філософи, які вважають, що навіть якщо ці ефекти не застосовуватимуться на макрорівні, квантова теорія все ж таки доводить, що світ є відображення того, яким ми його бачимо і що ми про нього думаємо.

Технології

Нова розробка спростила шлях для надшвидких трансатлантичних перельотів

Chances of hypersonic travel heat up with new materials discovery

Основна проблема надшвидких перельотів – відсутність стійких матеріалів. Річ у тім, що під час швидкості в 5 і більше Махів поверхня літака нагрівається подекуди до 2000-3000°C, а матеріали швидко окислюються. Вченим вдалося створити матеріал, здатний без структурних змін витримати температуру до 3000°C. Це своєрідне керамічне покриття Zr0.8Ti0.2C0.74B0.26, яке накладається на матрицю вуглець-вуглецевого композиту за допомогою реактивної інфільтрації. Якщо перекласти звичайною людською мовою – вже дуже скоро чекаємо пасажирських авіалайнерів, здатних літати у кілька разів швидше скорості звуку.

У США вчені створили фотоелементи, що поглинають фотони близькі до інфрачервоного діапазону

Ця і наступна новина, на жаль, без посилання на першоджерело. Але я впевнений, що якість публікації не викликає сумніву. Важливість даного дослідження полягає в тому, що на основі цього можна створити більш ефективні сонячні батареї, які працюватимуть в умовах недостатньої освітленості і вироблятимуть енергію не стільки від світла, скільки від теплового випромінювання. Знову таки моє вітаннячко країні-бензоколонці!

Спеціалісти ще на крок наблизились до створення штучного павутиння

Для цього посилання теж не вдалося швидко знайти першоджерело. Хоча, протягом останніх трьох років є щонайменше чотири посилання на подібні дослідження у різних наукових центрах світу. Новина, на мій погляд, варта того, щоб її оприлюднити. Проблема створення штучного павутиння для наукових цілей існує давно. Поки що фізичні властивості природного павутиння вченим ще не вдалося відтворити у повному обсязі. Це дослідження наближає отримання продукту із необхідними якостями.

Share

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial