Транзит російської нафти – одне з ключових джерел доходу бюджету рф

Ірина Геращенко

Європейська Солідарність зареєструвала законопроєкт про заборону транзиту нафти та газу через територію України під час воєнного стану №12380 і звернення до КМ України стосовно вжиття невідкладних заходів щодо припинення в інтересах захисту національної безпеки України транзиту російської нафти через територію України №12381. Це про національну безпеку України і протидію фінансування тероризму.

Щодня через територію України по нафтопроводу “Дружба” транспортується близько 300 тисяч барелів російської нафти, що приносить Росії $20 мільйонів щодня.

При поточній ціні нафти $68 за барель це складає понад $7,5 мільярда на рік. Ці кошти йдуть на фінансування тероризму та війни РФ проти України.

Якщо влада, нарешті, не продовжила контракт по транзиту російського газу, який команда Зеленського уклала з Путіним в грудні 2019-го, то, очевидно, настав час зупинити і транзит російської нафти, яка залишається ключовим джерелом доходу для російського бюджету.

Росія активно шукає альтернативні маршрути для експорту нафти, зокрема через Азербайджан і Каспійський регіон, що дозволяє видавати російську нафту за азербайджанську. Це створює ризики для санкційної політики. Під легендуванням “азербайджанської” чи іншої нафти Росія продовжує поставки на світові ринки енергоносіїв. Щоб уникнути таких маніпуляцій, санкції мають бути жорсткими й всеосяжними, з чіткими механізмами контролю за походженням нафти. Й Україна повинна тут демонструвати лідерство, а не лукавити.

Наша команда ініціювала відповідний законопроєкт та постанову до уряду про заборону та негайне припинення транзиту російської нафти територією України.

Законопроєкт передбачає:

– Пряму заборону транзиту російської нафти через територію України всіма видами транспортної інфраструктури, зокрема нафтопроводом “Дружба”.
– Уряд України повинен розробити механізм і графік повного припинення транзиту протягом 3 місяців із моменту ухвалення закону.
– Винятки можливі лише для виконання міжнародних зобов’язань чи рішень ЄС.

Постанова зобов’язує уряд:

– Розробити і представити план припинення транзиту протягом 30 днів із моменту ухвалення постанови.
– Провести оцінку економічних, соціальних і екологічних наслідків для України та представити звіт.
– Узгодити кроки з міжнародними партнерами, щоб уникнути негативних дипломатичних чи економічних наслідків.

Це стане справжнім економічним ударом по Росії та продемонструє політичний сигнал міжнародним партнерам, аби запровадити аналогічні санкції проти Росії.

Відмова від ролі посередника для російських енергоресурсів також посилить позиції України на міжнародній арені.

Сьогодні на погоджувальній будемо вимагати негайного винесення наших ініціатив на сесію. Це момент істини для влади.

Просимо експертів і громадських активістів підтримати ці наші ініціативи.

Автор