Нелогічність і бардак вже давно стали девізом зеленої команди

Володимир Омелян

На фоні триваючої війни, пандемії, повальної корупції і некомпетентності влади Президент України Володимир Зеленський продовжує проштовхувати власну ідею-фікс – створення державної авіаційної компанії.

Запитання, якщо ти оголосив тотальну приватизацію державного майна, для чого створювати ще одну державну компанію, винесемо за дужки. Як і що таке «децентралізація міжнародних авіаперевезень».

Нелогічність і бардак вже давно стали девізом зеленої команди.

Просто пройдемося по ключових пунктах:

1. В країнах ЄС і США пріоритетна увага для розвитку внутрішнього сполучення надається швидкісному електрифікованому залізничному сполученню як найекологічнішому виду транспорту. Розвинута автодорожня мережа не подвиг, а факт.

2. Українські приватні національні авіакомпанії дуже важко пережили пандемію 2020 року. Причому, на відміну від їх іноземних конкурентів, яких щедро підтримувала і дотувала власна влада, Уряд України не виділив жодної копійки.

3. Французька компанія Aerogestion, яку залучили до консультування без жодного тендеру, спеціалізується на управлінні прибутковості невеликих авіакомпаній і немає жодного досвіду зі створення авіакомпаній чи консультування урядів.

4. Світовий досвід свідчить, що великі класичні авіаперевізники з державною часткою декларували збитки/зниження прибутку навіть до пандемії. Низка компаній збанкрутували, решта тримаються на плаву лише за рахунок величезних державних вливань, прихованих дотацій урядів чи нових фінзапозичень.

5. В новітній історії Європи була створена єдина державна авіаційна компанія – Nordica, замість збанкрутілої теж державної Estonian Air. На сьогодні в Європі немає жодної авіакомпанії, де частка акцій держави була би >50%.

6. Державна авіакомпанія може успішно існувати лише в умовах монополізації ринку, преференцій в наземному обслуговуванні і суттєвих фінансових вливань з державного бюджету. Однак, такі дії матимуть значні проблеми для антимонопольного законодавства та суттєво утруднять вихід на міжнародні ринки, де працює конкуренція і високоефективний ринок.

7. Кадри і корупційні ризики: як свідчить досвід кадрових призначень, в авіаційній галузі відчувається брак фахівців-управлінців. Обіймати керівну посаду в новостворюваній державній компанії будуть готові лише авантюристи, але точно не Безос чи Маск.
Вартість створення державіакомпанії з лізинговим флотом у 10-20 літаків складатиме мінімум декілька сотень мільйонів доларів, з наступними щорічними аналогічними вливаннями. Тобто вартість проекту Зеленського до моменту виходу бодай у беззбитковість – від 1 млрд дол США.
Показовим є досвід однієї великої державної авіакомпанії з арабського регіону – через величезний корупційний скандал і доведені розкрадання десятків мільйонів доларів нещодавно було звільнено і віддано під суд керівництво авіакомпанії, міністра фінансів і низку інших топ-службовців. Чи ми саме такий досвід хочемо імплементувати?

8. У найкращий рік в історії авіації України – 2019 – ми перевезли 24,33 млн пасажирів, збільшивши пасажиропотік за 2016-19 рр. у 2,5 рази. З них понад половину перевозли українські авіакомпанії, які сумарно володіють флотом у 73 борти.
Через непродумані пандемічні обмеження Уряду та відсутність програм стимулювання галузі пасажиропотік у 2020 впав на 80% і досі не відновився в повному обсязі.

9. Замість витрачання коштів платників податків на сумнівні з точки зору окупності проекти з високими корупціогенними ризиками, доцільно:

– скасувати ПДВ на внутрішні авіаперевезення, ввести нульовий акциз на авіапаливо, розробити фінансові механізми дешевого лізингу літаків для українських авіакомпаній.
– знизити аеропортові тарифи і збори, ліквідувати корупційні схеми з оренди державного/муніципального аеропортового майна.
– розпочати нарешті масове відновлення регіональних аеропортів (за 2019-21 рр. не збудовано жодного летовища з 16, обіцяних Зеленським).
– включити компанію Антонов у кооперацію з Боїнг або Ейрбас для виробництва вантажних літаків і продажу їх на експорт. Вивчення можливості вироблення невеликих регіональних пасажирських літаків сімейства Антонов за умови їх конкурентоздатності.
– забезпечити високу конкуренцію та прозорість галузі, з акцентом на лоу-кост сегмент, і обов’язковою непрямою підтримкою українських авіакомпаній.

І, до речі, щоб українські авіакомпанії були конкурентними на ринку міжнародних перевезень, і Україна стала повноцінним хабом між Сходом і Заходом, треба перемогти Москву і завершити війну. Бо допоки українські авіакомпанії облітатимуть Росію і Білорусь, а іноземні авіакомпанії – ні, доти хабу не буде.

Тому дуже раджу пану Зеленському, якщо в нього є зайвий 1 млрд дол, наразі віддати 100 млн ще живим всупереч всьому українським авіакомпаніям, а решту 900 млн витратити на будівництво летовищ і покращення залізничної інфраструктури.

Усі відео