«Творчі запозичення» команди Зеленського

Зеленський і його команда, маючи обмаль приводів для справжньої гордості за свою діяльність, пробують приписувати собі досягнення і результати діяльності попередньої владної команди. У мандрівних комедіантів такі дії є, мабуть, «творчим запозиченням», а не крадіжкою.

Їм до цього не звикати. Як виявилося, один зі своїх найвідоміших номерів за участю В. Зеленського «Брати Цицько», герої якого грають на роялі пенісами, студія «Квартал 95» теж «запозичила». До того ж без вказівки авторів оригінальної ідеї. Автори сценки – комічний дует The Freaking Brothers.

То ж такі методи діяльності були перенесені і в політичну сферу.


В червні 2019-го Зеленському закидали, що в своїй промові на зустрічі з головою Євроради Дональдом Туском новий президент України дослівно процитував фразу свого попередника з виступу на з’їзді «Євросоліарності». Тоді на Банковій це назвали «диверсією» з боку МЗС. Натомість прес-секретар президента Ю. Мендель пояснила схожість виступів Володимира Зеленського і Петра Порошенка «незмінністю позиції України після зміни керівництва держави».

У січні 2020 р. філологиня Юлія Йонець стверджувала, що в новорічному привітанні Володимира Зеленського використали статтю українського письменника Уласа Самчука. Про це вона написала у Фейсбук.

Не обійшлося без «запозичень» і у новорічному привітанні Зеленського на 2021 рік. На думку видання «Бабель» у ньому є схожість з промовою героя Г’ю Ґранта у фільмі «Реальна любов».

До речі, Партія “Опозиційна платформа – За життя” вважає законопроєкт №3612 про народовладдя через Всеукраїнський референдум, внесений Президентом Володимиром Зеленським 9 червня минулого року у Верховну Раду, таким, що містить ознаки плагіату.

Бажаючи хоч якось долучитися до вдалого проекту часів Порошенка, на День Незалежності у 2020 р. Зеленський «перезапустив» бренд України Ukraine NOW. Прекрасний прецедент. Можна «перезапустити» ще саму назву України.

Виступаючи у жовтні 2020 р. у Верховній Раді, Зеленський приписав собі заслугу проведення у вересні 2020 р. міжнародних військових навчань Rapid Trident, які проводяться… з 2006 року.

А у липні 2019 р. Зеленський заявив, що Україна і Канада розпочала роботу над спрощенням візового режиму саме внаслідок його візиту до Канади і переговорів з прем’єр-міністром Джастіном Трюдо. Лише «забув», що у вересні 2017 Президент України Петро Порошенко під час зустрічі з прем’єр-міністром Джастіном Трюдо якраз  і обговорювали питання лібералізації візового режиму.

Але є набагато нахабніші заяви Зеленського та його команди
Крим

20 жовтня 2020 року президент України Володимир Зеленський звернувся зі щорічним посланням до Верховної Ради. Там, він зокрема, безапеляційно заявив, що

ніхто до нього не думав про повернення Криму.

Однак ще у 2015 році повернення Криму було чітко оголошене як один з пріоритетів діяльності української влади. Була проведена робота з розробки стратегії повернення Криму, яка вилилася у написання робочого документу РНБОУ, який належить до категорії інформації з обмеженим доступом.

Загальний напрямок стратегії був розкритий П. Порошенком – міжнародний механізм у форматі «Женева +» за участі країн ЄС, США та підписантів Будапештського меморандуму.

Вже у 2016 році західні експерти позитивно оцінили українську стратегію, яка, зокрема, полягала у відстоюванні Україною своїх майнових прав у Криму у міжнародних судах та боротьбі з корупцією на неокупованих територіях.

Нова влада взагалі тривалий замовчувала це питання. При цьому повернення до теми Криму після зміни влади відбулося лише під тиском критики з боку п’ятого президента. Так, у червні 2020 року він наголошував, що питання Криму фактично зникло з порядку денного чинної нині влади.

Варто також нагадати, що саме Порошенко розглядав платформу Великої Сімки (G7), як ту платформу, яка буде основою міжнародної групи друзів по припиненню окупації Криму. Тобто навіть «кримська платформа», яку зараз активно просуває Зеленський, як свою – ідея Порошенка.

Те ж стосується питання корінних народів у Криму

18 травня 2021 р. В. Зеленський вніс до Верховної Ради як невідкладний проект закону «Про корінні народи України» (№ 5506). У своєму зверненні до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу Зеленський вкотре вже дозволив собі випад щодо «попередників», не поцікавившись, або «забуваючи», що було ними зроблено на цьому шляху.

Зокрема, він висловив сподівання, що народні депутати «нарешті зроблять те, що відкладали 30 років вісім скликань Верховної Ради і всі попередні президенти».

Наразі на сайті ВРУ відсутній текст цього законопроекту, але з великою часткою ймовірності можна стверджувати, що в основі своїй це законопроект, який розроблявся саме у часи Петра Порошенка.

Слід зазначити, що саме після 2014 року відбулося зрушення у правовому регулюванні статусу корінних народів України.

20 березня 2014 року Верховна Рада своєю постановою «Про Заяву Верховної Ради України щодо гарантії від 20.03.2014 (№ 1140-VII) визнала статус кримськотатарського народу як корінного, повноваження Меджлісу та Курултаю і приєдналася до Декларації про права корінних народів ООН 2007 р.

Поряд з заявою до ВРУ було подано два законопроекти щодо статусу кримськотатарського народу як корінного.

17 квітня 2014 р. парламент прийняв Закон № 1223-VII «Про відновлення прав осіб депортованих за національною ознакою», яким вперше за часів незалежності України на законодавчому рівні встановлювався статус осіб, депортованих за національною ознакою та гарантії зі сторони держави щодо їх соціально-економічного забезпечення та можливості політичної самореалізації в межах законодавства.

Ще одним кроком на шляху визнання кримськотатарського народу як корінного став Указ Президента України П.О. Порошенка № 841/2014 «Положення про Уповноваженого Президента України у справах кримськотатарського народу» від 3 листопада 2014 р.

За ініціативою Президента України П.О. Порошенка в травні 2015 р., було створено робочу Конституційну групу, яка мала розробити проект змін до Конституції України стосовно самовизначення кримських татар.

У листопаді 2015 р. Верховна Рада України прийняла постанову № 792-VIII «Про визнання геноциду кримськотатарського народу». Документом не лише визнавалася депортація кримських татар у 1944 р., але й репресії проти представників цього народу, які здійснювала Російська Федерація після анексії півострова.

4 квітня 2017 року у Верховній Раді України був зареєстрований законопроект «Про статус кримськотатарського народу в Україні» (6315) групою народних депутатів від БПП, зокрема М.Джемілєвим та Р.Чубаровим.

Ахтем Чийгоз заявив, що заяви Володимира Зеленського щодо деокупації Криму є несправедливими і непорядними. Також він зауважив, що на тлі провалів нинішньої влади Зеленський намагається вкинути в суспільство політиканські меседжі, приписати собі чужі здобутки і звинуватити опонентів.

ВАКС

У інтерв’ю The New York Times Зеленський приписав собі запуск ВАКС.

У дописі для ФБ також запевняв, що багато позитивних зсувів у боротьбі з корупцією пов’язані з його приходом до влади. «НАБУ вже від нашої влади отримало право на повноцінну оперативно-розшукову роботу. Запрацював Вищий антикорупційний завдяки зміні влади у 2019-му», – заявив тоді Зеленський.

На хвилі ейфорії від в цілому позитивних для України результатів XXII саміту Україна-ЄС у жовтні 2020 р., у своїй колонці для УП Зеленський фактично заперечував, що цей позитив ґрунтується виключно на реформах або переговорах, які починала ще попередня влада: «Саме після мого приходу до влади антикорупційна архітектура в Україні стала завершеною та справді незалежною».

Насправді Закон про ВАКС був ухвалений ще 7 червня 2018 р. І після набуття ним чинності, відразу ж був оголошений конкурс на змішення посад суддів. І сам П.Порошенко поставив собі обмеження у Законі про судоустрій запустити ВАКС через 12 місяців на утворення суду з дня набрання чинності спеціальним законом (до 14 червня 2019 р.). І вже 11 квітня 2019-го укази про призначення 38 суддів Вищого антикорупційного суду та Апеляційної палати ВАКС були підписані Президентом Петром Порошенком. Того ж дня судді склали присягу.

Стокгольмський арбітраж

Зеленський назвав своєю перемогою  те, що Газпром повернув Україні борг у 3 млрд долларів.  російський «Газпром» погасив свій борг перед Україною за рішенням Стокгольмського арбітражу на суму понад 2,9 мільярда доларів. Хоча, як справедливо зауважив О.Гончаренко,  позов проти Газпрому був поданий при Порошенко, позов заснований на директивах Порошенка і цей позов підтримувався у всьому попередньою владою.

Електронна демократія

В.Зеленський урочисто оголосив про «перший крок на шляху до електронної демократії» – запуск у «Дії» сервісу електронних петицій. Йдеться  про запуск електронних місцевих петицій на порталі «ВзаємоДія», пілотний проект яких доступний у містах Полтава, Івано-Франківськ, Луцьк, Суми, Хмельницький, Ужгород, Дніпро та Херсон.

Слід зазначити, що електронні петиції – не є винаходом і унікальною «фішкою» команди Зеленського.

Законодавча історія електронних петицій в Україні розпочалася у липні 2014 р., коли у Верховній Раді було зареєстровано законопроект «Про право громадян ініціювати розгляд нормативних документів органами влади та місцевого самоврядування», в якому визначалися сутність електронної петиції, механізм її створення та реалізації.

Врешті, у березні 2015 р. до Верховної Ради Президентом України П.Порошенком було внесено законопроект, яким передбачалась можливість громадян направляти електронних петицій та обов’язковість розгляду таких петицій органами влади.

Електронні петиції були передбачені Статтею 23-1 «Електронна петиція, порядок її подання та розгляду» у законі «Про звернення громадян»,  ухваленому 02.07.2015.

У цей же час були розроблені та набули чинності «Порядок розгляду електронної петиції, адресованої Президентові України» та «Порядок розгляду електронної петиції, адресованої Кабінету Міністрів України».

Тобто П.Порошенко був ініціатором законопроекту про електроні петиції, а його адміністрація стала першим державним органом, на якому вже через місяць після ухвалення закону запрацював сервіс електронних петицій.

Зараз зроблена спроба об’єднати всі електронні петиції до органів місцевого самоврядування в одному порталі. Але ж вибір пілотних областей і запуск самого порталу було здійснено ще у часи Порошенка.

Відкриті дані

17 травня 2021 р. Зеленський похвалився успіхами його президентства у забезпеченні відкритих даних: «У своїй передвиборчій програмі я обіцяв, що вся інформація про бюджети, тендери, закупівлі, аукціони буде в загальному доступі. Це дуже важливо. І минулого року Україна вперше взяла участь у Open Data Maturity. Це дослідження рівня зрілості сфери відкритих даних, де ми увійшли у top-20, отримали кращий результат, ніж середній показник у Європі, та разом із Німеччиною, з Нідерландами і Швецією потрапили до Fast-trackers категорії – країн, що швидко розвиваються у цьому напрямку».

Однак ні виборчі обіцянки Зеленського, ні президентство Зеленського до відкритих даних в Україні не має жодного стосунку. Це наслідок прийнятого 9 квітня 2015 року у час президентства Порошенка закону про внесення змін до Закону про доступ до публічної інформації, який було доповнено статтею 10-1 “Публічна інформація у формі відкритих даних”. Саме на основі цих змін до Закону КМУ затвердив перелік відкритих даних (набір), який розпорядники інформації зобов’язані були оприлюднювати.

7 листопада 2018 року набрав чинності Закон «Про електронні довірчі послуги», який дав можливість запровадити в Україні сучасні електронні методи ідентифікації особи, серед яких MobileID. Завдяки нормам закону збільшено кількість державних послуг, які може отримати кожен українець, не виходячи з дому.

І саме це забезпечило Україні входження у першу двадцятку країн з найвищим рівнем відкритості даних. Ще у вересні 2018 року Україна посіла 17 місце у рейтингу Open Data Barometer, що вимірює розвиток відкритих даних країн світу”.

Законодавчі «запозичення»

Наприклад, 2 листопада 2020 року депутати від «ЄС» подали законопроект 4301, в якому пропонувалося відновити обмеження волі за свідому брехню в е-деклараціях. Законопроект був проігнорований білшістю. Але 27 січня 2021 р. президент Зеленський подав законопроект 4651 з аналогічними пропозиціями, який тут же розглядається всіма комітетами в турборежимі.

Ще один відомий приклад – слуги стверджують, що: «Зняли недоторканність з депутатів, ухваливши зміни до Конституції та необхідні зміни до законів»

Правда лише в тому, що за ініціативою П. Порошенка з Конституції вилучена норма про недоторканість депутатів.

Депутати від СН прийняли закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою приведення у відповідність із Законом України “Про внесення змін до статті 80 Конституції України щодо недоторканності народних депутатів України” від 18 грудня 2019 року, яким встановили, що «відомості, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення народним депутатом України, вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань Генеральним прокурором (особою, що виконує обов’язки Генерального прокурора) у порядку, встановленому цим Кодексом. Клопотання про дозвіл на затримання, обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою чи домашнього арешту, обшук… мають бути погоджені Генеральним прокурором (особою, що виконує обов’язки Генерального прокурора).

Таким чином «слуги народу» законом встановили нову недоторканість, – тільки недоторканість не через Верховну Раду, а через Генпрокурора і суд. Звичайно, Генпрокурор, якому монобільшість може висловити недовіру ніколи не підпише подання до суду щодо початку розслідування. Як результат, не дивлячись на корупцію у парламенті (листування депутата від СН М.Тищенка з псевдоГенпрокурором, заяви депутата Анни Скороход про корупцію в СН) ніхто жодного разу не ініціював кримінальних розслідувань щодо народних депутатів від СН. Натомість кримінальне переслідування по надуманих звинуваченнях здійснюється щодо депутатів від опозиції.

«Велике крадівництво»

Великий піар-проект Зеленського на заслугах попередників, який має приховати численні зловживання та розкрадання коштів.

До програми «Велике будівництво» були включені в більшості об’єкти на завершальній стадії будівництва та 10 довгобудів.

Кошти на ці роботи були передбачені ще за президентства Порошенка з Державного фонду регіонального розвитку, багато будівництв завершуються взагалі без участі держбюджета за кошти місцевого бюджету.

Так звана програма, за висновками експертів, «жодним чином не оформлена офіційно та фактично існує лише в публічних висловлюваннях чиновників, презентаціях, відеороликах та постах Укравтодору».

У березні 2020 р. на сайті Кіровоградської ОДА оприлюднили список об’єктів, яким пощастило потрапити до президентської програми і бути побудованими та відремонтованими цього року. Проте реконструкція більшості об’єктів зі списку «Великого будівництва» була розпочата задовго до появи на політичному обрії країни «слуг народу». Або ж новій владі вдалося провести реконструкції з мільйонними кошторисами всього за пару місяців. Минулій владі на це знадобилося кілька років.

У Львівській області з 6 шкіл новим об’єктом буде лише один, 5 добудують. Всі 9 приймальних відділень також добудують. Подібна ситуація спостерігається і в Хмельницькій області. Та ж ситуація на Херсонщині  і Дніпропетровщині.

Перед травневими святами було відкрито реконструйований міст через Хаджибейський лиман на трасі Київ-Одеса. Очільник Укравтодору Олександр Кубраков оголосив, що роботи «починали та кидали у 2004 та 2008 роках». Він же зазначив, що роботи за проєктом випередили план на 15 місяців.

І як це чомусь часто буває з нинішньою владою, Кубраков «скромно промовчав», що старт ремонту мосту через Хаджибей був даний на початку 2019 р. А проект капітального ремонту Хаджибейського мосту був розроблений ще у 2017 р. в рамках реконструкції траси Київ – Одеса, на що було акумульовано 300 млн грн.

Запустити проект у 2018 р. не вдалося лише через спротив деяких підрядників (ТОВ «Мостобудівельний загін № 112»), які хотіли нажитися на будівництві. Не вигравши тендеру, вони кілька разів домагалися скасування його результатів. Але за часів Порошенка боротьба з корупцією була пріоритетом. То ж врешті було проведено новий тендер, що нарешті визначив підрядну організацію (компанія «Маст-Буд»), яка і будувала міст через Хаджибейський лиман за прийнятною ціною.

І вже тоді йшлося про можливість дострокового завершення будівництва – не у 2022 р., а вже у травні 2021 р. Так і сталося. То ж заслуга «зеленої влади» наразі лише, що вони не заважали реалізовуватися хорошому проекту. Адже, на жаль, навіть це їм не завжди вдається.

Зате приписувати собі заслуги «попередників» – це звичайна практика піару Зеленського на «Великому крадівництві».

Так, на тій же одеській трасі радісно відрапортували про відремонтовані 25 км (хоча їх відремонтували у 2018-19 рр.), та про новий кредит ЄБРР/ЄІБ на 315 км у 2021-2022 рр. (який ініціювали і готували в 2018-19 рр.).

І так в усьому.

«Слуги стверджують», що дозволили органам місцевого самоврядування спрямовувати кошти субвенції з державного бюджету на будівництво доріг місцевого значення і погашення місцевого боргу.

Насправді, порядок наповнення і здійснення витрат з Державного дорожнього фонду було визначено у 2016 та 2017 році. Тому команда Зеленського просто виконує вимоги законодавства, створеного при Порошенку. Фонд почав працювати із січня 2018.

Якщо у 2019 році видатки на Дорожній фонд порівняно з 2018 роком зросли у 1,5 рази, то зростання запланованих видатків у 2020 порівняно з 2019 становило всього 38%.

Та найгірше те, що левова частка коштів на будівництво доріг (71% коштів за проведеними тендерами) розподіляється між учасниками дорожнього картелю, які завдяки змові завищують ціни та занижують якість робіт.

Зеленський вихваляється, що в армії з’явилися нові зразки озброєння

А йдеться, насправді, про українську роти корабельну крилату ракету Р-360 «Нептун», яка почала розроблятись у 2014 р. У серпні 2020 р. вона була прийнята на озброєння.

Але державне оборонне замовлення на 2020 рік не передбачало фінансування програми ракетних комплексів «Нептун» та закупку партії ракет до РСЗО «Вільха». І тільки 20 жовтня, в день виголошення послання Зеленського, де він заявив про фінансування «Нептуна», МО лише заявило про намір виділити на них кошти.

Станом на вересень 2020 р. спостерігалися суттєві проблеми із фінансуванням багатьох видів озброєння для ЗСУ.

Так, 21 серпня було укладено контракт на поставку партії 152-мм артснарядів для самохідної гаубиці 2С3 «Акація» та гармати-гаубиці Д-20, але гроші за ним досі не перераховані. Контракт на поставку снарядів для 152-мм гармат «Гіацинт» не укладено взагалі, хоча ці снаряди в гострому дефіциті вже тривалий час. Також досі не укладено контракт на 30-мм осколкові гранати для автоматичних гранатометів та гранати для «підствольників». Перехід на 155-мм натовський єдиний калібр гаубичної артилерії взагалі знятий з порядку денного. Проєкт з розробки своїх 155-мм гаубиць 2С22 «Богдана» не отримав жодної копійки фінансування. Не фінансується навіть дослідне виробництво 155-мм снарядів.

Станом на травень 2020 р. аналогічна проблема спостерігалася із фінансуванням ракетної галузі України. Бюджетного розпису на конкретні підприємства по ракетній програмі немає, конкретне фінансування не передбачене, зустрічі з директорами, де були б гарантовані терміни початку фінансування, параметри фінансування, не відбулись.

Натомість, те, що цього року було замовлено для ракетних військ України, було застарілим – лише для «галочки». Так, цього року було замовлено близько сотні коригованих ракет «Вільха» Р-624 (старої модифікації з дальністю до 70 км).

Паралельно цього року влада неодноразово блокувала роботу багатьох оборонних підприємств, а також систем ППО, створюючи пряму загрозою нацбезпеці.

Зокрема, у травні 2020 р. Міноборони заблокувала роботу ДНВО «Іскра», по суті паралізувавши фінансування програми радарів 80К6КС1 – це мобільний радар виявлення для зенітних ракетних дивізіонів, одна з ключових ланок роботи ППО. Фінансування передбачено всіма оборонними програмами і держоборонзамовленням. Але заборгованість Міноборони перед «Іскрою» тільки за цією програмою досягла 55 млн грн. На підприємстві 2500 співробітників, і відсутність належних виплат унеможливило виплату зарплат.  Міноборони пояснює блокування боргом, який начебто виник у підприємства ще в 2005 р. за контрактом 1997 р. на суму 5,8 млн. грн.

«Бюджет ЗСУ 2020 року був найбільшим в історії України»

Темпи та обсяги фінансування оборонної сфери були задані саме П.Порошенка. За його президентства витрати на армію зросли від 15,2 млрд. грн. у 2014 р. – до 101,4 млрд. грн. у 2019 р., тобто у 6,67 рази. Тому 117,5 млрд. грн. (2,9% ВВП) витрати на Міноборони у 2020 р. є продовженням традиції, закладеної урядами Порошенка.

У листопаді 2019-го на національну безпеку і оборону на 2020 рік депутати нинішнього складу парламенту виділили 245,8 мільярда гривень, або 5,45 відсотка від планованого на той час ВВП, із того на Міноборони – понад 102 мільярди гривень.

При цьому, відповідно до пропозицій РНБО до бюджетної декларації на 2020 рік, ухвалених в останні дні перебування на президентській посаді Петра Порошенка в кінці квітня 2019-го, видатки на забезпечення національної безпеки і оборони України разом мали 2020 року скласти понад 368 мільярдів гривень, із них безпосередньо на Міноборони – понад 210 мільярдів.

На 2021 р. загальні витрати на безпеку та оборону порівняно з 2020 роком формально були збільшені – але не для МО, а МВС, ДСО, СБУ тощо. МВС – плюс 3,8 млрд. грн (і це без урахування спецфонду). На другому місці – СБУ – + 2,7 млрд. і на третьому – Служба зовнішньої розвідки – + 1,6 млрд.

У запропонованій редакції бюджету не враховується вплив інфляції, що не передбачається можливість підвищення грошового утримання військовослужбовців і, що найголовніше в умовах війни – не передбачаються додаткові кошти на розвиток ЗСУ.

Якщо виділені у 2020 р. кошти на розвиток, закупівлю, модернізацію та ремонт ОВТ 22,7 мільярда гривень в доларовому еквіваленті оцінювались у $825 млн, то ці ж 22,7 мільярда гривень у 2021 р.  становитимуть становлять $780 млн. і менше.

«Конгрес затвердив допомогу обороні України на 250 млн грн»

250 млн. дол. від США – це не заслуга Зеленського, а послідовна і цілеспрямована політика цієї країни. До того, ж у грудні минулого року Конгрес проголосував за виділення Україні набагато більшої суми – 698 млн дол.

На загал з початку російської агресії в Україні і станом на початок 2019 року США виділили на підтримку української армії більше 1,3 млрд. дол. Ці кошти були спрямовані на зміцнення обороноздатності і поліпшення взаємодії з НАТО. Про це повідомляв прессекретар Пентагону Ерік Пахон. 92% всієї військово-технічної допомоги, яку Україна отримала з-за кордону з 2014 року, надійшло саме зі Сполучених Штатів.

У період 2014-2019 років США надали Україні “летальної” та “нелетальної” зброї на суму 376 млн дол, передає “Апостроф“. А згідно з програмою влади США “Іноземне військове фінансування” (Foreign Military Financing) Україна отримала допомоги на 447,1 млн дол.

Плюс США дали 1 млрд гарантій за кредитами.

Спеціальний радник президента Єврокомісії щодо відносин з Україною, ексдепутат Європарламенту від Німеччини Ельмар Брок заявив, що станом на вересень 2019 року Україна загалом від європейських країн отримала 18 млрд. євро допомоги (включаючи окрему допомогу Німеччини та ін.).

Окрім того, Велика Британія, Франція, Канада, Італія, Словакія, Литва, Латвія, Польща, Норвегія, Нідерланди, Іспанія, Данія, Швейцарія, Швеція, Албанія, Чехія, Австралія, Туреччина, Японія та Китай передали військове та медичне обладнання на суму 62,5 млн дол.

«Добровольці отримали статус УБД»

Верховна Рада і справді ухвалила Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання статусу та соціальних гарантій окремим особам із числа учасників антитерористичної операції (№2045-1).

Але нагадаємо депутатам монобільшості, що цей закон був фактично дубльований з документу, який подавався раніше командою Петра Порошенка. Він готувався командою І. Фриз за часів, коли вона очолювала Міністерство у справах ветеранів Укпраїни. Після зміни керівництва Міністерства цю роботу продовжила О. Коляда.

Через нагальну необхідність законодавчого врегулювання статусу для добровольців, які першими прийняли на себе удар російської агресії, фракція «Європейської Солідарності» підтримала прийняття  законопроекту.

Завдяки жорсткій позиції депутатів фракції «Європейська Солідарність» поправки, якими намагались протягти можливість отримання статусу УБД для самозванців та учасників незаконних збройних формувань, були зняті.

«Іноземці, які захищали Україну, отримують громадянство»

Хочемо нагадати пану Зеленському, що Закон щодо правового статусу іноземців і осіб без громадянства, які приймали участь в захисті територіальної цілісності України (проект №3433) було прийнято Верховною Радою України минулого скликання, і сталось це 6 липня 2019 року.

У Законі «Про правовий статус іноземців і осіб без громадянства», зокрема, уточнено, що іноземці і апатриди, які надавали практичну допомогу підрозділам, стримуючим озброєну агресію, також приймають участь в захисті територіальної цілісності і недоторканності України.

Ці особи визнаються такими, що знаходяться на території України на законних підставах і отримають можливість оформити вид на тимчасове проживання на час захисту України.

У Законі «Про громадянство України» також визначений спрощений порядок прийняття в громадянство України вказаних осіб.

«Україна отримала статус партнера НАТО з розширеними можливостями»

І це результат багаторічної роботи команди Порошенка. Саме в часи його каденції Україна остаточно визначилась із курсом на європейську та євроатлантичну інтеграцію.

Програма розширених можливостей НАТО була започаткована на Уельському саміті НАТО у вересні 2014 року з метою надання окремим країнам-партнерам механізмів для досягнення та підтримання максимальної взаємосумісності з Альянсом.

В 2014-2019 році  була здійсненна низка діяльних кроків по .розбудові і зміцненню Збройних Сил України, впровадження стандартів НАТО.

Курс на європейську та Євроатлантичну інтеграцію був закріплений в Конституції України. Зміни до Основного Закону України вступили в силу 21 лютого 2019 року.

Слід нагадати, що фракція Європейської Солідарності в парламенті цього скликання неодноразово наполягала на розширенні та поглибленні співпраці з НАТО та ЄС.

«Встановили контроль за дотриманням правил перевезень, щоб важки вантажівки не псували українські дороги»

Але контроль за вантажними перевезеннями – також не  заслуга Зеленського, який влазив у чати з далекобійниками і називав їх «засранцями». Насправді правила контролю за перевезеннями в останнє переглядалися міністром Володимиром Омеляном, якого зараз команда Зеленського переслідує за політичними мотивами.

«Закріпили у державній власності газотранспортну систему та створили незалежного оператора ГТС»

Насправді ще у липні 2018 року Наглядові ради НАК “Нафтогаз України” та ПАТ “Магістральні газопроводи України” (“МГУ”) погодили дорожню карту про співпрацю при відокремленні функції оператора газотранспортної системи (ГТС) в Україні.

Тоді ж, згідно з узгодженим меморандумом про взаємопорозуміння, процес відокремлення функції оператора ГТС (анбандлінгу) мав бути завершений  на початку 2020 року, після того, як закінчиться дія чинного контракту на транзит газу з Газпромом.

Таким чином, команда Зеленського знову приписала собі заслуги і роботу, яка була підготовлена за президентства Порошенка.

Але просто «клондайк» самопіару на заслугах інших спостерігався у матеріалах, які поширювали напередодні  першої річниці президентства Зеленського та моно більшості. 😐 

Наприклад, «Перший рік монобільшості: підсумки»

«Надали бійцям добровольчих підрозділів статус учасника бойових дій та належні соціальні гарантії – вперше з початку війни на Донбасі»

Цей статус учасникам добробататів надавали протягом всієї війни, при Зеленському було прийнято Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання статусу та соціальних гарантій окремим особам із числа учасників антитерористичної операції (№2045-1), за який проголосували 321 депутат, це була ініціатив не Зеленського, і не СН, а депутатів різних фракцій.

Натомість при Зеленському розпочалося масове переслідування українських волонтерів і воїнів АТО. Саме при Зеленському було на підставі надуманих звинувачень посаджено в СІЗО Андрія Антоненка, автора гімну спецназу «Тихо прийшов, тихо пішов», дитячого хірурга, волонтерку Юлію Кузьменко, волонтерку і воїна АТО-ООС Яну Дугарь. Вже пройшло 8 місяців, а їх справу досі не передано в суд. Проти інструктора-АТОвця, легендарної Марусі «Звіробій» і волонтерки Софії Федини відкриті кримінальні провадження нібито за погрози Зеленському.

«Захистили права військовослужбовців при притягненні їх до матеріальної відповідальності»

Насправді, законом «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» (03.10.2019) створюються умови для переслідування командирів бойових частин, які неугодні вищому командуванню.

Також, командний склад військових частин, які виконують завдання в зоні ООС буде перевантажений «службовими розслідуваннями» та «оцінками шкоди», а правоохоронні органи на кшталт ДБР отримають можливість регулярно втручатися та перешкоджати несенню служби, створювати загрози боєздатності частин як це сталося із вилученням клістронів у бригад ППО на Хмельниччині, Одещині та Херсонщині.

У жовтні «ЄС» підтримала відповідний закон, зважаючи на те, що керівництво держави та Міноборони на той момент не відмовлялися від євроатлантичного курсу України та не підтримували політичні переслідування опонентів. Сьогодні, у рамках кампанії кримінальних справ, порушених за фактом нападу Росії на українські військові кораблі в Керченській затоці, норми цього закону можуть бути використані проти офіцерів-патріотів.

«Врегулювали статус і захистили права осіб, які самовільно покинули військові частини»

Насправді проект закону був розроблений Міноборони і внесений на розгляд ВРУ ще за президентства Порошенка. А потім був навмисне відкликаний урядом Гончарука для присвоєння собі.

Врегулювали право з’єднань, військових частин і підрозділів Збройних Сил України на застосування бойової техніки та зброї в особливий період до введення воєнного стану та після його припинення

19 депутатів «ЄС» голосували за проект закону про внесення змін до деяких законів України щодо застосування Збройними Силами України та Державною спеціальною службою транспорту бойової техніки, зброї та спеціальних засобів в особливий період у цілому.

Проте цей закон насправді був розроблений Міноборони і внесений на розгляд ВРУ ще за президентства Порошенка. А потім був навмисне відкликаний урядом Гончарука для присвоєння собі.

«Привели у відповідність до натівських стандартів устави стройової служби та систему звань вищого командного складу»

Прийнятий закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо військових звань військовослужбовців насправді є калькою закону, розробленого Міноборони і внесеного ще за президентства Порошенка у 2017 році.

«Запровадили національну інвентаризацію лісів. Це буде нова система збору та узагальнення даних про ліси. Така інформація потрібна для стратегічного планування ведення лісового господарства, державного лісового кадастру, моніторингу довкілля й міжнародної звітності про ліси»

Заслуга нової влади тут мінімальна.

Ще за часів В. Ющенка, у 2009 р. Розпорядженням КМУ від 16.09.2009р. №1090-р було схвалено Концепцію створення єдиної державної системи електронного обліку деревини, яка була спрямована на розв’язання проблеми незаконних рубок та існування тіньового ринку деревини шляхом створення єдиної державної системи електронного обліку деревини.

З метою реалізації Концепції, розпорядженням КМУ від 18.11.2009р. №1408-р було затверджено план заходів щодо реалізації Концепції створення єдиної державної системи електронного обліку деревини, в якому було передбачено етапи реалізації відповідних заходів. Реалізація положень Концепції відбувалася на державних підприємствах з високим лісоресурсним потенціалом.

Наказом Державного агентства лісових ресурсів від 27.06.2012 № 202 було затверджено Тимчасову інструкцію з електронного обліку продукції лісозаготівель, лісопиляння і деревообробки на підприємствах, яка, власне, і використовується зараз – після всіх нових рішень КМУ.

Завдання щодо прискорення запровадження електронного обігу деревини було поставлене перед урядом президентом Порошенком ще у жовтні 2017 року. Окрім того, Президент України П.Порошенко підписав  3 жовтня 2018 Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів».

«Заборонили вирубку букових лісів на схилах Карпат»

Ще один законопроект, який розглядався парламентом попереднього скликання, а рдним з авторів його А.Герасимов. Законопроект  навіть був проголосований у першому читанні.

Але побоювання екоактивістів викликали поправки, які внесли депутати вже під час розгляду його в другому читанні. Зокрема, виділяють поправки голови комітету екологічної політики та природокористування Олега Бондаренка («Слуга народу») та його заступника Степана Івахіва (група «За майбутнє»):

  • зміна визначення «суцільна рубка»: тепер, щоб рубка вважалася не суцільною, достатньо розтягнути її в часі на кілька років;
  • дозвіл на суцільні рубки у високогірних (вище за 1100 метрів), берегозахисних та селенебезпечних лісах у випадках пошкодження шкідниками, буреломів та вітровалів;
  • зміна формулювань щодо використання техніки, яка, на думку активістів, може дозволити використовувати в горах трактори.

Розкритикували закон і в українській організації Всесвітнього фонду дикої природи (WWF). Керівник практики «Ліси Всесвітнього фонду природи WWF Україна» Aндрій Плига теж вважає, зміна формулювань у законодавстві призводить до того, що всі рубки, які формально не підпадають під нове визначення «суцільних», фактично дозволені у високогірних та лавинонебезпечних районах Карпат.

Як повідомляє організація «Екологія. Право. Людина»,  в підсумку, законопроект дозволив зрубати ліс за декілька прийомів, лишивши на його місці підріст висотою 0,5-1,5 метра, і така рубка буде вважатися «не суцільною».

«Вивели на електронні торги всі державні закупівлі обсягом від 50 тис грн»

Дійсно, ця ідея Порошенка була реалізована при Зеленському. Проте, міністр економіки України Петрашко, призначений монобільшістю вже назвав систему електронних закупівель за бюджетні кошти «дивною» і висловив бажання її реформувати нібито на користь локалізації виробництва. Зазначимо, що міністр висловився за скасування системи електронних закупівель, яка за час свого функціонування зекономила 100 млр.грн. для бюджету

«Ухвалили закон про ринок землі, який нарешті скасував кріпацтво на селі»

«Цим законом надали селянам –  власникам паїв реалізувати своє право власності на землю – із запобіжниками: обмежили концентрацію власності в одні руки до 500 га, відтермінували відкриття ринку до 2021 року, заборонили продаж іноземцям і іноземним компаніям до схвалення такого продажу референдумом».

Петро Порошенко виступав за відкриття ринку землі. Порошенко – «за» відкритий ринок, «за» підтримку фермерства і ключові програми держпідтримки АПК. Адже саме розвиток АПК і відкриття земельного ринку дасть поштовх для розвитку української економіки. «Без запровадження ринку землі, Україна не зробить стрибок вперед».

Верховна рада не прийняла би законопроект про відкритий ринок землі без голосів демократичних сил, зокрема фракції «Європейська солідарність».

Крім того, за словами Петра Порошенка, в законі саме завдяки фракції «Європейська солідарність» були захищені принципові речі:

«Легалізували ринок бурштину, який всі роки незалежності характеризувався неконтрольованим знищенням і розкраданням державних природних ресурсів і впливом кримінальних угруповань на процес видобутку»

Ще у липні 2015 року Президент Петро Порошенко виступав за необхідність легалізації видобутку бурштину в Україні і державної монополії на експорт. За словами Порошенка, тоді 90% бурштину в Україні видобувалося нелегально під «кришуванням» правоохоронних органів: міліції, ГПУ, СБУ і РДА.

Шулери від «ЗЕкоманди» Законом про бурштин відібрали повноваження у громад. У проголосований законопроект під номером 2240 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо урегулювання питання видобутку бурштину» тихцем включили норму, котра вилучає з повноважень місцевих рад погодження надання надр у користування в частині корисних копалин загальнодержавного значення

З піар-матеріалів до 1-ї річниці президентства Зеленського

«Була проведена реформа виборчого законодавства і ухвалений Виборчий кодекс у тому вигляді, за який дуже довго боролася громадськість».

Реформу виборчого законодавства підготувала Верховна рада попереднього скликання. І Виборчий кодекс був ухвалений ще 11 липня 2019 року ВРУ попереднього скликання під час головування у ВРУ члена фракції «ЄС» А.Парубія. І розробили його А.Парубій, О.Черненко та інші депутати з коаліції у Раді VIII скликання.

«У найкоротші терміни та у співпраці з ЄС був проведений анбандлінг Нафтогазу – процес, який попередня влада довго обіцяла, але так і не спромоглась довести до реалізації»

Процес анбандлінгу Нафтогазу був повністю підготований попередньою владою. Він був виведений на фінішну пряму і просто не міг би бути здійснений за кілька місяців, якби не було багаторічного підготовчого процесу.

Це типовий приклад того, як «зелені» просто зібрали урожай, який був посіяний іншими і намагаються привласнити його собі за відсутністю власних здобутків.

«Був прийнятий закон про зміни в регулюванні фінансового сектору, який передбачає так званий спліт – ліквідацію Національної комісії з регулювання ринків фінансових послуг та розподіл повноважень з регулювання фінансового ринку між Національним банком та Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку»

Боротьба за це впорядкування фінансового сектору тривала з 2015 року. Це було однією з ключових вимог наших західних партнерів і дозволить створити в Україні фінансову систему, що відповідає міжнародним стандартам.

Цей процес був розпочатий попередньою владою ще в 2015 році і в основному уся робота також була зроблена за попередньої влади.

Процес реформування фінансового ринку, а саме закон про так званий «спліт» був визначений Президентом України ще у 2015 році як невідкладний. Попри усі складнощі у парламенті у 2016 році законопроект був прийнятий у першому читанні. Більше того, прийняття такого закону було вимогою наших західних партнерів.

Крім того, варто зазначити, що Закон передбачає перехідний період, упродовж якого відбуватиметься передача функцій від Національної комісії з регулювання ринків фінансових послуг до НБУ та НКЦПФР. Триватиме він до 01 липня 2020 року. Упродовж цього часу Національний банк разом з Комісією вибудують необхідні процеси і структури для перейняття функцій і паралельно – разом із залученням широкого кола експертів та учасників небанківського фінансового сектору – працюватимуть над вдосконаленням законодавства і регуляцій. До 30 червня включно регулюванням ринку як і раніше займатиметься Нацкомфінпослуг. 10 лютого 2020 Нацкомфінпослуг уклала меморандуми про співпрацю з Національним банком та НКЦПФР в межах реалізації положень Закону про “Спліт”.

«Був створений реальний механізм концесій, що дозволив залучати досвідчених міжнародних інвесторів до українських інфраструктурних об’єктів. Перші концесійні конкурси – по портах «Ольвія» і «Херсон» вже успішно завершилися»

Ще один приклад намагання приписати собі результат чужої роботи. Мінінфраструктури затвердило плани підготовки і реалізації пілотних проектів з передачі в концесію державного майна ДП «Стивідорна компанія «Ольвія», ДП «Херсонський морський торговельний порт»ще у червні 2017 року. 5 вересня 2018 року завершилася робота над підготовкою технічно-економічних обґрунтувань передачі в концесію українських портів “Ольвія” та “Херсон”. А 14 серпня 2019 року – тобто за пів місяця до формування однопартійного уряду «Слуги народу» – було схвалене рішення про затвердження умов і початок концесії Херсонського морського порту та Спеціалізованого морського порту «Ольвія»

«Скарги на рейдерство почали розглядатися за «правилом 24 годин», їх можна подати у електронному вигляді. З ринку усунуто «чорних реєстраторів», які реалізовували рейдерські схеми»

Ще один приклад намагання приписати собі результат чужої роботи.

Петро Порошенко ще в жовтні 2018 року закликав Кабінет міністрів України вжити всіх заходів для боротьби з рейдерством, та доручав міністрам та представникам місцевої влади зупинити рейдерство сільськогосподарських угідь та врожаїв у регіонах. У листопаді 2018 року Кабінет Міністрів, а саме Міністр юстиції Павло Петренко презентував законопроект #рейдерствостоп, який запроваджує нові інструменти боротьби з рейдерами. Крім того, Мін’юст та Уряд зробили чимало для боротьби з рейдерством: в 2016 році прийнято комплексний антирейдерський закон, при Мін’юсті діє Комісія з розгляду скарг у сфері державної реєстрації, в усіх регіонах працюють антирейдерські аграрні штаби.

«Скасовано статтю Кримінального кодексу за фіктивне підприємництво, яка фактично не працювала, проте дозволяла правоохоронцям шантажувати бізнес»

Ще один приклад намагання приписати собі результат чужої роботи.

Попри те, що за словами влади, тиск на бізнес мав зменшитися, бзнес не спішив реєструватися. За 2019 рік зареєстрували на 15% менше ФОПів. У першій половині 2019 року ФОПи активно реєструвалися. Однак в квітні, після президентських виборів, кількість реєстрацій ФОП почала знижуватися. У середньому щомісяця реєструвалося 5,5 тисяч компаній та 26 тисяч ФОП. Усього на початок 2020 року в Україні діє 1,8 млн підприємців.

така динаміка викликана насамперед низкою владних рішень, а саме: законом про РРО, законом про внесення змін до Податкового кодексу щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг, законом про збір та облік ЄСВ, законом про внесення змін до Податкового кодексу щодо подання єдиної звітності з ЄСВ та податку на доходи фізосіб. У 2020 році слід очікувати ще більше скорочення ФОП.

Реєстрація нових підприємців – це один з показників розвитку економіки. Якщо в Україні не реєструються нові компанії та підприємці, це означає, що українці бояться створювати бізнес та йдуть у тінь.

«Ухвалено низку законів, які значно полегшать експорт українських товарів до країн ЄС (так званий «промисловий безвіз»)»

Насправді ще 27 червня 2014 р. в ході засідання Ради ЄС Президентом України П.Порошенком та керівництвом Європейського Союзу і главами держав та урядів 28 держав – членів ЄС була підписана економічна частина Угоди – Розділи III «Юстиція, свобода та безпека», IV «Торгівля і питання, пов’язані з торгівлею», V «Економічне та галузеве співробітництво» та VI «Фінансове співробітництво та положення щодо боротьби із шахрайством», які разом з рештою тексту Угоди становлять єдиний документ. 1 вересня 2017 року після тривалого процесу ратифікації Угода про асоціацію між Україною та ЄС набула чинності у повному обсязі.  Пізніше був прийнятий план виконання угоди – Постанова Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2017 р. № 1106 “Про виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони”

Крім того, саме Президент України Петро Порошенко підписав закон про приєднання України до конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила визначення походження товарів, яка дозволяє маркувати товари, вироблені з європейського сировини в Україні, як товари, вироблені в Євросоюзі.

Частка українського експорту в країнах Європейського Союзу ще при Порошенко становить 42,6%, про що він заявляв у лютому 2019 році.

Відповідно до сайту «Пульс Угоди», на якому здійснюється моніторинг реалізації плану заходів з виконання Угоди, загальний прогрес виконання Угоди за 2019 рік становить – 40%. Зокрема, у сфері «Технічні бар’єри у торгівлі» – процес виконання становить 63%. Тому звітувати про покращення інтеграційних процесів України до ЄС Зеленьсикй не може, оскільки за рік його владування, за його більшості у ВР і його уряду Україна могла досягнути значно більшого прогресу у цьому напрямі.

«Запроваджено електронний обіг та інвентаризація лісів, а також чіпування деревини, що дозволить боротися із незаконними вирубками»

Указом В.Зеленського «Про невідкладні заходи з проведення реформ та зміцнення держави» справді надається доручення Кабінету Міністрів України вжити заходів щодо створення системи контролю та відстежування обігу деревини на ринку (термін – до 31 березня 2020 року).

Однак нічого нового в цьому плані урядом не було здійснено. Саме завдяки цьому в уряді змогли швидко відзвітувати про запровадження електронного обігу лісу.

Ще за часів В.Ющенка, у 2009 р. Розпорядженням КМУ від 16.09.2009р. №1090-р було схвалено Концепцію створення єдиної державної системи електронного обліку деревини, яка була спрямована на розв’язання проблеми незаконних рубок та існування тіньового ринку деревини шляхом створення єдиної державної системи електронного обліку деревини.

З метою реалізації Концепції, розпорядженням КМУ від 18.11.2009р. №1408-р було затверджено план заходів щодо реалізації Концепції створення єдиної державної системи електронного обліку деревини, в якому було передбачено етапи реалізації відповідних заходів. Реалізація положень Концепції відбувалася на державних підприємствах з високим лісоресурсним потенціалом.

Наказом Державного агентства лісових ресурсів від 27.06.2012 № 202 було затверджено Тимчасову інструкцію з електронного обліку продукції лісозаготівель, лісопиляння і деревообробки на підприємствах, яка, власне, і використовується зараз – після всіх нових рішень КМУ.

Завдання щодо прискорення запровадження електронного обігу деревини було поставлене перед урядом президентом Порошенком ще у жовтні 2017 року. Окрім того, Президент України П.Порошенко підписав  3 жовтня 2018 Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів».

При цьому те, що залежало саме від «команди Зе», було провалено (проект Закону про внесення змін до Лісового кодексу України щодо проведення національної інвентаризації лісів (2379 від 05.11.2019), законопроект №0873 «Про внесення змін до деяких законів України (щодо введення заборони на суцільну вирубку ялицево-букових лісів на гірських схилах Карпатського регіону)»).

«Ухвалено закон, який вимагає здійснювати на електронних торгах державні закупівлі обсягом від 50 тисяч гривень. Новий механізм запрацює з 19 квітня. Вже не буде можливо розбивати закупівлю на дрібні контракти і уникати прозорих конкурсів»

Насправді справжня революція у закупівлях за бюджетні кошти була здійснена при Президентові України П. Порошенку, коли 25 грудня 2015 року було прийнято і підписано президентом закону України «Про публічні закупівлі».

Цим законом було впроваджено виключно електронні тендери при закупівлі товарів, послуг і робіт за бюджетні кошти. Система ProZorro була впроваджена при проведенні закупівель товарів, які дорожчі за 200 тис. грн, і послуг вартістю понад 1,5 млн грн. Впровадження системи ProZorro – одна з ключових антикорупціних реформ П.Порошенка. За даними Мінекономрозвитку, за три роки існування система електронних закупівель система ProZorro була зекономила державі 86 млрд грн.

До речі, зміна допорогової суми закупівель з 200 до 50 тис.грн. – це ідея П.Порошенка, внесення таких змін до закону було ініційовано 11 квітня 2018 року на спеціальній нараді, проведеній П.Порошенком.

«Зеленський зробив те, на що не наважувався ніхто з його попередників. Ринок землі, зняття депутатської недоторканності, легалізація видобутку бурштину, приватизація спиртової галузі, розведення військ на Донбасі, повернення моряків. Може, у Зеленського і брак політичного досвіду. Але політичної волі йому точно не бракує – на відміну від більшості попередніх очільників держави»

Повернення моряків – наслідок роботи українсьої дипломатії у 2018-2019 роках, результатом чого було рішення 25 травня 2019 року, прийняте у німецькому Гамбурзі Міжнародним трибуналом з морського права (Іnternational Tribunal for the Law of the Sea, ITLOS), яким було оголошено про застосування тимчасових заходів до Російської Федерації стосовно порушення нею імунітетів трьох українських військових кораблів та 24 членів їхніх екіпажів. Росія побоялася нових санкцій і виконала рішення Міжнародного трибуналу (хоч і не визнала цього).  Свого часу так само Росія діяла у справі судна Arctic Sunrise (під прапором Нідерландів) природоохоронної організації «Ґрінпіс» (У 2013 році до Міжнародного трибуналу з морського права з позовом проти Росії звернулись Нідерланди). Разом з тим, Росія поєднала виконання рішення Міжнародного трибуналу з морського права з обміном полоненими і змогла обміняти важливих фігур на полонених моряків. Зокрема, Росії був виданий Цемах – ключовий свідок збиття Боїнга Малайзійських аіваліній у 2014 році.

Джерело

Автор