Порошенко в ефірі телеканалу «Прямий» 03.01.2025 р. (відео)

Порошенко: Рішення припинити транзит російського газу правильне, але запізніле

Петро Порошенко в ефірі телеканалу «Прямий» заявив, що рішення припинити транзит російського газу через українську газотранспортну систему правильне, але запізніле. Порошенко нагадав, що кабальний для України 10-річний контракт, текст якого у 2009 році готував ще Портнов, мав закінчитися у грудні 2019 року. Однак нинішня влада його продовжила ще на 5 років.

«Наголошую, що припинення контрактів можливе, лише коли вони спливають, тому що санкції за переривання діючого контракту вимірюються мільярдами, а може і десятками мільярдів доларів. І позов ти отримаєш не тільки і не стільки від росії, а від інших учасників контракту, які могли притягти Україну до відповідальності», – пояснив Порошенко.

«У нас було декілька шансів не продовжувати контракт. Перший шанс був у 2009 році. Але тоді сумнозвісний Портнов, який відігравав ключову роль, склав такий контракт, який був ганебний, неприйнятний і шкідливий для України», – вважає Порошенко.

«І сьогодні влада не може знайти підстави запровадити санкції проти Портнова, який знаходиться вже багато років під американськими санкціями. Я хочу нагадати, що грабіжницький, із загрозою національній безпеці контракт 2009 року призвів до сумнозвісних Харківських угод. Він призвів до фактичного банкрутства України. Він був укладений не на 5, а на 10 років. І діяв цей контракт аж до 2019 року. Шансів припинити його ми не мали», – констатує пʼятий Президент.

Утім, нагадав Порошенко, після 2014 року Україна здобула енергетичну незалежність від російського газу. Команді пʼятого Президента вдалося зруйнувати корупційну схему, якою живилися всі уряди і президенти до 2014 року. Україна на тлі російської агресії відмовилася оплачувати російський газ, провела переговори з Європейською Комісією, а потім змогла захистили цю позицію в арбітражі – нагадав Порошенко.

За його директивами були подані позови у Стокгольмський арбітраж проти Газпрому. У 2018 році Україна отримала перемогу. Пʼятий Президент зазначив, що кошти, які Нафтогаз відсудив у Газпрому, зрештою були спрямовані на розвиток вітчизняної ракетної програми.

«У 2019 році сплив термін дії контракту. Хочу наголосити: моя каденція була з 2014 по травень 2019 року. Весь цей час жодного продовження контракту не було. У 2019-му, вже в грудні, було продовження контракту. Я не беруся аналізувати мотиви, з яких тоді було здійснено. Я розумію, що це право президента і уряду продовжувати чи припиняти контракт. Моя особиста думка, що контракт мав бути припинений ще тоді. Хочу нагадати ті умови, які росіяни виторгували в 2019 році. Тоді були відкликані всі позови з судів, які мав Нафтогаз і уряд. Тоді були зняті арешти з активів, які нам вдалося заарештувати за часів ще моєї каденції. І контракт був продовжений ще на п’ять років», – зауважив Петро Порошенко.

«Ви можете легко порахувати, яку суму росіяни отримали за газ, який був поставлений в Європейський Союз. Сума значно перевищує 65 мільярдів доларів, які росіяни використали на війну з нами», – констатує Порошенко.

Джерело

 

Порошенко закликає допомогти Молдові з енергоносіями: це в інтересах національної безпеки України

Петро Порошенко в ефірі телеканалу «Прямий» заявив, що в інтересах України допомогти сусідній Молдові подолати енергетичну кризу, спровоковану гібридними діями росії.

Держава-агресор завжди використовує енергоносії як зброю, і ситуація в Молдові це вкотре довела, вважає пʼятий Президент.

«Я думаю, що в цих умовах ми можемо український видобуток газу використати для підтримки наших партнерів і надійних друзів. Я маю на увазі дружню нам Молдову. Молдова зараз оголосила надзвичайну ситуацію в енергетиці, вони не мають позицій ні по нафті, ні по газу, ні по електроенергії. Там питання набагато менше 1 мільярда кубів газу. І Україна, якщо хтось заперечує проти поставки з боку Європейського Союзу, зможе поставити, продати за умов розрахунків необхідний газ Молдові», – переконаний Петро Порошенко.

«Треба не дати можливості росії використати провокацію з окупованої території Молдови для перешкоджання європейським демократичним силам перемогти на парламентських виборах. Думаю, що для нас це також питання національної безпеки. Для нас це також питання контролю безпеки кордонів, які ми маємо з Республікою Молдова. Я би дуже радив уважно прорахувати ці можливості для інвестицій в національну безпеку і оборону держави», – наголосив Порошенко.

Петро Порошенко також назвав правильним, але запізнілим рішення припинити транзит російського газу через українську газотранспортну систему. Він нагадав, що термін цього кабального для України контракту сплив у 2019 році, але після зустрічі Зеленського з путіним його продовжили ще на 5 років.

Як відомо, з 2014 по 2019 рік Україна здобула енергетичну незалежність від росії, припинила купувати російський газ, подала позови до Стокгольмського арбітражу проти Газпрому і відсудила понад 4 млрд дол США, які, зокрема, були спрямовані на розвиток ракетної програми.

Джерело

 

Порошенко пояснив, чому треба припинити транзит російської нафти через нафтопровід «Дружба»

Україна має припинити постачання російської нафти через нафтопровід «Дружба» – про це в ефірі телеканалу «Прямий» сказав Петро Порошенко. Він зазначив, що після початку повномасштабного вторгнення вже неодноразово закликав зупинити цей транзит, завдяки якому держава-агресор отримує мільярди для війни проти України.

«Ви знаєте, скільки нафти нафтопровод «Дружба» качав у 2024-му році? За офіційними даними, ця цифра складає 300 тисяч барелів у день. Якщо ви помножите на поточну ціну «Юралс», а нафта зараз стоїть достатньо високо, і помножите 300 тисяч барелів, помножите на 360 днів на розрахунок цього, то ви вийдете на суму, яка значно перевищує 7 мільярдів», – порахував Порошенко.

«Я не буду вас втомлювати цифрами. Запам’ятайте лише дві. 5,5 мільярдів, які росія отримувала в рік за газ, і 7,5 мільярдів, які росія отримує в рік за нафту. Це виходить 13 мільярдів. Який військовий бюджет росії? Трохи більше 130 мільярдів. Отже, 10% військового бюджету країна-агресор росія отримує через територію України, продаючи нафту і газ, які качають українські монополісти», – констатував пʼятий Президент. Він також пояснив, чому зараз відкривається можливість для зупинки «Дружби».

«Контракт по нафті інший, ніж контракт по газу. Він не такий довгостроковий. Дійсно, була загроза, що росія зможе знайти шляхи обійти Україну. Україна втратить гроші за транзит, але не зупинить потік нафти. Зараз абсолютно інші часи. Бо раніше росія користувалася послугами так званого тіньового флоту, коли різні кораблі з офшорних держав вивозили російську нафту і постачали її споживачам з Глобального Півдня. Індія, Китай – вони складали найбільшу кількість ринку, куди росія доставляла підсанкційну нафту. Але ситуація змінилася», – констатує Порошенко.

«Сьогодні фінський суд прийняв рішення про арешт тіньового танкера, який був зареєстрований на островах Кука, і були знайдені переконливі докази, що цей танкер брав безпосередню участь в руйнуванні електрокабеля і кабелів зв’язку у Балтійському морі. Цей кричущий випадок привів до того, що єдність країн щодо посилення санкцій, щодо арешту і зупинки тіньового флота стала набагато більшою», – пояснює Петро Порошенко.

«Про роль президента Трампа. Я мав можливість спілкуватися під час свого візиту з членами його перехідної команди. І було чітко наголошено, що санкції і їх застосування будуть працювати більш ефективно, ніж було до цього. Стався інцидент біля берегів Іспанії з російським судном, яке везло різні військові вантажі в зв’язку із Сирією. І вже ніхто не бавитиметься з тіньовим флотом», – вважає Петро Порошенко.

«росія, яка раніше відвантажувала через Чорне море тіньовим флотом нафтопродукти, має зараз кричущу екологічну катастрофу в Керченській протоці, має повні блокаду тіньового флоту по перевезенню нафти. І можливостей у них додатково експортувати ще 300 тисяч барелів нафти за добу просто фізично немає», – зауважує Порошенко.

«Отже застосування цих заходів позбавить росію 10% військового бюджету. Уявіть собі на 10% менше патронів, на 10% менше військ, на 10% менше бомб, на 10% менше ракет. Найближчим часом ми в парламенті ініціюємо відповідний проєкт постанови, якою зобов’яжемо уряд прийняти необхідне рішення щодо зупинки нафтового транзиту через територію України і відповідно скорочення російського експорту на 7 мільярдів доларів. І дуже сподіваюся на підтримку цієї ініціативи з боку президента Зеленського. Оце і буде ефективна взаємодія», – резюмує Петро Порошенко.

Джерело

Автор