Час відповідати за брехню

Дмитро “Калинчук” Вовнянко

Новина від адвокатів Петра Порошенка про те, що п’ятий президент подає в суд на журналіста Дмитра Гордона за його безумну заяву, ніби «Порошенко домовився з Путіним здати Маріуполь», сколихнула пресу і соцмережі. Побрехеньки про страшного Порошенка, який «обікрав Україну», стали вже популярним літературним жанром, працювати в якому досі було безпечно і безкарно. І вельми вигідно – доведено байстрюками від журналістики Найємом і Лещенком та їхніми нинішніми посадами й доходами.

І от – прилетіло. Брехали всі, а загримів Гордон.

Насправді Гордоном справа не обмежується. На прес-конференції адвокати розповіли ще дещо.

Раніше Петро Порошенко подав до суду проти заступника міністра МВС Антона Геращенка, за заяву ніби Петро Порошенко зацікавлений у погромі на Банковій, влаштованому прибічниками активіста Сергія Стерненка. Мінімум один результат від позову побачили всі – Геращенко у висловлюваннях щодо Порошенка став набагато більш обережним. Адвокати пояснили причину такого дива. Позов проти Геращенка і Міністерства внутрішніх справ (важливо!) наразі зареєстрований і спрямований за територіальністю – до Печерського суду. Склад суду вже призначений – адвокати чекають призначення дати першого засідання.

Очевидно, вибачення Геращенка спричинить ефект ще більший, ніж вибачення медіакілерів Бігуса та Іванова. Їм про це вибачення тепер нагадуватимуть вночі та вдень.

Ще більш захоплююча історія розгортається навколо відомого блогера, особистого друга заступників голови ОП Татарова та Смірнова, а у минулому заступника голови адміністрації президента Януковича Андрія Портнова. У 2019-2020 рр. блоги Портнова читати було цікаво як захоплюючий детектив. У багатьох серіях із подробицями Портнов описував, як «Порошенко обкрадав Україну» та «вивозив гроші валізами і кравчучками». З особливим глумом він смакував, як Порошенка посадять.

Обидва генеральні прокурори за Зеленського Портнова сильно розчарували – жоден злочин Порошенка не доведено. Хоча відомо – з ОПУ жорстко вимагали від силовиків знайти бодай щось. Не знайшли нічого. Натомість літературна творчість Портнова здобула свою оцінку.

Справу, порушену за фактом поширення Портновим неправдивих повідомлень, було закрито, але адвокати Порошенка добилися скасування закриття справи. Тобто Портнов нині знову ходить під кримінальним впровадженням. Але цим його проблеми не обмежилися.

Портнов – адвокат, а тому в своїй діяльності мусить дотримуватися певних правил і закону. Грубіянські витівки Портнова набридли журналістам «5 каналу», і вони звернулися до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області. Комісія винесла Портнову попередження. Реакція не забарилася – у своєму стилі вуличного сявки Портнов висловився щодо рішення комісії, після чого звернувся до горезвісного ОАСК (тобто до судді Вовка), і той скасував рішення комісії. Проте журналісти «5 каналу» не заспокоїлися і подали апеляцію. Апеляційний суд не просто скасував рішення ОАСК і залишив у силі попередження, а й відмітив факти порушення Портновим адвокатської етики та те, що за змістом заяви Портнова є погрозами, що негативно впливає на репутацію адвокатури як такої.

З цим рішенням та фактом нових диких заяв Портнова журналісти «5 каналу» звернулися знову до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області, але та в повному складі взяла самовідвід. Очевидно, члени комісії злякалися Портнова. За логікою, їм треба було винести рішення, наслідком якого може стати позбавлення Портнова ліцензії адвоката. З усіма похідними. Скаргу подано в комісію Житомирської області. Справа триває.

«Ніхто не залишиться без відповідальності за сказане і скоєне», – сказав на прес-конференції адвокат Ігор Головань. І це правильно. Існує різниця між свободою слова і свободою трьопу. Журналістам і громадським діячам час відвикати від звички оббріхувати опонентів наклепами у вигляді версій. Хотіли судів – будуть їм суди.