НАН України: Огляд епідемічної ситуації в Україні за 21-27 квітня 2021 року (інфографіка)
Робоча група з математичного моделювання проблем, пов’язаних з епідемією коронавірусу SARS-CoV-2 в Україні (базова установа – Інститут проблем математичних машин і систем НАН України) створена Розпорядженням Президії НАН України від 3 квітня 2020 р. №198.
Огляд епідемічної ситуації в Україні за 21-27 квітня 2021 року (РГ-42а)
Зміст
Вступ
1. Загальнонаціональні епідемічні показники
1.1. Динаміка захворюваності, летальних випадків і тестування
1.2. Показники навантаження на лікарні
1.3. Спостережувана летальність, одужання та вікова структура інфікованих
2. Огляд демографічних даних
2.1. Дані Міністерства юстиції України
2.2. Регіональні дані від Державної статистичної служби України
3. Аналіз груп регіонів
4. Регіональна епідемічна динаміка
5. Аналіз затримок при оприлюдненні даних
6. Тенденції в епідемічній динаміці
Вступ
За тиждень 21–27.04.2021 р. стабільно зменшується кількість нових виявлень на день зі швидкістю близько 260 випадків на добу, або 14% за тиждень. Почалося також зменшення кількості нових летальних випадків, але зі значно меншим відносним темпом спадання. Ймовірно, пройдено пік летальних випадків, приведених до дат подій (рис.8). Відносно повільні темпи зменшення смертності також спостерігаються у країнах Східної Європи з динамікою, схожою на українську (це Польща, Румунія, Угорщина, Болгарія). Відзначимо також, що протягом осінньої хвилі падіння смертності вдвічі відбулося приблизно за два місяці. Позитивність зразків тестів протягом останнього тижня знизилася з 29,1% до 26,1% на тлі зменшення обсягів тестування (рис.2, 3), що є індикатором позитивної динаміки. Окрім зниження числа випадків хвороби та позитивності тестів, знижується число нових госпіталізацій та загалом зайнятих ліжок. Хоча загальна кількість ліжок у лікарнях також зменшується досить швидко, але ліжка у відділеннях інтенсивної терапії звільнюються значно повільніше. Число госпіталізованих дітей віком до 9-ти років включно лишається непропорційно високим, порівняно з рівнем госпіталізації молодих людей віком 10–19 років (таблиця 1). Зниження захворюваності у регіонах стало синхроннішим (рис.16, 34), що вказує на збільшення ролі факторів національного рівня на тлі факторів регіонального рівня.
Середня за останній тиждень кількість нових випадків становить 10899 на добу. На 27.04.2021 р. маємо в середньому 369 нових летальних випадків на добу. Середня кількість позитивних ПЛР-тестів становить 8960 на добу.
1. Загальнонаціональні епідемічні показники
1.1. Динаміка захворюваності, летальних випадків і тестування
Число позитивних тестів скоротилося на 19%, продовживши падіння після зниження на 21% на попередньому тижні. Таке зниження є передвісником швидкого скорочення числа нових випадків хвороби, яке (число) знизилося за тиждень на 14%, повторивши темп зниження минулого тижня. Водночас, усереднена за 7 днів щоденна кількість летальних випадків досі лишається поблизу максимуму, не відступаючи від нього більше, ніж на 10% (рис. 1).
Обсяги тестування, динаміка якого виглядає реактивною (тестують переважно лише з потреб лікарняної діагностики та майже не тестують із метою масового виявлення хворих), скоротилися на 10% (рис.3).
1.2. Показники навантаження на лікарні
Завантаженість лікарень пацієнтами з підтвердженою коронавірусною хворобою або підозрою на неї знизилася на 20%, порівняно з піковим значенням, і на 10%, порівняно зі значенням тиждень тому (рис.4). Число хворих, які потребують кисню, також перейшло до швидкого зниження, скоротившись за тиждень на 9% після зниження на 5% тиждень тому. Число нових госпіталізацій знизилося за тиждень на 13%, трохи поліпшивши темп зниження минулого тижня, що становив 12% (рис.5).
Водночас, число зайнятих апаратів ШВЛ і ліжок інтенсивної терапії лишаються близькими до максимумів (рис.4). Кількість зайнятих апаратів ШВЛ скоротилася на 10%, порівняно з максимумом, та на 4%, порівняно зі значенням тиждень тому. Зайнятих ліжок інтенсивної терапії стало на 7% менше від пікового значення та на 5% менше, ніж було тиждень тому.
1.3. Спостережувана летальність, одужання та вікова структура інфікованих
Середній вік виявлених інфікованих досяг максимуму за весь час спостереження (рис.10–12, таблиця 1), а середній вік госпіталізованих хворих і вік смерті при летальних випадках наблизилися до максимумів. Подібна динаміка вікової структури також спостерігалася при зменшенні захворюваності після попередньої хвилі. Можливе пояснення такого явища: епідемічну динаміку визначають передусім відносно молоді люди, і при спаданні захворюваності спадання йтиме з випередженням саме серед «соціально активних» (точніше, контактних у спосіб, що сприяє поширенню вірусу) людей, які переважно не є людьми похилого віку. Водночас, захворюваність серед людей похилого віку більшою мірою індуковано захворюваністю серед соціально активних людей, а отже, епідемічна динаміка серед них затримуватиметься.
Частка госпіталізованих дітей віком до 9-ти років включно лишається вдвічі вищою, ніж молодих людей віком 10–19 років (таблиця 1).
Дані у процесі ретроспективного оновлення дозволяють відносно надійно стверджувати про пік числа летальних випадків у першій декаді квітня, що був незначно вищим за 400 випадків (рис.8).
Спостережувана летальність лишилася поблизу 2,5% (рис.6, 7, таблиця 1).
Варто відзначити, що показники у таблиці 1 за останні 4 тижні ще зазнаватимуть ретроспективних змін.
2. Огляд демографічних даних
2.1. Дані Міністерства юстиції України
Проміжне оновлення даних про загальну смертність, показане на рис.13, дозволяє сформулювати попередню гіпотезу про те, що пік смертності з усіх причин вже пройдено в першій половині квітня, що узгоджується з динамікою зареєстрованих смертей від COVID-19.
Дані Мін’юсту доступні на сайті.
2.2. Регіональні дані від Державної статистичної служби України
Оприлюднені на минулому тижні дані про загальну смертність у регіонах у лютому 2021 року вказують на 4 регіони, де ситуація була істотно гірша, ніж в інших (таблиця 2, рис.14): Закарпатську, Івано-Франківську, Чернівецьку області та м. Київ. З огляду на наявність регіонів із відносно слабким рівнем захворюваності, регресійна пряма може адекватно вказувати на сценарій загальної смертності за нульового рівня смертності від вірусу. Отримуване у такий спосіб значення, близьке до -5% щодо середнього рівня 2015–2019 років, приблизно на 2% нижче за кількість померлих у лютому 2020 року і вказує на недооцінку закладами охорони здоров’я смертності, асоційованої з COVID-19, приблизно у 2 рази. Ця оцінка є попередньою, має велику похибку та потребує подальших уточнень.
3. Аналіз груп регіонів
На рис.15 і 16 показано епідемічний процес у розрізі груп регіонів, кольорову гаму яких задано на рис.17 (докладніше про групи регіонів див. у «Прогнозі РГ-38»).
Протягом останнього тижня динаміка захворюваності у групах регіонів була синхронною, а їх частка у складі усіх нових випадків хвороби – майже незмінною. Число випадків хвороби в усіх групах зменшилося на 11–18%, порівняно зі значенням тиждень тому.
Сумісну траєкторію демонструють регіональні репродуктивні числа (рис.34), діапазон яких звузився на тлі затухання епідемічного процесу. Крім того, значення вище одиниці спостерігалося лише у двох регіонах – Кіровоградській та Луганській областях.
Синхронізація епідемічного процесу може свідчити про зростання впливу факторів загальнонаціонального рівня (наприклад, державних свят, синхронних протиепідемічних обмежень та ін.).
4. Регіональна епідемічна динаміка
Ситуація у регіонах продовжила покращуватись, і це покращення протягом останнього тижня спостерігалось у більшості регіонів, на що вказує синхронніша поведінка репродуктивного числа, ніж тижнем раніше (рис.34).
Нових хворих побільшало лиш у трьох областях – Волинській, Кіровоградській та Луганській (рис.19, 20). Водночас, число нових госпіталізацій за ЦГЗ збільшилось у шести областях: у трьох уже згаданих і в Донецькій, Харківській та Херсонській (в усіх трьох останніх збільшення було символічним) (рис.25, 26).
Позитивність тестів за тиждень зросла у шести областях: Волинській, Донецькій, Київській, Кіровоградській, Львівській та Полтавській (рис.23, 24). Водночас, число летальних випадків збільшилось у десятьох регіонах, в одному – лишилося незмінним, а у решті – зменшилося (рис.21, 22).
5. Аналіз затримок при оприлюдненні даних
6. Тенденції в епідемічній динаміці
Репродуктивне число продовжило зниження і знизилося до 0.85 для України (рис.34). Динаміку зміни репродуктивного числа в регіонах України показано в таблиці 3. У більшості регіонів України спостерігається зниження кількості виявлених випадків.
Прес-служба НАН України