Кінець епохи бідності від Зеленського

Дмитро “Калинчук” Вовнянко

«Кінець епохи бідності!» – було написано на білбордах Зеленського і «Слуги народу» під час президентських і парламентських виборів. І маємо визнати, саме цю обіцянку ЗЕкоманда таки виконала. Так-так, не дивуйтеся. Кінець епохи бідності настав.

Ще тоді, весною 2019 р., я писав, що кінець епохи бідності – це часто початок епохи злиднів. Я помилявся. Все вийшло не так однозначно. Для когось зелений кінець епохи бідності перетворився на початок епохи стрімкого збагачення. Це, по-перше, олігархи.

2020 рік був для України роком украй невдалим. Весь рік падало виробництво, вперше з 2015 р. сталося падіння ВВП, локдаун ударив по гаманцях людей, страйкують шахтарі в той час, як уряд купує електрику в Білорусі та Росії. Проте.

Топові українські олігархи примудрилися збагатитися. За «Форбс», їхні статки зросли в діапазоні від в 1,4 рази (Боголюбов) до у 2,8 рази (Ахметов). Що характерно, санкцій всемогутнього РНБО всі ці Ахметови, Коломойські, Пінчуки, Жеваго тощо не бояться взагалі. Але не олігархами єдиними.

Не можуть пожалітися на фінансовий стан і депутати президентської партії. За даними Комітету виборців України, у 2020 р. 97 нардепів «Слуги народу» придбали собі 20 квартир (на 16 мільйонів грн.), 67 земельних ділянок, 5 житлових будинків і 74 автомобілі елітних марок – переважно Toyota, Mercedes та BMW (загальна вартість 63 мільйони грн.). Про відпочинки на Мальдивах, Сан-Ремо та інших екзотичних місцях пригадувати не будемо, туристичне бюро «Арахамія» знає місця, де продають путівки на Мальдіви по $80 за добу. Вважайте це рекламою.

Не тільки у депутатів життя вдалося. В той час, як у вагонах потягів замість дезінфекторів для рук можна зустріти ємності з сільським самогоном (сам бачив), а датські гості миють вікна у вагонах «Укрзалізниці», Наглядова рада цієї самої «Укрзалізниці» (за даними екс-нардепа Борислава Берези) за 2 зелених роки нажерла і випила на 1,86 мільйони грн. Їхнє харчування – стаття розходів бюджету УЗ. Оголодав, розумієте, Сірожа Лещенко за клятого Порошенка… До цього та сама Наглядова рада налітала літаками на 513 тисяч грн. Справді, навіщо їм потяги, коли є літаки? З/п члена наглядової ради УЗ Сірожи Лещенко – 330 тисяч на місяць. Хто там барига і мародер?

Але й це не межа. На честь свого призначення Наглядова рада влаштувала заплив на пароплаві «Хвиля», в ході якого витратила 14 тис. грн. на дизельне паливо, 200 тисяч грн. на їдло, 400 тис. грн. на алкоголь і (моє улюблене) 40 тис. грн. на сигари! П’ятигодинне гульбище цих дивовижних людей бюджету УЗ обійшлося у 654 тисячі грн.
Ви ще кажете, що кінець епохи бідності не настав? А я говорю – настав. Для всіх. Просто для когось він став початком епохи збагачення, а для абсолютної більшості – початком епохи злиднів.

За той самий 2020 р. рівень бідності серед працюючого (!) населення за абсолютним критерієм (тобто коли у людей витрати нижчі за фактичний прожитковий мінімум) склав 42,4%. Для порівняння, в часи президента Порошенка рівень бідності за цим критерієм становив 23,1% серед усіх (!) верств населення і 13,3% серед працюючих. І поступово меншав. Додайте сюди втрату 672 тисяч робочих місць протягом 2020 р., за офіційними даними. Бізнес-асоціації говорять про більше мільйона. Додайте, що кількість людей, які мають статус безробітного зросла на 33%. А ще тарифи на комуналку зросли проти часів Порошенка у 1,4-2 рази на тлі подешевшання газу на хабах у Європі. Тощо й тощо.

І знаєте. Я не буду когось жаліти чи засуджувати. Я недаремно перелічив витрати Наглядової ради «Укрзалізниці». Щойно працівники цієї самої «Укрзалізниці» відмовилися від страйків, бо їм пообіцяли (!) підняти з/п на 10% (!!!). Їхні милості з широкого панського столу кинули хлопам кістку, а ті й раді. На цьому проблему вичерпано. У наймах коси побіліють – у наймах сестри й помрете.

Кінець епохи бідності настав. І, схоже, люди хотіли саме такого кінця епохи бідності.


Euroin

Цифри щодо рівня бідності серед працюючих українців вражають. За результатами першого півріччя 2020 року, рівень бідності за абсолютним критерієм (витрати, нижчі від фактичного прожиткового мінімуму) серед працюючого населення становить 42,4%.

Ця цифра особливо рельєфна у порівнянні з періодом президентства Порошенка. За даними 2019 року (коли був спадок президентства Порошенка) рівень бідності за абсолютним критерієм (доходи нижче фактичного прожиткового мінімуму) серед всіх верств становив 23,1%, серед працюючих рівень абсолютної бідності становив 13,3 %. Списати лише на пандемію це не можна, адже ріст бідних серед працюючих – у 3 рази. Власне, це і є відповіддю про кінець «епохи бідності».

Хоча не у всіх працюючих все так погано. За даними КВУ, минулого року 97 народних депутатів фракції «Слуга Народу» придбали автомобіль, квартиру або землю. Сукупно «слуги» придбали в 2020 році 74 автомобілі. Найчастіше депутати купували авто марки Toyota, Mercedes та BMW. Загальна вартість машин склала 63 млн грн. Також депутати «Слуги Народу» придбали в минулому році 20 квартир (загальна вартість 16 млн грн), 5 житлових будинків та 67 земельних ділянок.

Автори