Цю неймовірну ганьбу для України потрібно зупинити зараз

Юрій Гудименко

Зараз ми разом з вами будемо звільняти генерального директора “Укроборонпрому” Юрія Гусєва. Влаштовуйтеся зручніше. І ви також, Юрію Веніаміновичу.

Мова піде про міжнародний скандал з вертольотами “Ірокез”. Зараз ми препаруємо цю історію і зробимо декому вівісекцію. Будуть задіяні уявні американські менеджери, польська кавалерія і Huey family.

Поїхали.

ХІД ПЕРШИЙ. Атака кавалерії.

26 лютого цього року під час робочого візиту на держпідприємство “Одеський авіаційний завод” генеральний директор “Укроборонпрому” Юрій Гусєв без проголошення війни повідомив, що цей завод вже до кінця року, цитуємо, “випускатиме вертольоти Bell UH-1 Iroquois”. Це у заголовку прес-релізу прес-служби “Укроборонпрому”. В самому тексті сказано інакше: мова йде вже про “запуск ліцензованого виробництва вертольотів класу Bell UH-1 Iroquois”.

В ЧОМУ ТУТ ПРОБЛЕМА?

1. Ніякого “класу Bell UH-1 Iroquois” не існує. Вертольоти банально так не класифікуються.
Класифікація буває за схемою компенсації реактивного моменту в залежності від кількості гвинтів (наприклад, той самий Bell UH-1 Iroquois належить до вертольотів одногвинтової схеми з кермовим гвинтом), буває класифікація за злітною вагою (надлегкі, легкі, середні, важкі, надважкі), за призначенням (військові окремо, цивільні окремо), за типом двигуна і так далі. Класу “Bell UH-1 Iroquois” банально не існує.
2. У заяві “Укроборонпрому” чітко вказано, що в Одессі будуть виробляти “вертольоти Bell UH-1 Iroquois”. Це або брехня, або колекціонування музейного мотлоху.
Саме UH-1 Iroquois вже давно ніхто не випускає, бо його поставили на конвеєр ще 1960 року. Власне, вони ще літають (деякі же з часів В’єтнамської війни), їх експлуатують, їх вдосконалюють, але вони вже дуже давно застаріли. Наразі корпорація Bell (частина консорціуму Textron) випускає модель Bell UH-1Y Venom на базі “Ірокезу”. Але назвати його “Ірокезом” не можна. Він, як не крути, “Venom”. Між тим самим “Ірокезом” часів В’єтнаму і нинішнім “Веномом” технологічна прірва, як між BMW 5 серії 1972 року та BMW 5 серії 2017 року. Хоча, підозрюю, у різниці між BMW в “Укроборонпромі” знаються краще, ніж на гелікоптерах.
3. В прес-релізі зазначено, що виробництво, цитую, “сьогодні перебуває на завершальній стадії. Перший борт повинен бути виготовлений… влітку 2021 року”.
Отже, буквально за півроку на підприємстві повинні отримати ліцензію (а це не пиріжки виготовляти, це повинна ще американська влада затвердити), отримати конвеєр, навчити працівників, підготувати цех, запустити конвеєр і зібрати перший гелікоптер. За півроку. Окей, ми до цього повернемось. А поки у нас…

ХІД ДРУГИЙ. Польскі крилаті гусари ідуть у наступ.

2 березня польське профільне інтернет-видання ZBiAM отримало відповідь від виробника згаданих “Укроборонпромом” вертольотів — американської компанії Bell. Американці повідомили із легким подивом, що Bell не видавав концерну “Укроборонпром” або будь-якому іншому господарчому суб’єкту в Україні ліцензію на виробництво вертольотів UH-1 Iroquois.

В ЧОМУ ПРОБЛЕМА?
В тому, що є деякий дисонанс у заявах голови “Укроборонпрому” Гусєва про “завершальну стадію ліцензійного виробництва вертольотів Bell UH-1 Iroquois” і заявою власника ліцензії, компанії Bell, що ніяких ліцензій вони “Укроборонпрому” не надавали.

ХІД ТРЕТІЙ. Ескадрон одеських смертників.

За два дні після публікації польского видання ZBiAM на офіційному сайті “Укроборонпрому” з’явилася дивна стаття. Головним героєм її став вже не пан Гусєв, а директор Одеського авіаційного заводу Віталій Юхачов. Причому заголовок статті виглядає як “Вже є дорожня карта освоєння виробництва вертольота середнього класу типу Iroquois”, а на картинці інша цитата, яка перекреслює заголовок: “Новий вертоліт буде українським національним продуктом”.

В ЧОМУ ПРОБЛЕМА?
1. Типу Iroquois не існує, як не існує раніше згаданого “Укроборонпромом” класу Iroquois.
Є сімейство (не “клас” і не “тип”, а сімейство, “family”), що називається Bell Huey family — за назвою корпорації-виробника Bell (частина консорціуму Textron) і Huey (не те, що ви подумали, а “Г’юі”, від літери “Н” в UH-1).
2. Якщо мова йде про збирання за ліцензією, то навряд такий вертоліт можна буде назвати “українським національним продуктом”.
Коли на Закарпатті компанія “Єврокар” збирає автівки “Škoda”, то “Шкода” від цього не стає українським національним продуктом, і “айфони”, що зібрані в Китаї, чомусь не вважаються національним продуктом Китаю. Таке життя.
3. В релізі підтверджується, що “підприємство спроможне виготовити гелікоптер-демонстратор вже до Дня Незалежності України”.
Водночас у цьому ж релізі написано, що дорожню карту з виробництва ще не презентували керівництву “Укроборонпрому”. Це виглядає, м’яко кажучи, нереалістично.
4. Стаття вочовидь написана у відповідь на критику, але головний закид — про відсутність ліцензії корпорації “Белл” — не розвінчується.
Щодо ліцензії у релізі згадано, що “у 2017 році між Укроборонпромом та американською стороною було підписано меморандум, предметом якого визначено співробітництво з метою організації виробництва вертольотів на території України — в кооперації з партнерськими підприємствами… Пізніше Одеський авіаційний завод уклав відповідну генеральну угоду з американськими партнерами”. Однак ані меморандум (це зазвичай документ про наміри), ані генеральна угода не можуть замінити ані ліцензії на виробництво, ані дозволу на це виробництво американської влади, яких немає.
5. Завершення статті схоже на спробу зам’яти скандал.
Завершується прес-реліз підкреслено виділеною тезою: “…Угода про нерозголошення інформації не дозволяє жодній зі сторін повідомляти деталі існуючих домовленостей”. Це виглядає якось дивно на фоні того, що одна зі сторін (українська) вже назвала модель вертольота, завод, на якому його збиратимуть, дату презентації першого гелікоптера (хоча і фантастичну), і навіть продемонструвала цех, у якому їх будуть збирати. Чи не будуть.
Дивимось далі.

ХІД ЧЕТВЕРТИЙ. Операція “Підстав одесита”.

6 березня Юрій Гусєв написав пост у своєму Facebook. Пост насправді епохальний, тому що, в принципі, вже за один цей пост його можна було б звільняти з посади.

В ЧОМУ ПРОБЛЕМА?
1. Цитата: “Після заяви компанії Bell розгорівся цього тижня скандал щодо ліцензійної збірки американських гелікоптерів на Одеському авіазаводі… Ще більш дивно те, що за два дні до публікації заяви я особисто говорив телефоном з людиною, яка назвала себе уповноваженим представником компанії Bell в Україні, і пояснив всі деталі”.
Хто кому пояснив? Ти людині, яка назвала себе уповноваженим представником, або людина, яка назвала себе уповноваженим представником, тобі? Це взагалі серйозно? Людина, яка назвала себе генеральним директором “Укроборонпрому”, провела розмову з людиною, яка назвала себе уповноваженим представником компанії Bell в Україні. Сторони дійшли згоди, що харчування у дурці нормальне, а медсестри красиві.
2. Цитата: “Про проєкт ліцензійного виробництва гелікоптерів на Одеському авіаційному заводі спільно з американською компанією-інвестором, яка має і відповідну ліцензію, і ресурси, і бажання робити вертольоти в Україні, я дізнався з доповіді директора заводу Віталія Юхачова на початку січня (…) Для директора одеського підприємства запуск виробництва вертольотів — є одним з головних kpi на цей рік. Якщо він не виконає це завдання і дану обіцянку — будуть прийняті відповідні кадрові рішення.”
Варто перекласти з українського канцеляриту на нормальну українську мову. Пан Гусєв знайшов крайнього. Цим крайнім буде директор Одеського авіазаводу. Якщо пан Гусєв не зможе покликати Зеленського на презентацію “українського національного продукту” на День Незалежності, то Гусєв звільнить директора і скаже, що той його підставив. Своєї провини в тому, що замість перевірити інформацію, він розвісив вуха собі і макаронні вироби — на вуха громадян включно з особисто Зеленським, пан Гусєв не бачить і не визнає.

ХІД П’ЯТИЙ. Контратака одеської авіації.

Журналісти українського бізнес-видання The Page зв’язалися з, власне, директором Одеського авіазаводу Віталієм Юхачовим, якого Гусєв вже визначив як головного “стрілочника” в цій історії. І директор заводу сказав… пауза… що з компанією Bell «Укроборонпром» не має жодних стосунків!
Цитата дослівно: “Я не знаю, хто її [компанію Bell] прикладає до цієї інформації. Про неї не було сказано Гусєвим ні слова, ні півслова. Якщо хочете отримати більш-менш цікаву інформацію — я сподіваюся, наступного тижня отримати відповідне добро від компанії США».

В ЧОМУ ПРОБЛЕМА?
В усьому.
1. Гусєв згадував компанію Bell неодноразово. Він напряму заявив, що спілкувався з “людиною, яка назвала себе уповноваженим представником компанії Bell в Україні”. Навіщо він це робив, якщо директор заводу говорить, що Bell тут взагалі ні до чого? Йому було нема з ким поговорити? Чи якась черепашка бреше?
2. “Я не знаю, хто її [компанію Bell] прикладає до цієї інформації” — зате я знаю! Це ви самі і ваш шеф Юрій Гусєв. На сайті “Укроборонпрому” досі висять статті (не прибирайте, немає сенсу, я вже зберіг оригінали) з заголовками на кшталт “Одеський авіаційний завод випускатиме вертольоти Bell UH-1 Iroquois”. Слово “Bell” там бачу не тільки я, чи не так? Або в Одесі придумали (а ви ж можете) спосіб випускати гелікоптери по ліцензії без ліцензії?
3. “Сподіваюся… наступного тижня отримати відповідне добро від компанії США” — ВІД ЯКОЇ КОМПАНІЇ? Хто, окрім “Белл”, може дати вам ліцензію на гелікоптери “Белл”? “МакДональдз”? “Ворнер бразерс”? Просто “Браззерс”? Що ви всі несете?!

ХІД ШОСТИЙ і останній на сьогодні. Космодесант проти кавалерії.

На моє прохання голова РГК НАБУ Марк Савчук зв’язався з Bell і вчора після верифікації отримав офіційні відповіді американської корпорації. На пряме запитання “Will Textron or Bell have any representatives working in Ukraine right now?” Bell відповів дослівно: “Bell has representatives that support opportunities throughout the world and in target regions but does not have a local office in Ukraine”.

Переклад, вочевидь, не потрібний. У “Белл” немає представництва в Україні та, відповідно, немає представника. Це означає, що голова “Укроборонпрому” або бреше, що він говорив з представником корпорації, або говорив з пранкером, або з уявним другом. Всі три варіанти — привід до звільнення з посади, а третя ще й до госпіталізації.

Також “Белл” офіційно підтвердив (ще раз), що “While Bell and Textron Inc. have not licensed Ukroboronprom or any other company in Ukraine to produce the Huey at this time”. Тут вже мова йде про всю “Huey family”, тобто “Белл” не ліцензувала жодну компанію в Україні на виробництво не тільки UH-1 Iroquois, а взагалі жодного вертольота з величезного списку своїх моделей. А окрім власне “Белл” зробити це не може ніхто. Скрін в коментарях, можливо, Юрію Бутусову буде цікаво.

ПІДВОДИМО ПІДСУМКИ

Голова “Укроборонпрому” Юрій Гусєв бреше, розповідаючи про вертольоти “Белл”, які будуть випускати в Україні до Дня Незалежності. Або це будуть не вертольоти, або не “Белл”, або не в Україні. Він бреше, він плутається у своїй брехні та плутається з кожним разом все сильніше, вигадуючи неіснуючих людей, розмовляючи з ними, підписуючи неіснуючі договори і всім цим наражаючи Україну як державу на величезний скандал зі США.
Можливо, він дійсно пообіцяв щось таке Зеленському. Було таке, Володимире Зеленський? Не переймайтеся, нам всім він теж збрехав. Нічого, окрім скандалу, не буде. Це вже скандал. Це вже скандал міжнародного рівня, про нього пишуть за кордоном. А відповідати, пане президент, будете і ви також. Сюрприз!

Ідея Гусєва повісити всіх собак на директора Одеського авіазаводу Віталія Юхачова не вирішить ситуації. Про виробництво американських вертольотів говорив і писав сам Гусєв. Про це писав офіційний сайт Державного концерну “Укроборонпром”. Це було і це продовжується.

Це потрібно зупинити зараз. Це неймовірна ганьба для України. Це якесь безумство. Вигадані люди, фантомні вертольоти, кілотонни брехні, і все вже в іноземних ЗМІ. Це треба зупинити.

Гусєва і всіх, хто допомагав йому брехати, необхідно звільнити сьогодні, поки ще є шанс.

Картинка не просто так.

 

Автор