Національна програма до 2030 – «вижити та випетляти»
![](https://tverezo.info/wp-content/uploads/2020/02/omelyan-150x150.jpg)
Минулого тижня Уряд України затвердив Національну економічну стратегію до 2030.
Драфт документу готувало понад 20 аналітичних центрів, залучені десятки експертів. Фінансували цю роботу, наскільки відомо, олігархи, але це менш важливо в даному випадку. Це мало стати квінтесенцією економічної думки, народженням українського лева на теренах Центрально-Східної Європи. Але наразі виглядає на десятиліття Бабака.
Я спеціально вичекав паузу, щоб дати можливість владі та відповідним незалежним фахівцям прокоментувати її, пояснити і донести пріоритети розвитку держави на наступне десятиліття.
На жаль, прориву не відбулося, як і сама стратегія виявилася дуже загальним документом. В принципі, він і має бути таким, загальним, але точно повинен містити чіткі дороговкази: куди, чому і як ми йдемо?
Подвоєння ВВП у 2030 році? Ок, Гончарук у 2019 пропонував збільшити ВВП на 40%. Набагато збільшив? Його п’ятирічна програма вдалася?
Залучення інвестицій по 15 млрд дол/рік з 2025 року. Вибачте, а до 2024 року ми чим плануємо займатися, інвестиції не потрібні?
Чи нема Зеленського – нема десятиліття бовтання в ополонці?
Стандартний рецепт на усі випадки: введення ПНВК, накопичувальна пенсійна система, вкотре перехід на середньострокове бюджетне планування, підтримка українських експортерів та інвесторів, індустріальні парки, амністія капіталу, створення незрозумілого Міжнародного фінансового центру в Києві і загадкового Фонду Фондів. Про освоєння Марсу, Гіперлуп, зорельоти, квантові стрибки, штучний інтелект, Старлінк, звісно, не йдеться. Хоча в цьому році наче збираються запускати супутник в космос…
Ну, ок, будемо вважати, що кредо 2020 «вижити і випетляти» буде розтягнуто на все десятиліття. Лишень, варто пам’ятати, що ми не в вакуумі знаходимося: поки ми повземо, інші долають марафон за марафоном.
Але одне просте запитання: якщо Ви не знаєте, що написати, або сміливі ідеї не пропускають, чому не взяти основні світові рейтинги і просто вписати ціль: Україна в Топ-10 в усіх цих рейтингах до 2030. І скрупульозно, послідовно прописати всі критерії і шлях виконання їх індикативів.
І тоді дуже легко переконати уЗеленських: це не наші фантазії – це вже всі зробили, і це дало результат. Можна привести додатковий аргумент: кожен серйозний інвестор, коли йому розповідають про країну, яка для нього невідома, перше, що робить, дивиться на рейтинги цієї країни: коли ти в топ-10 і другій сотні Doing Business – більше нічого пояснювати не потрібно.
Після затвердження національної програми до 2030 Уряд повинен схвалити галузеві національні програми. Далі має бути затверджений План дій з відповідальними ЦОВВ і конкретними термінами. Тобто паперової роботи ще мінімум на два роки.
А от що буде в 2021, не розуміє ніхто. Бо річної програми ні Уряду, ні монокоаліції, ні самого Президента ніхто не бачив ні в 2019, ні в 2020, немає її і в 2021.
Живемо від сенсації сьогодні до сенсації завтра…