«путін не переможе, хоч скільки б це тривало»

Євген Матюшенко/Укрінформ

Державний секретар з питань оборони Великої Британії Джон Гілі 18 грудня прибув із візитом до Києва, де Укрінформу вдалося взяти в політика бліц-інтерв’ю, обговоривши нагальні виклики, пов’язані з російською агресією, ядерною риторикою Володимира Путіна, безпековою та оборонною підтримкою України з боку Великої Британії, перспективами мирного врегулювання війни. Журналіст Укрінформу також поцікавився, як саме Велика Британія сприймає військову загрозу з боку РФ, адже син міністра після повномасштабного вторгнення Росії в Україну вирішив записатися піхотинцем до армійського резерву.

НАС НЕ ЛЯКАЄ ЯДЕРНА РИТОРИКА ПУТІНА

– Володимир Путін вміло маніпулює глобальними страхами ядерної війни, нав’язуючи західним лідерам свої правила гри, де він нічим не обмежений. Як західні лідери, у свою чергу, могли б нав’язати Путіну власну гру?

– По-перше, нас не повинна лякати риторика Путіна чи будь-які його дії з ескалації. І вона нас не лякає.

Мета мого сьогоднішнього візиту до Києва – обговорити з міністром оборони Рустемом Умєровим спільний план, який ми маємо щодо зміцнення України – і не лише зараз, у битві, яку ви все наразі ведете, але й протягом 2025 року та на майбутнє.

Це також спосіб заявити Путіну, що ми підтримуватимемо Україну і працюватимемо над координацією діяльності інших країн, щоб підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно.

Путін не переможе, хоч скільки б це тривало. Треба робити Україну сильнішою і тиснути на Путіна. Це наш імператив, який вимагає від нас спільної роботи протягом наступних тижнів та місяців.

САМЕ УКРАЇНЦЯМ ВИРІШУВАТИ, КОЛИ СІДАТИ ЗА СТІЛ ПЕРЕГОВОРІВ

– Ви особисто вірите, що адміністрація Дональда Трампа після передачі влади у Вашингтоні зможе зупинити війну в принципі, не кажучи вже про зупинку протягом 24 годин?

– Саме українці зараз воюють, і саме українцям вирішувати, коли починати переговори. І наш обов’язок – і ми так і зробимо – стояти поруч з Україною в той час, як ви воюєте. Ми стоятимемо поруч з Україною в той час, як триватимуть перемовини. І головне, що якщо бої припиняться, наша підтримка продовжиться.

Прямо зараз ми посилюємо нашу військову допомогу Україні новим пакетом, в який входять морські безпілотники, засоби протиповітряної оборони та артилерія. Також ми розробляємо плани спільно з вашим оборонним керівництвом на весь 2025 рік.

ПОТРЕБА В НАВЧАННІ ВІЙСЬКОВИХ НЕ ЗНИКНЕ НАВІТЬ ПІСЛЯ ПРИПИНЕННЯ БОЙОВИХ ДІЙ

– Якщо говорити про продовження підтримки, якщо цього року завершиться гаряча фаза війни, чи продовжуватиметься навчання українських новобранців у рамках операції ІНТЕРФЛЕКС?

– Я взяв на себе зобов’язання, що Велика Британія продовжуватиме керувати підготовкою бійців у рамках операції INTERFLEX протягом усього 2025 року. Якщо навіть бойові дії і припиняться, ваша потреба у підготовці військових, в оборонній допомозі, у солідарності та підтримці, яку Велика Британія може надати вашій країні, нікуди не зникне.

Це зробить вас сильнішими в майбутньому, це зробить вас більш захищеними в майбутньому. До речі, частина дискусій, які ми мали сьогодні з міністром оборони Умєровим, стосується того, як ми можемо надалі зміцнити військово-промисловий комплекс України, щоб він став важливою частиною вашої спроможності воювати сьогодні і захищати себе разом із союзниками в майбутньому.

ПИТАННЯ МИРОТВОРЧОЇ МІСІЇ ЗНАЧНО ВИПЕРЕДЖАЄ ТИСК, З ЯКИМ УКРАЇНА СТИКАЄТЬСЯ ЗАРАЗ

– Чи готова Велика Британія підтримати в будь-якому форматі розміщення міжнародної миротворчої місії в Україні, навіть якщо ці війська не братимуть участь у бойових діях?

– Знаєте, для мене це як стрибати далеко вперед з того місця, де ми знаходимося на даний момент. Це питання значно випереджає тиск, з яким ви стикаєтеся зараз.

Ось чому в фокусі нашої сьогоднішньої дискусії була військова допомога, яку ми надаємо і будемо посилювати, координація з іншими міжнародними союзниками, яку Великобританія може посилити, а також деякі довгострокові плани.

І ми завжди будемо намагатися разом реагувати на нагальні потреби України, планувати разом та стояти з вами пліч-о-пліч.

АГРЕСІЯ РФ – ОДИН ІЗ ГОСТРИХ ВИКЛИКІВ ДЛЯ НАТО

– Можливо, трохи особисте питання, але ваш син, як ви казали в одному з інтерв’ю, записався у військовий резерв на тлі новин про початок повномасштабної агресії РФ проти України. Скажіть, від кого він планує боронити свою країну? Чи актуальна зараз російська військова загроза для Великої Британії?

– Військова агресія Росії та її агресія в ширшому сенсі є одним із тих гострих викликів, з якими стикається НАТО в цілому і Велика Британія як провідний член Альянсу. І саме тому ви бачите, як НАТО переглядає плани захисту своїх кордонів, питання посилення заходів стримування, а також збільшення підтримки України з боку Альянсу.

Фото: Сергій Чузавков/Укрінформ

Джерело

Автор