Україна, Зеленський та Італія: «Червоний дріт» від авантюри з баскетбольним клубом «Канту» до Коломойського
Lorenzo Bagnoli, Luca Rinaldi, Il Fatto Quotidiano, 22.04.2019
Все починається з потоку грошей колишнього коміка Володимира Зеленського та сталевого магната Дмитра Герасименка [засновник баскетбольного клубу “Авіастар” в Запоріжжі, Україна, у 2010 році, згодом у 2012 заснував баскетбольний клуб “Красний Октябрь” у Волгограді, Московія, у 2015 купив баскетбольний клуб “Cantú” в Італії, який продав у лютому 2019 — прим. RL], і закінчується в місті Канту в Ломбардії, де розташована фірма з управління майном San Tommaso srl, всі акції якої з 2015 року належать кіпріотській фірмі Aldorante Limited, яка належить… Володимиру Зеленському. Дивна послідовність активів? Вілла в Форте дей Мармі. Ну і в тіні — могутній бізнесмен Ігор Коломойський, власник телебачення, яке транслює шоу, яке й зробило нового президента України знаменитим, і події довкола покупки “Красного Октября” [металургійного комбінату у Волгограді, південь Московії — прим. RL], який теж став спонсором “Канту”.
Всі дороги з України ведуть до Канту. У 2015 році Володимир Зеленський, комік, якого щойно обрано президентом в Україні, і олігарх Дмитро Герасименко, висадилися у провінції Комо, аби зробити місцевий клуб ґрандом баскетболу, засипавши його грішми. Це був крок, який може стати великою помилкою для обидвох: першому він може коштувати кримінального розслідування, а другому — банкрутства. За всіма ходами цих осіб пильно стежить справжній “тато Карло” — Ігор Коломойський, могутній бізнесмен з трьома паспортами — України, Кіпру та Ізраїлю. Однієї країни, де він з 2015 року намагається повернути собі потужну підтримку, і двох інших, які мають дуже неоднозначні стосунки з Московією Владіміра Путіна.
Все починається з потоку грошей колишнього коміка і сталевого магната, і закінчується в місті Канту, між історичним міським спортивним стадіоном «Піанелла» і анонімною будівлею у трьох хвилинах від центру. Тут розташовано фірму з управління майном San Tommaso srl, всі акції якої з 2015 року належать кіпріотській фірмі Aldorante Limited, яка належить Зеленському. Єдиним керівником San Tommaso (в активі якої, як показала українська розслідувальна журналістська організація “Слідство“, є розкішна 15-кімнатна вілла у Форте дей Мармі) є 44-річний українець Іван Баканов, друг, партнер і координатор виборчої кампанії Володимира Зеленського. Проте, ні перший, ні другий не зголосилися про віллу, і ця тема, яка виникла за кілька днів до першого туру виборів, створила незначне збентеження серед головних героїв цієї історії: в Україні кожен кандидат є зобов’язаним за законом оголошувати все, що йому належить. Але після швидких заперечень, виборці повірили Зеленському, популістові, який обіцяє змінити Україну.
Історія з віллою, звісно, є плямою на публічному іміджі колишнього коміка: вона приводить до тих же скандалів, які є довкола старого істеблішменту Петра Порошенка. Всім відоме ім’я: міністр внутрішніх справ Арсен Аваков є власником (через дружину) вілли в Сан-Феліче Чірчео, у провінції Латіна. Зеленський і координатор його виборчої кампанії, Баканов, спільно заснували Студію Квартал 95, телепрограму, з якою комік почав крокувати до успіху. На Кіпрі Баканов керує іншою компанією, Davegra, яка володіє правами на один з найуспішніших фільмів Зеленського. Компанія також має акції в компаніях на Мальті і в Іспанії. Зеленський і його сім’я, схоже, люблять тримати свої заощадження далеко від своєї батьківщини: серед комплексу компаній, які належать новому президентові, є також офшорні фірми — від Белізу до Британських Вірґінських островів.
Статки Герасименка майже випарувалися. Загубився і баскетбольний клуб “Cantú”. Клубові, який купив Герасименко чотири роки тому, не вистачало €500,000 внеску, і наприкінці лютого олігарх кинув команду на дванадцятому місці у Вищій Лізі (Serie A) — головно через проблеми з його основним бізнесом. Герасименка переслідує влада Московії — на її думку він є відповідальним за банкрутство металургійного заводу «Красний Октябрь». Банкрутство наступило у 2018 році після того, як Герасименка звинуватили у розкраданні кредитних $65,000,000, які мали йти на фінансування виробництва. У 2016 році його арештували на Кіпрі, але він вийшов під заставу у €150,000, та його далі чекають міжнародні арбітражні позови.
За всіма кроками цих двох українців у Канту стоїть Ігор Коломойський. Це володар статків, які «Форбс» оцінює в $3,000,000,000, і які здобуто ще до Помаранчевої революції 2014 року. Він легко підлаштовується під політичну ситуацію. Це колишній власник «ПриватБанку», найбільшого банку в Україні, націоналізованого у 2016 році Петром Порошенком (тепер вже колишнім президентом, який зазнав поразки на виборах), і який з тих пір є ворогом №1 Коломойського.
Не дивно, що колишній президент вважає олігарха “ганьбою”. Після багатьох років вигнання, спочатку в Женеві, а потім в Ізраїлі, перемога Зеленського означає для Коломойського (власника телеканалу, який транслює телесеріал, який прославив Зеленського) можливість повернення додому.
Щоб зберегти свій статус, Коломойський підтримує всіх: від крайньо-правої партії «Правий сектор» до Юлії Тимошенко і колишнього президента Віктора Ющенка теж, його гроші досягли всіх. Навіть скарбниці батальйону “Азов”, ультранаціоналістичного і крайньо правого воєнізованого утворення під час війни на Донбасі. По суті олігарх фактично може похвалитися невеликою приватною армією. З Владіміром Путіним його відносини є неоднозначними: Коломойський має важливі комерційні інтереси на Московії, але на Донбасі він фінансував народну міліцію, яка воювала проти москвофілів. Ну і звичайно, він ненавидить про-европейського Порошенка.
Щодо зв’язків Коломойського з Герасименком та заводом “Красний Октябрь”, який теж став спонсором італійського баскетбольного клубу. У 2013 році майбутній власник “Cantù” став його генеральним директором, але сам завод контролюється московською державною компанією «Уралвагонзавод», яка є одним з основних його клієнтів. Компанія виробляє панцерну техніку зі сталі, яку вона купує в “Красного Октября”. Цікаво, що всі ці роки, не маючи офіційної посади, надважливу роль у цій компанії грає Коломойський. Коли у 2014 році Герасименко вперше захотів купити “Красний Октябрь”, то він звернувся за грішми до “Приватбанка” — до банку українського олігарха. Колишній директор волгоградського заводу, Валерій Явецький, так і сказав «Новостям Волгограду» у 2017 році: Герасименко «діє в інтересах сумнозвісного українського олігарха Коломойського».