Світ 9 вересня. Результати дня
Ядерні випробування Північної Кореї, дестабілізація ситуації у Південному Судані, скандальний закон у США, розкол у Республіканській партії США, дипломатичний конфлікт навколо Філіппін, кадрові зміни в уряді Казахстану, відставка уряду у Вірменії, арешти у Франції, Північний прорив у Сирії та багато іншого.
Африка:
– Президент Габону Алі Бонго звинуватив міжнародних спостерігачів ЄС в «упередженості на виборах». У країні не вщухають заворушення противників президента, які звинуватили його у фальсифікаціях та вимагають перерахунку голосів.
– У Нігерії військові заарештували лідера антиурядового угруповання «Месники дельти Нігеру», які займаються саботажем на нафтових підприємствах, які вважають шкідливим для навколишнього середовища.
– Спеціальний представник США у Південному Судані Дональд Бут заявив, що віце-президент Рієк Мачар не має повертатися на свою посаду до столиці з огляду на відновлення бойових дій, в тому числі й за допомогою його підрозділів.
Америка:
– Колумбійський уряд та ліворадикальне антиурядове угруповання ФАРК утворили спільний комітет із розв’язування спірних моментів їх конфлікту та імплементації історичної мирної угоди.
– У Венесуелі проурядові озброєні бойовики оточили аеропорт на острові Маргарита та завадили одному з лідерів опозиції Енріке Капрілесу вилетіти з країни.
– Конгрес США ухвалив рішення, яким дозволив родичам загиблих у теракті 11 вересня 2001 року позиватися до уряду Саудівської Аравії. Президент США Барак Обама знову заявив, що готовий накласти вето на цей закон. У Конгресі – готуються подолати президентське вето новим голосуванням. В Ер-Ріяді раніше заявляли – у разі ухвалення закону – вони відмовляться від багатомільярдних інвестицій в американську економіку.
– Частина сенаторів та депутатів від Республіканської партії розкритикували свого кандидата Дональда Трампа за його заяву про те, що, мовляв, «президент РФ Володимир Путін набагато сильніший лідер, аніж Обама». Зокрема, проти Трампа виступив і сенатор від Флориди Марко Рубіо.
Азія:
– Начальник управління з боротьби з наркотиками Індонезії закликав владу країни взяти на озброєння «філіппінську модель боротьби зі злочинністю», в якій загинули понад 2 тисячі наркодилерів. Як відомо, на Філіппінах президент Родріго Дутерте дозволив правоохоронцям стріляти на ураження в будь-кого, хто буде запідозрений у торгівлі наркотиками.
– У Малайзії зафіксований перший випадок захворювання вагітної жінки на вірус Зіка. Підозрюють, що хвороба прийшла з боку Сінгапуру.
– Терористи руху «Талібан» в Афганістані прорвалися на територію провінційної столиці в Урузгані на півдні країни. В районі міста Тірін Кот спалахнули запеклі бойові дії між бойовиками та урядовими силами. Адміністративні установи були евакуйовані з міста. Група терористів вдерлася всередину житлових кварталів та напала на поліцейський відділок. За даними Міноборони, чимало військових та поліцейських навколо міста домовилися талібами та здали свої позиції без бою.
– Президент Філіппін Родріго Дутерте назвав генерального секретаря ООН Пан Гі Муна «дурнем» та розкритикував його за «надмірну увагу до питання захисту прав людини» під час операцій філіппінської поліції проти наркомафії. Їх чимало правозахисників вважають занадто жорстокими.
– Турецька поліція розігнала демонстрацію у місті Діярбакир. Люди протестували проти рішення Міністерства освіти і науки звільнити 11 тисяч співробітників галузі через зв’язки з опозиційними рухами, які звинувачують в організації спроби перевороту 17 липня.
– ЦВК Узбекистану призначив нові президентські вибори на 4 грудня. В.о. президента буде прем’єр-міністр Шавкат Мірзійоєв.
– Китай, Росія та США засудили п’яті за рахунком ядерні випробування КНДР. Президент Барак Обама пообіцяв «серйозні наслідки» такої поведінки Пхеньяна.
– У Казахстані – кадрові перестановки в уряді. Президент Нурсултан Назарбаєв відправив у відставку прем’єра Каріма Масімова та призначив його на посаду голови Комітету з національної безпеки (КНБ). На його місце призначили Бакитджана Сагінтаєва – першого віце-прем’єра.
Європа:
– У Парижі французька поліція затримала трьох жінок за підозрою у підготовці теракту біля Нотр-Даму. Вони залишили автомобіль із газовими каністрами біля входу в храм.
– Група британських депутатів готується призначити голосування про припинення збройних поставок до Саудівської Аравії через масову загибель цивільних у бомбардуваннях в Ємені.
– Прем’єр-міністр Вірменії Овік Абрамян подав у відставку заради формування нового коаліційного уряду. За деякими даними, це рішення було продиктоване нещодавнім захопленням заручників у поліцейському відділку в Єревані.
– Прем’єр-міністр Великої Британії Тереза Мей виступила за збереження санкцій проти РФ.
Близький Схід:
– Саудівська група сирійської опозиції «Вищий комітет з переговорів», очолювана екс-прем’єр-міністром Сирії Ріядом Хіджабом, запропонувала план мирного врегулювання конфлікту, при якому президент Сирії Башар Аль-Асад залишається на посаді протягом 6 місяців перехідного періоду – до формування нового перехідного уряду та організації виборів. У сирійському МЗС ці пропозиції назвали «маячнею». Головна проблема – легітимація різних ісламістських антиурядових груп.
– 13 терористів «Аль-Каїди» були знищені ударом американського БПЛА на півдні Ємену.
– Президент Ірану Хасан Роухані закликав міжнародну спільноту «покарати Саудівську Аравію» за масову тисняву у Міні під час щорічного хаджу у 2015 році. Тоді загинули понад 2 400 осіб. Іран звинуватив у цьому саудівську владу.
– Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху та президент Палестини Махмуд Аббас домовилися про формальну зустріч у Москві найближчим тижнями.
– Іракська армія та курдські сили самооборони Пешмерга узгодили спільний план зі штурму міста Мосул та його звільнення від терористів «Ісламської держави». Лідер іракських курдів Масуд Барзані допустив, що операцію проведуть вже до кінця цього року.
– У Сирії внаслідок серії повітряних ударів сирійських та російських ВПС західніше міста Алеппо був знищений військовий командир терористичної організації «Армія завоювання Леванту» Абу Омар Серакиб та ще 15 польових командирів угруповання.
– У Сирії урядові війська розпочали масштабну ударну операцію на півночі провінції Латакія. Армійські підрозділи прорвали оборону бойовиків «Армії завоювання Леванту» та вибили їх з 10 населених пунктів біля турецького кордону. Сирійська армія впритул підійшла до західних кордонів провінції Ідліб, яка повністю контролюється терористами «Армії завоювання Леванту».
– Один з «емірів» терористів «Ісламської держави» у Сирії, головний експерт угруповання з виробництва вибухівки Рафа’ Аль-Салібі втік до Туреччини. Його соратники заочно засудили його до смерті.