Яким може бути світ через 10 років, на думку понад 160 експертів Atlantic Council
Atlantic Council / Texty.org.ua
Центр стратегії та безпеки ім. Скоукрофта Atlantic Council дослідив майбутнє, звернувшись до провідних світових стратегів та фахівців з прогнозування з усього світу, щоб вони окреслили найбільші рушійні сили змін у наступні десять років. Texty.org.ua публікують ключові прогнози фахівців.
Російська Федерація може не пережити наступне десятиліття
Одним з найбільш несподіваних висновків опитування стало те, як багато респондентів вказали на потенційний розпад Росії протягом наступного десятиліття — припускаючи, що війна Кремля проти України може призвести до величезних потрясінь у великій країні з найбільшим арсеналом ядерної зброї на планеті.
Майже половина (46%) респондентів очікують, що до 2033 року Росія або стане неспроможною державою (failed state), або розпадеться. Більше п’ятої частини (21%) вважають Росію найбільш ймовірною країною, яка може стати failed state протягом наступних десяти років, що більш ніж удвічі перевищує відсоток для наступного найбільш поширеного варіанту — Афганістану.
Ще більш вражаючим є те, що 40% респондентів очікують, що до 2033 року Росія розпадеться всередині країни через революцію, громадянську війну, політичну дезінтеграцію або з інших причин. Такий розвиток подій передбачають 49 відсотків європейців і 36% американців.
Світ прямує до збільшення кількості країн з ядерною зброєю і зменшення співпраці щодо зупинення розповсюдження цієї зброї — але не обов’язково до фактичного її застосування
Лише один з восьми респондентів (13%) заявив, що жодна країна не отримає ядерну зброю в наступному десятилітті, і більше ніж три чверті назвали конкретну країну, яка, на їхню думку, стане ядерною державою протягом цього періоду. Іран найчастіше називали як ймовірну ядерну державу до 2033 року (68%) — результат, який, як стверджує Метью Креніг з Атлантичної ради в окремій оцінці, з великою ймовірністю може статися вже цього року. Але Іран може бути не єдиним. Респонденти, які очікують певного розширення клубу ядерних держав, вважають, що в середньому 1,6 країни приєднаються до нього протягом наступних десяти років.
Позитивним моментом є те, що більшість опитаних (58%) вважають, що ядерна зброя не буде використовуватися протягом наступних десяти років. Негативним моментом є те, що майже третина респондентів (31%) очікують, що в наступному десятилітті ядерна зброя буде застосована вперше з часів Другої світової війни. Відповіді тих, хто передбачає застосування ядерної зброї, свідчать про те, що вона може бути використана в регіональному, а не глобальному конфлікті. Росія найчастіше згадується (14% усіх респондентів) як країна, яка може застосувати таку зброю до 2033 року.
Очікуйте військового наступу Китаю на Тайвань
Нещодавно офіційні особи США попередили, що Китай може розпочати військову кампанію з метою возз’єднання Тайваню з материком швидше, ніж очікувалося, в період до 2027 року. Результати опитування Atlantic Council підтверджують цю оцінку. Повністю 70 відсотків респондентів згодні — хоча лише 12 відсотків повністю згодні — з тим, що Китай намагатиметься силою захопити Тайвань протягом наступних десяти років. Лише близько двох з десяти не вірять, що такий сценарій станеться. Показово, що експерти набагато більш схильні вважати китайсько-тайванський конфлікт імовірнішим, ніж конфлікт Росія-НАТО.
«Роз’єднання» США і Китаю може бути не таким драматичним, як ми думаємо
Останнім часом багато говорять про зусилля, спрямовані на роз’єднання економік США та Китаю. Але експерти винесли чіткий вердикт: повномасштабне роз’єднання дуже малоймовірне. Попри всю геополітичну напруженість і торгівельні обмеження «око за око» між двома країнами, найбільш ймовірним результатом (на думку приблизно 40% респондентів) є те, що економіки США і Китаю будуть «дещо менш» взаємозалежними у 2033 році, ніж сьогодні. Ба більше, серед тих, хто вважає, що Китай застосує силу проти Тайваню, 64% прогнозують принаймні деяке зниження економічної взаємозалежності — напрочуд низький показник, враховуючи, наскільки радикальним кроком буде військова кампанія Китаю проти Тайваню. 22% тих, хто очікує застосування сили Китаєм проти Тайваню, вважають, що економіки США і Китаю стануть більш взаємозалежними до 2033 року.
Сполучені Штати залишаться потужними, але не гегемоном
Фахівці загалом висловили переконання, що Сполучені Штати збережуть свою могутність протягом наступних десяти років, хоча багато хто з них уявляв собі країну, яка переважатиме в одних сферах національного впливу, але не в інших. Семеро з десяти вважають, що США залишаться домінуючою військовою силою світу до 2033 року, тоді як близько половини вважають, що Сполучені Штати збережуть своє технологічне домінування над усіма іншими країнами. Однак лише троє з десяти вважають, що США будуть домінуючим світовим гравцем у дипломатії, і лише трохи більше трьох з десяти вважають, що вони будуть панівною економічною силою у світі.
Глобальна співпраця у сфері клімату зростатиме, але ентузіазм щодо пікових викидів стримуватиметься
На думку респондентів, зміна клімату — це питання, яке, найімовірніше, буде на порядку денному міжнародної політики в наступному десятилітті. Більшість (42%) вважають, що це питання викличе найбільше зростання міжнародної співпраці, впевнено випереджаючи питання охорони здоров’я, яке посідає друге місце (на нього вказали 25% опитаних).
Респонденти, які передбачають посилення глобальної співпраці у боротьбі зі зміною клімату, розділилися в думках щодо піка викидів, нагадуючи, що така співпраця може бути результатом як проактивних зусиль, спрямованих на прискорення переходу на чисту енергію, так і більш реактивної реакції на все ще стрімке потепління у світі: 47% вважають, що пік викидів припаде на 2033 рік, але 42% з цим не згодні. Серед інших еквівалентні цифри — 26% і 60% — демонструють набагато більший песимізм.
Готуйтеся до ще більшої глобальної нестабільності
Одним з визначних результатів опитування є те, скільки експертів очікують, що світ зіткнеться з додатковими економічними та медичними загрозами в наступному десятилітті. Сімдесят шість відсотків прогнозують ще одну глобальну економічну кризу масштабу фінансової кризи 2008-2009 років до 2033 року. Ще 19% вважають, що таких криз буде дві або більше. Сорок дев’ять відсотків передбачають, що до 2033 року спалахне ще одна глобальна пандемія, за масштабами та наслідками подібна до COVID-19, а ще 16% прогнозують дві або більше таких пандемій.
Експерти не передбачають явного тріумфу ні демократів, ні автократів протягом наступних десяти років. Більше очікують, що кількість демократій у світі скоротиться (37%), ніж зросте (29%). Але майже всі прогнозують, що будь-які зміни будуть скромними: лише 4 відсотки передбачають значно більше або набагато менше демократій до 2033 року. 35% вважають, що у світі буде приблизно така ж кількість демократій, як сьогодні.
Демократії зіткнуться з важким десятиліттям системних небезпек
Демократії вступають у небезпечне десятиліття, в якому їм доведеться боротися з націоналістичними та популістськими силами, а також з усіма викликами, пов’язаними зі стрімким розвитком технологій. Серед тих, хто передбачає зменшення кількості демократій у наступному десятилітті, 68% прогнозують зростання політичного впливу популістських або націоналістичних рухів і лише 2% — зростання впливу продемократичних рухів. Серед тих, хто прогнозує зростання демократії, відповідні цифри становлять 38% і 10%.
На тлі технологічного сектору, що зазнає значних трансформацій, більш ніж половина респондентів (53%) прогнозують, що до 2033 року соціальні медіа стануть чистим негативом для демократії. Лише 15 % вважають, що це буде чистим позитивом. Вісімнадцять відсотків кажуть, що соціальні медіа настільки розвинуться протягом наступних десяти років, що на це питання неможливо буде відповісти.
Міжнародні безпекові організації, ймовірно, залишаться переважно незмінними, навіть якщо світ зіткнеться з безпрецедентними змінами і викликами
Повномасштабне вторгнення Росії в Україну виявило можливості та обмеження інституцій, покликаних зміцнювати міжнародну безпеку. Хоча експерти прогнозують низку серйозних викликів безпеці людини протягом наступних десяти років — від конфлікту навколо Тайваню до розпаду РФ, більшої кількості пандемій та економічних криз — вони очікують, що наявна світова архітектура безпеки залишиться здебільшого незмінною.
Вісімдесят два відсотки респондентів, наприклад, вважають, що протягом наступного десятиліття НАТО залишиться союзом північноамериканських і європейських країн, заснованим на взаємних гарантіях безпеки.
Відповіді щодо можливого розширення Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй демонструють аналогічну думку. Шістдесят чотири відсотки всіх респондентів очікують, що до 2033 року найвпливовіший орган ООН не отримає нових постійних місць.
Докладно з прогнозом можна ознайомитися за посиланням.