Мінекономрозвитку та Офіс ефективного регулювання модернізують Інспекційний портал

26 жовтня Перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов підписав меморандум про взаєморозуміння між Мінекономрозвитку, Державною регуляторною службою України, Офісом ефективного регулювання BRDO та Проектом USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS». Меморандум передбачає модернізацію пілотного модулю Інспекційного порталу з метою удосконалення технічних і функціональних характеристик для подальшої передачі у власність держави України та впровадження системи у промислову експлуатацію.

Сьогодні Інспекційний портал inspections.gov.ua – це пілотний модуль інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю), передбаченою Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Наразі 26 інспекційних органів із 33 долучилися до роботи на порталі та відкрили інформацію про свої перевірки. Станом на жовтень 2018 року в єдиній системі опубліковано майже 250 тис запланованих перевірок на 2018 та 2019 рік і більше 50 тис результатів уже проведених перевірок.

“Завдяки Інспекційному порталу ми зможемо перевести державне регулювання бізнесу на ризик-орієнтований підхід, коли здійснюється перевірка об’єктивних ризиків від бізнес-діяльності і за результатами якої можливо говорити як саме перевірка вплинула на зменшення цих ризиків. Сьогодні деякі інспекційні органи фіксують ті або інші порушення у 99% випадків. Це ставить питання щодо необхідності утримання цих інспекторів для держави, адже штрафи, які вони призначають, можна розсилати автоматично по пошті. Портал дає змогу знайти інформацію щодо всіх перевірок, що вже відбулись або будуть відбуватись, за яким алгоритмом, що саме буде перевірено, для чого, хто саме і коли саме має перевіряти. Це одна із тих речей, яку ми можемо зробити для боротьби із зловживаннями та корупцією”, – пояснив Максим Нефьодов.

Перший заступник Міністра відзначив, що за час використання порталу за рахунок підвищення прозорості рівень фіксації порушень тими регулюючими органами, що раніше фіксували порушення майже у всіх випадках, знизився майже на 40 відсоткових пунктів.

Максим Нефьодов також додав, що дані з порталу наразі вже активно використовують бізнес і сторонні провайдери, що ставлять на меті технічну допомогу бізнесу. Сайт має функціонувати, приносити реальну користь усім зацікавленим у ньому сторонам, бути актуальним і інтегрованим у реальне життя.

Голова Державної регуляторної служби Ксенія Ляпіна у свою чергу зазначила: “Реформа просувається, і її результати на сьогодні відчутні. Превенція порушень, а не покарання за вже встановлений факт порушення – це головне завдання державного контролю за ризик-орієнтованим підходом. Система державного контролю має працювати на те, аби стимулювати бізнес працювати безпечно та ефективно”.

Олексій Гончарук, Голова Офісу ефективного регулювання BRDO, коментуючи результати трансформації регуляторної політики, наголосив: “Ризик-орієнтований підхід до державного регулювання – це європейська практика. Концептуально та методологічно робота з впровадження інспекційної реформи і далі буде проводитися за підтримки проекту Європейського Союзу FORBIZ. Дуже раді, що USAID та UKAID через їх проект Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах приєднується до реформи у частині продовження розробки технічного рішення – Інспекційного порталу”.

Петро Матіяшек, Керівник проекту USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах /TAPAS» у свою чергу відзначив важливість впровадження проекту Інспекційного порталу для поліпшення інвестиційного клімату в Україні, а також поліпшення умов роботи бізнесу в середині через організацію сучасної, прозорої і мінімальної участі держави у сфері регулювання.

“Особливо важливо відзначити, що ініціатива щодо участі USAID/UK aid в проекті модернізації Інспекційного порталу, а також низки інших надважливих ініціатив, що покликані здійснити структурні трансформації в економіці України, надходила саме від органів державної влади України. Це якісні трансформації, що підтримуються нами, і щодо важливості яких сьогодні в Україні є консенсус”, – додав він.

Ознайомитись із можливостями Інспекційного порталу ви можете за посиланням.

Джерело

Автор