У антикорупціонерів день не задався

Дмитро Вовнянко
Дмитро “Калинчук” Вовнянко

Дві події, які сталися протягом одної доби, помножили на нуль два найбільш популярних твердження антикорупціонерів. Те, що корупцію можна перемогти репресивними методами. І те, що на Заході в разі будь-якого крупного проколу чиновники тут же подають у відставку (на відміну від наших) і зазнають покарання.

А тепер ласкаво прошу в реальність.

У Китаї у заступника губернатора провінції Хенань конфісковано 106 мільярдів юанів. Якщо я не нахомутав з курсом, це приблизно $15 мільярдів. Це, на секундочку, біля 3,5% ВВП всієї провінції Хенань. Дядько утримував 256 коханок, певно, по одній на кожен день року, мінус вихідні. Круто?І от же проблема – в Китаї, традиційно, покарання за корупцію одні з найжорстокіших у світі. Там за корупцію розстрілюють. І що? Втримує це корупціонерів від потаємного збагачення? Як бачите, ні фіга. Я не те що думаю, я переконаний і знаю, що в Україні просто не існує можливостей красти ОТАК.

Віщую заперечення, мовляв, чувака ж затримали. Значить, боротьба у них іде. Значить, невдовзі його того! До стінки! На це я заперечу, 3,5% ВВП своєї провінції неможливо вкрасти за місяць. Очевидно, непосильною працею $15 ярдів баксів США клієнт наживав роками, протягом яких… його корупційні оборудки мало кого цікавили. Заарештували його не тому, що крав, а тому, що десь перетнув дорогу високопосадовим товаришам, – тут за ним і прийшли. А в тому, що знайдуть щось обов’язково, ніхто не сумнівався, так само як опера з НКВД не сумнівалися, що знайдуть на дачі Жукова в часи сталінізму. В зграї вовків всі сірі. За іншими чиновниками цього рангу не приходять не тому, що не крадуть, а тому, що команди не було. Так само як в Британії за Генріха VIII, – практично всіх покараних канцлерів карали за корупцію, проте жодна корупція від того не страждала.

А де у світі корупція найменша? У Фінляндії, де статті за корупцію були декриміналізовані після Другої Світової війни і лишаються такими досі. Бо, от розумієте, світовий досвід показує, що менше крадуть не там, де суворіше карають, а там, де бути зловленим на корупції означає зазнати масового морального осуду суспільства.

Хоча я давно підозрюю, що більшості наших громадян-антикорупціонерів кортить не викорінення корупції, а масових розстрілів багатіїв з обов’язковою експропріацією експропріаторів, аби за Шаріковим «все відняти і поділити».

Подія друга. Уявіть на хвилинку, що у нас десь завалився міст… через Случ (наприклад), і у річку заїхав цілий потяг. Що завиють всі українські всепропадли від пересічного «недорогенького» до самого Шабуніна? Звісно що, – розікрали при будівництві, злочинна влада, всіх у відставку, а от на Заході подали б у відставку самі…

Ну, от сьогодні у США, в штаті Айова, під вантажним потягом розвалився міст, і 37 вагонів благополучно в’їхали в річку Флойд. Я правильно розумію, в штаті Айова (США) вже теж злочинна влада? Там теж скажена корупція? Там теж розікрали, що могли на будівництві мосту? І уявляєте, я ніде не знайшов інфи про ухід керівництва штату Айова у відставку через аварію. Сидять всі на посадах ,– вагони виуджують та міст відбудовують тепер.

Мене сильно цікавить, а що там з керівництвом міста в Італії, де теж міст рухнув з людськими жертвами? Посадили всіх? Чи не всіх? А кого саме?

Я ніяк не заперечую, – з корупцією боротися треба. Але. Існує реальність, і в реальності тій корупція існує по всьому світові. У всьому світі вона – проблема. Весь світ з нею бореться, хто на що здатний. І найнижчий рівень корупції – не завжди ознака добробуту. З Фінляндії, де показники корупції найкращі в світі, люди масово виїжджають на ПМП до менш благополучних Німеччини, Англії та США. В сусідній з Фінляндією Швеції еміграція – вже проблема, незважаючи на всі приваби «шведського соціалізму».

От і дивишся на все це, і думаєш собі, що в Україні завдало б по корупції сильнішого удару: децентралізація, ПроЗорро та Е-декларування чи так жадані нашим громадянам масові посадки?

Не шукайте простих рішень, – вони часто призводять до складних наслідків.

Поділитися:
Share

Share