Банки пришвидшують кредитування малого та середнього бізнесу й населення – Опитування про умови кредитування

Банки очікують зростання кредитування бізнесу та населення протягом наступних 12 місяців. Найбільш оптимістичні очікування стосуються кредитування малих та середніх підприємств та надання споживчих кредитів. Про це йдеться в аналітичному звіті “Опитування про умови кредитування”, оприлюдненому сьогодні Національним банком України.

Опитування проводилося з 20 грудня 2017 року до 10 січня 2018 року та стосувалося результатів за ІV квартал 2017 року й очікувань на І квартал цього року та наступні 12 місяців. У ньому взяли участь кредитні менеджери 65 банків, на які припадає 97% загальних активів банківської системи.

Протягом наступних 12 місяців корпоративне кредитування збільшиться. Так вважає 72% опитаних банків. Очікування збільшення корпоративного кредитного портфеля зберігаються вже п’ять кварталів поспіль. Нарощення кредитування домогосподарств очікує 67% опитаних – це максимальне значення від початку проведення опитування у 2015 році. Уже традиційно оптимістичні очікування припливу депозитів населення та коштів бізнесу.

У ІV кварталі 2017 року три чверті респондентів не змінювали стандарти корпоративного кредитування. Помітно зросла частка схвалення банками заявок на кредити малим та середнім підприємствам. На думку респондентів, основна причина цього – зниження кредитних ставок. Великі банки значно збільшили рівень схвалення заявок на кредити населенню, як на іпотечні, так і на споживчі. Крім зниження відсоткових ставок, цьому посприяло послаблення банками вимог до застави.

У І кварталі 2018 року більшість банків очікує, що стандарти кредитування не зміняться або їх буде пом’якшено. Окремі великі банки планують надалі посилювати стандарти корпоративного кредитування, у першу чергу при наданні валютних кредитів.

Упродовж IV кварталу попит бізнесу та населення на кредити значно зріс. У малих та середніх підприємств він був здебільшого викликаний зниженням відсоткових ставок, у великих – потребами в оборотному капіталі та інвестиціях. Попит збільшився на всі види кредитів, найбільше – на короткострокові та гривневі кредити. Головними драйверами попиту на іпотечні та споживчі кредити були зниження відсоткових ставок та покращення споживчих настроїв. На I квартал 2018 року 52% опитаних банків очікують зростання попиту на кредити від бізнесу, 33% – на іпотечні кредити, 46% – на споживчі кредити.

Банки вважають, що у ІV кварталі 2017 року кредитний ризик підвищився, про це заявили 60% респондентів. Також зросли, але меншою мірою, ризики валютний та ліквідності. Процентний ризик залишається низьким чотири квартали поспіль. Операційний – не змінився. У І кварталі 2018 року банки очікують зростання кредитного, валютного, операційного ризиків. Також, вперше, починаючи з з ІІІ кварталу 2015 року, очікується зростання процентного ризику.

Детальніше з аналітичним звітом, даними анкет та додатковою інформацією про опитування можна ознайомитися тут.

Наступне опитування про умови кредитування, що стосуватиметься очікувань на ІІ квартал 2018 року, буде опубліковано у квітні 2018 року.

Примітка: в аналітичному звіті “Опитування про умови кредитування” (ІV квартал 2017 року) представлено незважені дані відповідей респондентів, тобто 1 банк = 1 голос.

Довідка. Національний банк публікує звіт “Опитування про умови кредитування” щокварталу. Звіт підсумовує результати опитування банків про стан справ у кредитуванні у звітному кварталі та перспективи кредитування на наступні квартал і 12 місяців.

Джерело