Санкції на часі. 10.12.2024

Володимир Омелян

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій станом на 10.12.2024.

1. Продажі валюти в рф скоротилися до мінімуму через санкції та валютні кредити.

– Обсяги продажу іноземної валюти на внутрішньому ринку росії впали до $8 млрд у листопаді, повідомив Центробанк рф. Це найнижчий показник з серпня 2023 року, коли продажі склали $7,23 млрд.
– У порівнянні з жовтнем обсяг таких операцій зменшився на 23%.
– Центробанк пояснює спад необхідністю 29 провідних експортерів погасити валютні кредити перед російськими банками.
– Крім того, активність учасників ринку знизилася через міжнародні санкції.
– 21 листопада Міністерство фінансів США ввело обмеження проти понад 50 російських банків, зокрема системно значимого “Газпромбанку”.
– Це ускладнило розрахунки за експорт газу, спричинило різке ослаблення рубля та призвело до падіння курсу нижче психологічних позначок 100 рублів за долар і 110 рублів за євро.

2. Витрати росії на оборону досягли рекорду, — у третьому кварталі 2024 року вони склали 4,3 трлн рублів, збільшившись на 80% у порівнянні з попереднім кварталом.

– У середньому витрати сягали 1,96 млрд рублів на годину.
– На оборону з січня по вересень витрачено 7,1 трлн рублів, що становить 27% бюджету.
– Очікується, що до кінця року витрати досягнуть 11,5 трлн рублів.
– У 2025 році уряд рф планує підвищити військові витрати до 32,5% бюджету.

3. росія втрачає здатність одночасно забезпечувати ефективну “оборонку” та економічну стабільність.

– Санкції проти росії у поєднанні з поширеною в рф корупцією, дефіцитом робочої сили, витратами на війну в Україні та неефективністю оборонної промисловості підривають здатність Федерації одночасно забезпечувати ефективну діяльність оборонного сектору і зберігати економічну стабільність.
– Аналітики нагадують, що міністр оборони США Ллойд Остін повідомив, що росія витратила понад 200 мільярдів доларів на війну в Україні і зазнала щонайменше 700 тисяч військових вбитими і пораненими з лютого 2022 року, причому останні втрати в середньому становлять 1000 солдатів на день.
– Зростаючий економічний тиск на росію, спричинений війною, у поєднанні з поширеною корупцією, дефіцитом робочої сили та неефективністю російської оборонної промисловості, ймовірно, ще збільшить витрати на російську війну та ще більше підірве здатність росії ефективно забезпечувати діяльність оборонного сектору, одночасно зберігаючи економічну стабільність.

4. Падіння режиму Асада загрожує військовій присутності росії в Сирії.

– росія може втратити своє ключове військове укріплення на Близькому Сході через крах режиму Башара Асада.
– На узбережжі Середземного моря розташовані стратегічно важливі російські бази: військово-морська база в Тартусі та авіабаза в Хмеймімі (провінція Латакія).
– За даними військової розвідки Janes, росія також має кілька об’єктів у центральній Сирії, включаючи дві авіабази та майданчики для розгортання систем ППО С-400.
– Російські війська вже залишають бази в Манбіджі та Кобані. Однак ознак масового виведення військ із Тартуса чи Хмеймімі наразі немає.
– Втрата Тартуса матиме серйозні наслідки для російського флоту, який намагається зберегти постійну присутність у східному Середземномор’ї.
– Аналітики Janes попереджають, що у випадку втрати цього порту, а також уразливих через війну в Україні об’єктів у Чорному морі, росії доведеться передислокувати кораблі та підводні човни до Балтійського моря, що суттєво обмежить її військові можливості в регіоні.

5. Китайський експорт до росії скоротився вперше за чотири місяці.

– Деномінований у юанях експорт Китаю до росії в листопаді впав на 10,5% у річному вимірі, що стало першим зниженням за чотири місяці.
– Це значне погіршення після зростання на 24% у жовтні, свідчать дані китайської митниці.
– Імпорт із росії також скоротився на 7,4% у листопаді, погіршившись порівняно з жовтневим зниженням на 4,3%.
– Головною перешкодою для торгівлі між росією та Китаєм залишаються проблеми з взаєморозрахунками.
– На цьому тлі минулого місяця зупинився завод виробника телевізорів Philips, Sharp і Sony, розташований поблизу Санкт-Петербурга. Причиною стали складнощі з оплатою іноземним постачальникам запасних частин.
– Обсяг двосторонньої торгівлі між росією та Китаєм у листопаді становив 145,9 млрд юанів (20,14 млрд доларів), що на 5% менше порівняно з жовтнем.

6. Експорт Китаю різко сповільнився, імпорт найгірший за дев’ять місяців.

– Експорт Китаю різко сповільнився, а імпорт несподівано скоротився в листопаді, що є тривожним сигналом для економіки №2 у світі, оскільки швидке повернення Дональда Трампа в Білий дім несе нові торгівельні ризики.
– Невтішні торгові показники слідують за іншими індикаторами, які демонструють нестійке зростання в листопаді, що свідчить про те, що Пекіну потрібно робити більше для підтримки економіки, яка хитається і, швидше за все, зіткнеться з подальшими проблемами в наступному році.
– Минулого місяця експортні постачання зросли на 6,7%, не дотягнувши до прогнозованого зростання на 8,5% і в порівнянні з жовтневим зростанням на 12,7%.

7. Китай обмежує постачання деталей для дронів, від яких залежать в Україні.

– За словами співрозмовників видання Bloomberg, такі заходи можуть передувати ширшим експортним обмеженням для ЄС і США. На Заході очікують, що ці обмеження Пекін введе у 2025 році.
– Так, Китай, імовірно, почне видавати ліцензії з огляду на цілі, для яких використовуватимуть деталі, або вимагаючи від китайських постачальників повідомляти уряд про поставки.

8. Політ над росією: китайські авіакомпанії виграють, а європейці програють.

– Європейські авіарейси до Китаю стали довшими, дорожчими і їх навіть важче знайти, оскільки все більше авіакомпаній скасовують маршрути, але китайські авіакомпанії не стикаються з такими проблемами.
– Це побічний ефект війни росії проти України, яка призвела до прямих санкцій між Кремлем і західними урядами, включаючи закриття величезного повітряного простору росії для європейських авіаліній. Але це не впливає на такі країни, як Китай, які мають тепліші зв’язки з Кремлем.
– Оскільки найбільша країна світу перетворилася на гігантську заборонену для польотів зону для західних операторів, пасажирські та вантажні перевізники змушені користуватися довшими маршрутами, щоб уникнути росії — і нести витрати, пов’язані зі спалюванням більшої кількості палива та оплатою понаднормової роботи пілотів і екіпажу.
– Боротьба за отримання прибутку від подорожей між Європою та Азією призвела до того, що кілька авіакомпаній, зокрема Lufthansa, British Airways і польський LOT, призупинили деякі маршрути.
– Натомість китайські та інші неєвропейські перевізники збільшують прямі рейси з Азії до європейських міст.
– Після того, як щонайменше п’ять європейських авіакомпаній скасували рейси до Азії, Європейська комісія пообіцяла в жовтні провести дослідження конкуренції на міжнародних маршрутах, що торкнеться цього питання. Але авіаційна галузь залишається скептичною щодо того, що Брюссель діятиме.
– Європейські авіалінії залишають Китай, скасовуючи багато рейсів. У той же час, китайські авіакомпанії займають повітряний простір.
– Минулого літа авіакомпанія China Eastern Airlines оголосила про збільшення пропускної здатності в Європі до 19 маршрутів і 244 щотижневих рейсів туди й назад.
– Авіакомпанія China Southern Airlines, яка нещодавно запустила пряме сполучення з Будапешта до Гуанчжоу, тепер обслуговує 11 напрямків у Європі.
– Найбільшим китайським пасажирським перевізником, який здійснює рейси до Європи, є Air China, яка нараховує 32 маршрути та 53 щоденних рейси, що перевищує рівень 2019 року на 116 відсотків.
– Зараз на китайські авіакомпанії припадає 77 відсотків перевезень між Китаєм і Європою, порівняно з 50 відсотками до пандемії.
– На деяких ринках, наприклад в Італії та Великобританії, китайські перевізники зараз займають 100% і 95% ринку відповідно.

9. Індія може укласти з росією масштабну угоду у сфері військово-технічного співробітництва.

– Мова йде про придбання радіолокаційної системи дальнього виявлення “Воронеж”, яку виробляє концерн ВКО “Алмаз-Антей”.
– Такі станції є ключовим елементом російської системи попередження про ракетний напад. Вони здатні відстежувати запуск як балістичних, так і крилатих ракет, а також рух аеродинамічних і космічних об’єктів. У росії наразі функціонує дев’ять таких РЛС (десята перебуває на стадії будівництва).
– Про підготовку угоди, сума якої оцінюється в понад $4 млрд, повідомляють індійські ЗМІ. За їхніми даними, станція може бути побудована в окрузі Читрадурга (штат Карнатака).
– Російська сторона поки що не підтвердила цю інформацію.

10. Британія та Кіпр оголосили про співпрацю у боротьбі з незаконними російськими фінансами, які підтримують агресію росії проти України.

– Під час візиту прем’єра Стармера Кіпр продемонстрував свою прозахідну позицію.
– Британія допомагає Кіпру створити національний підрозділ із санкцій, запускає навчальні програми та підтримує зміцнення фінансової прозорості.
– Кіпр наполегливо працював, щоб позбутися репутації притулку для російського бізнесу та легкого регулювання, приєднавшись до Заходу щодо росії та зростаючого напруження на Близькому Сході.

Автор