Санкції на часі. 08.11.2024
Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій станом на 08.11.2024.
1. Експорт чавуну з росії в 2024 році скоротиться на 19,4% порівняно з минулим роком і становитиме 2,9 млн т.
– Обсяги поставок чавуну з росії продовжують знижуватися, незважаючи на відміну курсового експортного мита на цей товар.
– З початку вересня цього року попит на російський чавун на світовому ринку знизився через вичерпання квоти на імпорт до Євросоюзу (ЄС), що обмежило кількість напрямків для його постачання.
– Ціни на товарний чавун повторюють тренди сталевої заготівлі та гарячекатаного прокату, що перебувають під тиском через зростання китайського експорту та уповільнення економіки Європи.
– На котирування також негативно впливає низький попит на чавун на світовому ринку.
2. Найбільша будівельна компанія росії опинилася на межі фінансового краху.
– Різке підвищення ставки ЦБ рф та згортання програм пільгової іпотеки вдарили по найбільшому російському забудовнику.
– Група компаній «Самолет», яка будує житлові будинки площею 5,5 млн кв. м і має земельний банк майже 50 млн кв. м, має фінансові проблеми. Через фінансові труднощі основний власник “Самолета” Михайло Кенін намагається продати свою частку в компанії – 31,6% акцій ринковою вартістю 26,5 млрд рублів.
– «Самолет» став жертвою дорожчих кредитів і обвального падіння попиту на іпотеку. У третьому кварталі його продажі впали на 44% у квадратних метрах та на 37% у грошах.
– На кінець першого півріччя рентабельність «Самолета» за прибутком стиснулася до нікчемних 3% (проти 9% роком раніше), чистий прибуток став меншим удвічі, а чистий борг збільшився на чверть.
– Облігації компанії на Мосбіржі впали на 13% із кінця серпня і торгуються з прибутковістю 36% річних. Акції обвалилися на 9% у четвер.
3. Влада Панами виконує санкції проти газового флоту «Новатека».
– У середу Морське управління Панами оголосило, що «позбавляють прапора» 4 газовози, що працюють на сінгапурському напрямку, та припиняють роботу з 4 компаніями-прокладками, які цю діяльність забезпечували.
– Ці компанії, розташовані в Сінгапурі, – LNG Alpha Shipping, LNG Beta Shipping, LNG Delta Shipping і LNG Gamma Shipping.
4. IKEA продала останній актив у росії.
– Власник IKEA, шведська компанія Ingka Group продала останній актив у росії – склад у підмосковному Єсиповому.
– Йдеться про дистриб’юторський центр, який шведська компанія відкрила у 2003 році.
– У 2019-му Патрік Антоні, який тоді обіймав посаду гендиректора Ingka в рф, говорив, що цей центр — “ключ для розвитку IKEA в росії”.
– Склад площею майже 180 тис. кв. м обслуговував усі магазини шведського ретейлера у країні.
5. російські військові заводи продовжують виробляти озброєння завдяки західному обладнанню, яке попри міжнародні санкції надходить до рф різними нелегальними шляхами.
– Промислове обладнання для російської зброї досі надходить із Тайваню, Німеччини та інших країн. На заводі «Микроприбор» у місті Конаково (Тверська область), що займається виробництвом новітнього російського бойового літака Су-57, використовується значна частка західних компонентів і верстатів.
– Авіаційний комплекс 5-го покоління Су-57 є ключовим елементом російської пропаганди.
– Але виробництво пристроїв для Су-57 неможливе без західних компонентів, які продовжують постачати до росії в обхід санкцій. Згідно з розслідуванням групи “КіберСпротив”, компанія «Планар» (через свою філію в США) постачає електронні компоненти, зокрема, і для заводу «Микроприбор».
– Стан російського оборонного підприємства демонструє провал офіційної програми імпортозаміщення. Більшість нового обладнання на «Микроприборе» має західне походження.
– В аналітичній записці заводу за 2022 рік зазначено, що половина нових верстатів — це імпорт, в основному з Німеччини та Тайваню, які офіційно виступають проти російської агресії.
– Один із найновіших верстатів на заводі — тайванський MCV-300 від Long Chang Machinery, а також японсько-німецькі DMG CTX 310, німецькі Alzmetall ALZTRONIC 9, італійські ATS DSI 192 та американські Mini-Circuits ZHL-5W-1+.
– Сучасні верстати з числовим програмним управлінням (ЧПУ), як-от токарний верстат KLE 360 з управлінням від німецької компанії Siemens, також використовуються на заводі. І хоча верстат формально вважається китайським, оскільки основний корпус зроблений у Китаї, його ключові компоненти є тайванськими, а система управління — німецькою.
– Крім того, відділ контролю і вимірювань на «Микроприборе» має у своєму розпорядженні німецькі аналізатори спектра виробництва Rohde & Schwarz, які використовуються для створення російської радіоапаратури, включно з армійською радіостанцією «Арахіс-2».
– Постачальник цих аналізаторів, компанія «АМТЕСТ», продовжує надавати вимірювальне обладнання «від світових виробників у всі регіони росії».
– росія активно використовує китайське обладнання та комплектуючі, які лише номінально вважаються китайськими, адже містять тайванські, німецькі та японські компоненти.
– Верстати під брендом DMT, придбані «Микроприбором» у «ДМ Технолоджис» у 2023 році, насправді походять з Китаю, де їх просто перемарковано як «російські».
– Такий високий рівень західних компонентів у російській оборонній промисловості свідчить про вразливість російського військово-промислового комплексу та показує, що санкційний контроль поки що недостатній для повного блокування надходження західних технологій в росію.
– Оборонна промисловість рф досі залежить від імпорту, а обхідні шляхи продовжують забезпечувати її новітніми західними технологіями, які потрапляють на підприємства навіть під час війни.
– Перед компаніями з інших юрисдикцій, таких як Тайвань або Німеччина, досі не ставлять чіткі додаткові вимоги запитувати інформацію щодо кінцевого споживача їхніх продуктів.
– Компанії не несуть жодної відповідальності за постачання своїх товарів до росії. Тому вартість їхньої продукції для російських покупців не зростає захмарно.
6. TSMC призупинить виробництво для деяких китайських покупців чіпів AI.
– Світовий лідер з виробництва чіпів тайванська компанія TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) вирішила призупинити виробництво чіпів для деяких китайських компаній.
– Виробник мікросхем посилює перевірку, щоб забезпечити дотримання експортного контролю США.
– Цей крок TSMC торкнеться китайських клієнтів, які працюють над високопродуктивними обчислювальними засобами, графічними процесорами та додатками, пов’язаними з обчисленнями штучного інтелекту, які використовують технології виробництва чіпів 7-нанометрових або кращих.
– Міністерство торгівлі США доручило TSMC зробити такий крок, оскільки виробництво чіпів за 7-нм техпроцесом могло продовжуватися лише після перевірки та схвалення BIS (Бюро промисловості та безпеки) Міністерства торгівлі США та отримання ліцензії.
– Це фактично обмежить доступність передових 7-нм і нижче процесів для всіх китайських ІІ-чіпсетів, графічних процесорів і систем автономного водіння ADAS.
– Рішення є серйозним ударом для компаній материкового Китаю, що займаються штучним інтелектом і графічними процесорами, які більше не можуть використовувати передову технологічну технологію TSMC, що матиме значний вплив на їх продуктивність і конкурентоспроможність на ринку. У сферах штучного інтелекту та графічних процесорів прогрес технологічних процесів безпосередньо пов’язаний з продуктивністю продукту, що може призвести до збільшення витрат і довшого часу виходу продукту на ринок.
7. Зимові постачання газу в Європу під загрозою через збої на ринку.
– У зимові місяці країни ЄС можуть зіткнутися з проблемами у постачанні газу через нестабільність на світових енергетичних ринках та зниження імпорту російського трубопровідного газу.
– Європейський газовий ринок зараз більш залежить від світових коливань, оскільки він перейшов на скраплений природний газ. В даний час запаси природного газу в Європі знаходяться на високому рівні, проте навіть невеликі збої в постачанні можуть серйозно порушити баланс.
– Ускладнюється ситуація можливим припиненням транзиту російського газу через Україну після закінчення терміну договору наприкінці цього року, що спричиняє серйозні побоювання з приводу енергетичної безпеки регіону.
– Аналітики припускають, що у разі різкого падіння температури в ЄС і припинення постачання російського газу ціни на цей вид палива можливо піднімуться. Вони вважають, що ймовірність появи значних альтернативних постачань через інші газопроводи вкрай невелика. Швидше за все, більшість газу доведеться замінити на ЗПГ.
– Через затримки з введенням нових експортних потужностей, постачання ЗПГ до Європи будуть обмежені цієї зими.
8. У Німеччині підприємець продав станки російському виробнику зброї і отримав сім років в’язниці.
– Вищий земельний суд німецького Штутгарта засудив 56-річного чоловіка до семи років ув’язнення за продаж верстатів для виробництва снайперських гвинтівок російському виробнику зброї всупереч торгівельним обмеженням.
– Незважаючи на те, що в 2014 році Європейський Союз запровадив широкі торговельні обмеження через анексію Криму росією, навесні 2015 року чоловік уклав контракти з російським виробником зброї на поставку загалом шести верстатів. Поставка верстатів була прихована, заявив суд.
– В одному випадку вживані верстати були ввезені в росію через сторонню компанію зі Швейцарії. Інший верстат був експортований через Литву. У кожному випадку чоловік, як стверджується, обманював владу щодо справжньої мети і одержувача верстатів.
– Сам підсудний заробив на злочинах 2,1 мільйона євро. Швейцарська холдингова компанія, яку контролював 56-річний обвинувачений, брала участь у злочинах і заробила близько трьох мільйонів євро.
– Ця сума була конфіскована Вищим земельним судом, як і прибуток чоловіка від незаконного бізнесу.
– Керуючий директор був заарештований у серпні 2023 року на підставі європейського ордера на арешт. Він залишається під вартою.
9. Німеччина у вересні збільшила експорт до росії на 3,6% порівняно з серпнем до 648,7 млн. євро, йдеться у звіті Федерального статистичного управління ФРН (Destatis).
– Імпорт із рф позаминулого місяця зріс на 20,1% – до 120,7 млн євро.
– Вересневий експорт до росії був на 5,6% вищим, ніж роком раніше, імпорт – нижче на 34,4%.
– У січні-вересні експорт до рф впав на 18,5% порівняно з аналогічним періодом попереднього року, імпорт – на 53,6%.