Санкції на часі. 07.11.2024
Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій станом на 07.11.2024.
1. Федеральний бюджет рф повернувся до дефіциту, – за десять місяців 2024 року витрати перевищили доходи на 220 мільярдів рублів або 0,1% ВВП.
– У січні-жовтні надходження до бюджету зросли на 28,4% рік до року до 29,67 трильйона рублів. З них доходи, не пов’язані з нафтою та газом, збільшилися на 26,6% до відповідного періоду минулого року до 20,13 трильйона рублів, тоді як нафтогазові – на 32,3% рік до року до 9,54 трильйона рублів завдяки зростанню цін на російську нафту.
– З початку року Мінфін рф витратив 29,89 трильйона рублів, що на 23,7% більше, ніж за аналогічний період минулого року, коли витрати становили 24,16 трильйона рублів.
– Влада рф восени підготувала поправки до Бюджетного кодексу, що дозволяють збільшити витрати в 2024 році ще на 1,5 трильйона рублів до раніше запланованих 1,3 трильйона рублів.
– В результаті витрати бюджету цього року Мінфін оцінює в 39,41 трильйона рублів, що на 7,5% більше за початкові плани і на 21,8% вище за рівень минулого року.
– Таким чином, за два місяці року, що залишилися, належить витратити 9,52 трильйона рублів або майже чверть від запланованих річних призначень.
– Після чергового збільшення видатків очікується, що російський бюджет у 2024 році буде виконаний із дефіцитом понад 3 трильйони рублів або близько 2% ВВП третій рік поспіль.
2. Банки росії скоротили видачу споживчих кредитів до рівня весни 2022 року.
– російські банки в жовтні видали фізособам 1,94 млн кредитів готівкою на загальну суму 309 млрд рублів. Таким чином, обсяги споживчого кредитування впали на 28% щодо вересня та на 43% порівняно з жовтнем минулого року, що стало мінімальним показником із травня 2022-го.
– Обсяги автокредитування у жовтні також знизилися, досягнувши 167,7 мільярдів рублів, що на 32% менше за рівень вересня і приблизно відповідає торішнім значенням.
– Скорочення видачі кредитів готівкою та автокредитів відбулося не тільки у грошовому, а й у кількісному вираженні.
– Число споживчих кредитів у жовтні зменшилося на 23,4% порівняно з вереснем та на 36,5% порівняно з жовтнем минулого року.
– Кількість автокредитів, виданих за жовтень 2024 року, скоротилася на 28,9% щодо вересня.
– Падіння обсягів споживчого кредитування пов’язують із заходами, вжитими Центробанком для стримування кредитної активності.
– В останні місяці регулятор неодноразово підвищував коефіцієнти ризику за незабезпеченими кредитами та посилював обмеження для позичальників з високим борговим навантаженням, що призвело до зниження рівня схвалення кредитів та підвищення відсоткових ставок, що відштовхують частину клієнтів.
3. У росії не вистачає інженерів.
– Дефіцит інженерних кадрів у росії становить близько 600 000 фахівців. На сьогоднішній день інженерів шукає кожна п’ята компанія в країні, при цьому зарплати власників інженерних спеціальностей у першій половині 2024 р. зросли на 16-24%.
– У росії не вистачає інженерів практично всіх спеціальностей, – на рекрутингових сервісах публікується втричі більше вакансій для інженерів-електронників, ніж резюме.
– Зокрема, компаніям не вистачає близько 30 000 інженерів-проєктувальників і 20 400 інженерів-технологів, – це найзатребуваніші спеціальності.
4. Китайський виробник відмовився від збирання телевізорів у росії через санкції.
– Завод китайської TPV Technology в росії припинив виробництво телевізорів Philips, Sony, Sharp та інших брендів. Причиною став тиск на китайську компанію з боку США та ЄС, а також складнощі з оплатою компонентів, які закуповувалися у Китаї.
– У сервісному відділі TPV Technology підтвердили, що виробництво на заводі в Шушарах Ленінградської області призупинено. Завод працював з 2011 року і міг випускати до 3,5 млн. телевізорів на рік.
– Китайська сторона через високий ризик вторинних санкцій, з одного боку, і незначність ринку рф для TPV Technology, з іншого, прийняла рішення припинити прямі продажі в країні.
– Зараз китайська компанія готується розпродати залишки готової продукції та комплектуючих.
– Завод TPV Technology виробляв не лише телевізори, а й OEM (Original Equipment Manufacturer) для інших брендів, включаючи власні марки деяких торгових мереж.
– Закриття заводу стало наслідком проблем, що вже існували й посилили складності з поставками компонентів і платежами.
– Також свою роль відіграли іміджеві ризики, – робота на російському ринку несе певні обмеження для брендів світового рівня.
5. Західні трейдери почали чекати на зняття фінансових санкцій з росії після перемоги Трампа.
– Трейдери західних банків тепер чекають, що їм можуть знову дозволити торгувати російськими активами.
– «Усі розмови сьогодні вранці тільки про те, як торгувати з росією, і чи будуть зняті санкції», — сказав один із керуючих інвестиційним портфелем.
– За словами трейдерів, деякі західні банки, як і раніше, торгують рублем в офшорах через безпоставні форварди, але це незручно.
– Тим часом на новинах про повернення Трампа до Білого дому на російському фондовому ринку сталося ралі.
– Індекс Мосбіржі продемонстрував зростання на 3,66% на момент закриття попереднього торгового дня, збільшившись до 2712,29 пункту. Акції “Газпрому” дорожчали на 5,1%, “Новатека” – на 4,2%, “АЛРОСА” – на 4%, а “Аерофлоту” – на 5,5%. Більше 2% додавали в ціні папери ВТБ, НЛМК, «Сургутнафтогазу», «Лукойлу», «Транснафти» та «Совкомфлоту».
6. Китайський експорт до росії стрімко зріс за останні 11 місяців.
– Китайський експорт до росії в жовтні зріс на 24,4% порівняно з роком раніше, що є найшвидшим темпом із листопада минулого року, показали дані китайської митниці.
– Збільшення було вищим, ніж зростання на 15,7% у вересні.
– Однак імпорт Китаю з росії впав минулого місяця на 4,3% порівняно з роком раніше, зменшившись порівняно зі зниженням на 9,2% у вересні, оскільки проблеми з оплатою порушили торговельні операції.
– За перші 10 місяців 2024 року обсяг двосторонньої торгівлі між Китаєм і росією досяг 1,4 трлн юанів, що на 4% більше, ніж у минулому році.
– У доларовому еквіваленті двостороння торгівля Китаю з росією досягла 202,2 мільярда доларів за перші 10 місяців, що на 2,8% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
7. США вперше з серпня 2023 року імпортували алюміній із росії.
– США у вересні вперше більш ніж за рік імпортували алюміній із росії. Про це свідчить аналіз даних митниці Сполучених Штатів.
– Згідно з цією інформацією, у перший місяць осені американські компанії купили у рф 798 тонн необробленого алюмінію на $1,9 млн. Дане постачання стало першим із серпня 2023 року.
– При цьому платина у вересні залишалася найбільшим “металевим” імпортом США з росії. Так покупки цього металу зросли в шість разів у порівнянні зі серпнем до тримісячного максимуму $88,4 млн.
8. Американський Interactive Brokers закриває рахунки росіян із посвідками на проживання у Європі.
– Interactive Brokers почав розсилати клієнтам з громадянством росії та посвідками на проживання в країнах ЄС повідомлення про те, що закриє їхні рахунки протягом 30 днів.
– Подібні листи отримують навіть клієнти Interactive Brokers, у кого не тільки є дозвіл на проживання в ЄС (наприклад, на Кіпрі), а й ті, хто сплачує там податки.
– Клієнти О2 Consulting стали отримувати такі листи в листопаді, у тому числі такі, що мають посвідку на проживання в Казахстані та ОАЕ.
– У листах Interactive Brokers пояснює рішення закрити рахунки клієнтів внутрішньою політикою.
– Рахунки, що підлягають закриттю брокер вже помітив як Closing Only («тільки закриття»): це означає, що клієнт може скоротити або закрити позиції та вивести гроші, але не збільшувати або створювати нові позиції.
9. Велика Британія в рамках санкцій проти росії через війну в Україні запровадила обмеження проти 56 фізичних і юридичних осіб.
– До списку потрапили організація «Африканський корпус» і збройне формування «Еспаньола».
– Також санкції запроваджено проти «Співдружності офіцерів за міжнародну безпеку», кількох росіян і організацій, які, за версією Лондона, пов’язані з ПВК «Вагнер» та іншими «приватними найманськими групами, які мають зв’язки з Кремлем».
10. Прем’єр Норвегії: Допомога рф від КНДР, Ірану і Китаю – це проблема вже не лише України.
– Прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стьоре вважає, що дедалі тісніша співпраця росії з КНДР, Іраном та Китаєм, які забезпечують їй певну підтримку у війні проти України, є серйозною загрозою, яку не можна недооцінювати.
– Норвезький прем’єр нагадав про теперішній стан справ, – віднедавна військових КНДР почали залучати до бойових дій проти України, до підтримки росії залучені Іран і Китай.
– “Це вкрай серйозна ситуація для України, але це також масштабніша політична проблема, на яку Сполучені Штати мають повноцінно реагувати. Це та тема, на яку ми маємо говорити зі США й наголошувати, що це загроза для наших цінностей, що ми маємо співпрацювати у цьому питанні. Це дуже серйозна проблема”, – наголосив він.