Санкції на часі. 05.11.2024

Володимир Омелян

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій станом на 05.11.2024.

1. Доходи федерального бюджету рф від нафти та газу, які становлять близько третини доходів федеральної скарбниці, у жовтні скоротилися на чверть до аналогічного періоду минулого року, але зросли у півтора рази до вересня 2024 року.

– Нафтогазові надходження рф минулого місяця склали 1,21 трильйона рублів у порівнянні з 1,63 трильйона рублів у жовтні 2023 року та 771,9 мільярда рублів у вересні цього року.
– Збільшення зборів у жовтні щодо попереднього місяця відбулося за рахунок квартальної сплати податку на додатковий дохід у розмірі 491,6 мільярда рублів.
– Без урахування податку надходження від нафти та газу скоротилися на 6,7% до вересня.
– Надходження податку на видобуток корисних копалин у жовтні скоротилися до 908,1 мільярда рублів з 1,02 трильйона рублів у вересні.
– Витрати бюджету на субсидію нафтопереробникам із акцизу на нафтову сировину минулого місяця скоротилися до 119,1 мільярда рублів з 141,9 мільярда рублів місяцем раніше, виплати за паливним демпфером – до 106,6 мільярда рублів з 145,7 мільярда рублів у вересні.
– За підсумками десяти місяців нафтогазові доходи рф збільшилися на 32,3% до аналогічного періоду минулого року до 9,54 трильйона рублів.
– Відповідно до останніх бюджетних оцінок російський Мінфін чекає нафтогазові доходи за підсумками 2024 року на рівні 11,31 трильйона рублів після 8,82 трильйона рублів у 2023 році, коли вони впали на 24% рік до року через зниження нафтових цін та скорочення обсягів експорту газу за умов санкцій.

2. російські нафтові компанії мають все більше складнощів із ремонтом нафтопереробних заводів, оснащених імпортним обладнанням.

– Три російські НПЗ не змогли повністю закінчити планові ремонти у жовтні та продовжили режим простою окремих установок переробки нафти на весь листопад.
– Йдеться про Волгоградський НПЗ «Лукойл», який входить до топ-10 найбільших у країні з потужністю 15 млн тонн на рік, а також Ільський та Яйський НПЗ.
– Проблеми з ремонтом стали результатом західних санкцій, через які в росію не постачається обладнання та його компоненти.
– Заводи будувалися та модернізувалися за участю європейських і американських компаній UOP та ABB, які забезпечували технології та програмне забезпечення для кожного з 40 найбільших НПЗ.

3. Основні покупці російського вугілля Китай, Індія та Туреччина різко знизили його імпорт у січні-вересні 2024 р.

– Це наслідок труднощів із логістикою, міжнародними розрахунками та жорсткою конкуренцією.
– Експорт до Індії за дев’ять місяців знизився у річному вираженні на 23% до 20,1 млн т, до Китаю – на 9,5% до 53,7 млн ​​т.
– Туреччина скоротила закупівлю російського вугілля на 35% до 15 ,3 млн т. Істотно знизили імпорт вугілля з росії також Південна Корея, Японія та ОАЕ.
– Постачання до Південної Кореї впали в 1,6 рази на рік до року до 5 млн т, до Японії – у 9,3 разу до 385 600 т.
– Відвантаження російського вугілля в ОАЕ за дев’ять місяців знизилися, до того ж, періоду 2023 р. на 20% до 3,1 млн т.

4. Мін’юст США звинуватив американську компанію в незаконному експорті технологій у рф.

– Міністерство юстиції США звинуватило двох топ-менеджерів американської компанії Eleview International Inc. у експорті технологій до росії на мільйони доларів.
– У прес-службі відомства зазначили, що власники компанії застосовували три схеми ухилення від антиросійських обмежень. Обвинуваченим загрожує ув’язнення терміном до 20 років.
– Сторона звинувачення вважає, що з березня 2022-го по червень 2023 року за рішенням Eleview International Inc. направляла американські товари та технології в росію через територію Казахстану, Туреччини та Фінляндії в обхід обмежень, введених через війну в Україні.
– Так через Туреччину обвинувачені експортували телекомунікаційне обладнання на суму близько 1,48 млн дол., «знаючи, що воно призначалося для компанії», яка співпрацювала з російськими спецслужбами, стверджують в американському Мін’юсті.
– Через Фінляндію Eleview відвантажила продукцію приблизно на $3,45 млн, яка може бути використана у виробництві безпілотників.
– Через Казахстан до росії експортували товари подвійного призначення на суму $1,47 млн.
– У обвинувальному висновку йдеться, що керівництво компанії навмисно вводило в оману владу та експедиторів, заявляючи, що кінцеві користувачі продукції знаходяться не в росії.

5. Під санкції США потрапили сінгапурські перевізники ЗПГ за зв’язки з рф.

– США наклали санкції на чотири сінгапурські компанії, що займаються перевезенням ЗПГ, через зв’язки з російською газовою компанією «Новатек».
– Мова йде про компанії LNG Alpha Shipping, LNG Beta Shipping, LNG Delta Shipping і LNG Gamma Shipping.
– За даними Державного департаменту США, ці сінгапурські компанії є мажоритарними власниками New Transhipment FZE, дочірньої компанії «Новатека», що базується в Об’єднаних Арабських Еміратах.
– Ці чотири компанії є зареєстрованими власниками газовозів North Air, North Mountain, North Way і North Sky, суден, які раніше були визнані частиною так званого «тіньового флоту» росії.
– «Намагаючись обійти санкції щодо оновленого російського проєкту «Арктик СПГ-2», російські компанії доклали зусиль для закупівлі вживаних танкерів для перевезення ЗПГ переважно через підставні компанії в юрисдикціях третіх країн, щоб компенсувати критичну нестачу доступних танкерів для «Арктик СПГ-2», – йдеться в заяві Державного департаменту США.

6. ЄС не піде на зняття обмежень із рф навіть після закінчення війни в Україні. Про це заявив депутат Європарламенту від Франції Тьєррі Маріані.

– «Логічно було б їх скасувати, але я не певен, що так станеться. Цілком можливо, що США попросять зберегти санкції, щоб бути впевненими, що, наприклад, економічні відносини з росією не відновляться негайно», — сказав він.
– Закінчення війни підштовхне деяких економічних гравців на Заході до того, щоб вимагати скасування санкцій, особливо в енергетичному секторі, вважає депутат Європарламенту від Люксембургу Фернан Картайзер.
– «Водночас на Заході є впливові кола, які прагнутимуть збереження обмежень. Насамперед ті, що отримують з них зиск. Серед них американські виробники сланцевого газу», — зазначив політик.

7. Західні розвідки запідозрили росію у підготовці підпалів на літаках, які прямують до США та Канади.

– Російська військова розвідка (ГРУ) могла готувати підпали на літаках, що літають до Північної Америки, вважають представники західних розвідок.
– Частиною підготовки до підпалів були операції, внаслідок яких сталися загоряння на складі компанії DHL в Англії та в аеропорту Лейпцига. Метою російської операції були підпали на борту вантажних і пасажирських літаків, вважають у західній розвідспільноті.
– Займання на розподільчому складі в Бірмінгемі та в аеропорту Лейпцига були спробами перевірити, чи можна влаштувати пожежі на борту літаків, що прямують до Північної Америки.
– Таким чином перевірявся також канал передачі таких посилок, які зрештою мали бути відправлені до США та Канади, заявили в національній прокуратурі Польщі.
– Голова польської розвідки Павло Шота поклав відповідальність за підготовку диверсій на російські спецслужби. Його думка співпадає з оцінками представників спецслужб інших західних країн, які вважають, що за операцією стоїть ГРУ.
– Польські силовики затримали за підозрою у підготовці диверсій чотирьох людей, особи яких не розкриваються. В аеропорту Лейпцига і на складі в Бірмінгемі спалахували електромасажери з легкозаймистою речовиною на основі магнію всередині них.
– Загасити пожежу після загоряння магнію за допомогою систем, що є на борту літака, було б важко, вважає німецька поліція, яка тестувала копії пристрою, що спалахнув в аеропорту Лейпцига.
– Після загоряння, за словами експертів, літакам потрібно було здійснювати аварійну посадку, що важко було б зробити над океаном.
– Диверсії, що завершилися авіакатастрофами, стали б серйозною ескалацією конфлікту між Москвою та Заходом.
– За даними видання The Wall Street Journal, співробітники західних розвідок запитують, чи могли російські спецслужби розпочати таку операцію без схвалення Кремля.

8. Бюро Європейського Союзу по боротьбі з шахрайством OLAF розпочало розслідування лазівки, яка дозволяє таким країнам, як Туреччина, експортувати підсанкційну російську нафту до ЄС під іншою маркою.

– Розслідування розпочалося після того, як Politico виявило, що мільйони барелів московського палива, ймовірно, потрапляють до ЄС після ребрендингу в Туреччині, незважаючи на заборону на такий російський імпорт.
– Ця схема стала можливою завдяки обхідному шляху в санкціях Брюсселя, який дозволяє ввозити в ЄС “змішане” паливо, якщо воно маркується як неросійське.
– Ця лазівка принесла Москві до трьох мільярдів євро лише з трьох турецьких портів за 12 місяців після того, як ЄС запровадив санкції проти імпорту російської нафти в лютому 2023 року.
– Ця практика демонструє креативні способи, якими росія обходить санкції ЄС і захищає свою торгівлю викопним паливом, що становить майже половину доходів Кремля.

9. Литва покладає на рф відповідальність за вибухи посилок, які спричинили пожежі.

– росія стоїть за вибухонебезпечними посилками, відправленими з Литви до європейських країн, на тлі тривоги країн НАТО, що саботаж, організований Москвою, ледь не спричинив авіакатастрофу. Про це заявив у вівторок радник президента Литви.
– Західні уряди і розвідувальні служби Європи раніше вказували на Москву як на джерело серії пожеж і актів саботажу в Європі, спрямованих на дестабілізацію союзників України.
– Польське щоденне видання Gazeta Wyborcza повідомило в жовтні, що вибухонебезпечні посилки, які спричинили пожежі на кур’єрських складах у Великій Британії, Німеччині та Польщі в липні, були відправлені з Литви. Британія і Німеччина розслідують випадки загоряння посилок на складах у Бірмінгемі та Лейпцигу, а Берлін заявив, що ледь вдалося уникнути авіакатастрофи, коли загорілася вантажна авіапосилка.
– “Ми говоримо нашим союзникам, що це не випадковість, а частина військових операцій. Ми повинні нейтралізувати і зупинити це в джерелі, а джерелом є російська військова розвідка”, – сказав Кястутіс Будріс, радник президента Литви Гітанаса Науседи.

Автор